Kriptopara Nedir ve Kriptopara Nasıl Alınır?

Belirli kodlama yöntemleri ile oluşturulan kriptoparalar, yeni nesil bir para birimidir. Dijital para birimlerinden farklı olarak kriptovarlıkların büyük bir çoğunluğu merkezi bir otoriteye ve regülasyona tabi olmadan çalışır. Geleneksel bankacılık sisteminin ve devlet denetimlerinin dışında kalan bu varlıklar, işlemleri güvenle gerçekleştirebilmek için kriptografi tekniğini kullanır. 2009 yılının ocak ayında piyasaya sürülen Bitcoin (BTC), günümüzün en büyük hacimli ve en tanınmış kriptoparaları arasında yer alır. Zaman içinde daha çok ünlenen Bitcoin’in ardından altcoin olarak bilinen yüzlerce kriptopara da piyasada yerini almıştır.

Kriptopara Nedir?

kripto para btc turk

Kriptopara birimleri, dağıtılmış bir defter oluşturmak için blokzinciri teknolojisini kullanır. Kriptovarlıklar diğer tüm para ya da emtialar ile takas edilebilir ve CFD’ler aracılığıyla türev piyasalarda alınıp satılabilir. Merkeziyetsiz bir yapıya sahip olan kriptovarlıklar, eşler arası internet protokolü üzerinden takip edilebilir. Kriptoparaların büyük bir çoğunluğu belirli bir arz ile sınırlandırılmış ve üretimi kademeli olarak azaltılacak şekilde tasarlanmıştır. Hashing ve dijital imza, kriptografinin iki ana unsurunu oluşturur. Hashing fonksiyonu blok zincirinin yapısını korur, kriptografik bulmacaları kurgular, kullanıcı hesap bilgilerini işler ve hesap hareketlerini kaydeder. Dijital imza özelliği ise blokzinciri üzerindeki kişilere ya da kurumlara ait tüm bilgilerin şifrelenmiş bir formatta muhafaza edilebilmesine imkan tanır. Kriptovarlıklar ile tüm parasal işlemleri imzalamak ve mülkiyeti şeffaf bir şekilde göstermek mümkündür.

Kriptopara Madenciliği Nedir?

Kriptopara madenciliği, belirli bir işlem gücüyle matematiksel bulmacaları çözmek için kullanılan bir yazılımsal süreçtir. Bu süreçte yeni işlem kayıtları, düzenli aralıklarla halka açık blokzincirine eklenir. Yazılım işlemlerini çözen madenciler belirli bir miktarda token ile ödüllendirilir. Madencinin kullandığı donanımın matematik problemini çözme hızına bağlı olarak işlem doğrulama ve token ödülü kazanma gücü de artar. Bitcoin’de olduğu gibi her dört yılda bir gerçekleştirilen ödül yarılanmasına (halving) bağlı olarak madencilerin kazandığı ödül miktarı da yarıya düşer. Kriptopara arzını sınırlayan bu özellik sayesinde kriptovarlıkların fiyatı zaman içerisinde sert yükselişler gösterebilir.

Kriptopara Cüzdanı Nedir?

Kriptopara cüzdanı, blokzinciri üzerindeki işlemleri dijital olarak imzalamak için kullanılan ve gizli anahtarların kaydını tutan yazılımsal bir araçtır. Kriptovarlık ekosisteminin kritik bir parçası olan kripto cüzdanlar, dijital varlıkların sahipliğini kanıtlamak ve hesaplar arasındaki veri transferini sağlamak açısından önemlidir. Cüzdanlar, blokzinciri ağındaki işlemleri dijital olarak imzalamak için kullanılan gizli anahtarları da içinde taşır. Günümüzde kriptovarlık saklama aracı olan cüzdanların gelecekte mali tabloların dökümü ve kimlik temsili gibi daha farklı alanlarda da kullanılabileceği düşünülmektedir.

kripto para btc turk

Kriptopara Nasıl Alınır?

Kriptopara almak için dijital bir kripto cüzdanına sahip olmanız gerekir. Kriptovarlık platformlarının sizin adınıza açacakları cüzdan sayesinde bu işlemi çok daha güvenli ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Satın almak istediğiniz varlığı seçtikten sonra cüzdanınıza para çekebilir ya da platform üzerinde muhafaza edebilirsiniz. BTC, USDT ve TRY gibi en çok kullanılan kriptopara birimleri arasında rahatlıkla işlem yapabilirsiniz.

Kriptopara Nereden Alınır?

Kriptopara fiyatları diğer para birimleri gibi piyasa hareketlerinden etkilenir. Kriptovarlık platformları ise hareketli piyasalar içinde kriptopara almak için kullanabileceğiniz en pratik ve güvenli seçeneklerden biridir. Kripto platformlarına eklenen kapsamlı grafikler sayesinde teknik analiz yapabilmek ve fiyat değişimlerini farklı zaman aralıklarında takip edebilmek de mümkün olur. Teknolojileri gereği sürekli aktif olan kriptovarlıklar, bu platformlardan 7/24 alınıp satılabilir.

Ülkemizin ilk, dünyanın dördüncü Bitcoin alım satım platformu olan BtcTurk’ün BtcTurk Pro mobil uygulaması üzerinden siz de hızlı, pratik ve güvenli bir şekilde kriptopara al – sat işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyorum...