İngilizce mülakatlarında neler önemli?

Son 30 yıldır nerede çalıştığınız fark etmeksizin İngilizce bilmek bir gereklilik halini almıştır. İngilizce bilmeden kariyer basamaklarını tırmanmak adeta imkansızdır. 

Yapacağınız pek çok iş başvurusunda da muhakkak iyi seviyede İngilizce bilgisi üst düzey bir pozisyon istemeniz halinde aranacaktır. Bunun tespiti için her ne kadar bazı sınavlara girmek gösterge olsa da ciddi firmalarla yapılan iş görüşmelerinde İngilizce yeterliliğini anlayabilmek için muhakkak İngilizce iş görüşmesi yapılacaktır. 

Her ne kadar İngilizceyi senelerce çalışsanız da hazırlansanız da sınavlardan puanlar alsanız da iş görüşmesinde İngilizce yeterliliğinizin test edildiği o an gerçekten çok sihirli bir andır. Bu anda pek çok aday, bildiği şeyleri bile heyecandan unutur hale gelebilmektedir. Bu yüzden İngilizce görüşmelerinde dikkat edilmesi gereken noktalardan biraz bahsetmek istiyoruz. 

ingilizce is gorusmesi
İngilizce İş Görüşmesi

Her şeyden önce buna bir günde hazırlanamazsınız.

Evet, ilk madde için çok da iyi bir haber olmasa da ne yazık ki İngilizce mülakata tek bir günde hazırlanmak çok da olası değildir. Nasıl ki İngilizce öğrenmek için uzun yıllar harcamanız gerekiyorsa İngilizce bir iş mülakatında da doğru cevapları vermek için bir süreçte kendinizi geliştirmenizde fayda var. 

İyi derecede ingilizce bilene iş fırsatları

Bu yüzden özellikle okul yıllarında İngilizce konuşma pratiğinizi geliştirmeye gayret gösterin. Ülkemizde üniversite düzeyindeki akademik İngilizce eğitiminde genellikle yazıya önem verilmektedir. Dolayısıyla İngilizce yazma noktasında iyi bir üniversiteden mezun olan kişiler genelde problem yaşamazlar. Ancak konuşma genel olarak öğrencinin kendi inisiyatifinde olan bir konudur. Derslerde söz almak veya aktif bir öğrenci olmak ya da okula gelen ve ana dili Türkçe olmayanlarla iletişim sağlamaya çalışmak her öğrencinin kendini zorlayacağı şeylerdir. 

Bu yüzden okulda okurken muhakkak İngilizcenin sadece derslerde zorunlu olan aktivitelerine katılmayın. Bunların yanında kendinizi konuşmanızı geliştirecek şekilde faaliyetlerde bulunmaya gayret edin. 

İş arama sürecinde eminiz ki bu tavsiyelerimize dualar edeceksiniz. 

Geçmiş tecrübelerinizi iyi yansıtın. 

Bir iş görüşmesinde İngilizce sorulacak soruların birçoğu kendinizi yetkili kişiye iyi bir şekilde tanıtmak üzerine olacaktır. Dolayısıyla İngilizce iş görüşmesinde size zayıf ve güçlü yanlarınızın neler olduğu veya daha önceki iş tecrübelerinizden bahsedin tarzında bir soru geleceğinden emin olabilirsiniz. 

Bu tarz sorulara pek çok internet sitesinde kalıp bazı cümleler örnek olarak verilmektedir. Elbette bu cümleler de muhakkak işinize yarayacak ve ilgili insan kaynakları yetkilisi karşısında sizin dil seviyenizi ortaya koyacaktır. Ancak bu internet sitelerini sadece sizin değil sizi değerlendirecek kişilerin de muhakkak takip edebildiklerini unutmayın. 

Bu yüzden buralarda verilen tavsiyelere göz gezdirin. Ancak birebir ezbere dayalı bir görüşme stratejisi geliştirmeyin. Zira karşınızdaki kişi, daha önce sizin gibi yüzlerce kişi ile iş görüşmesi gerçekleştirmiş ve bu görüşmelerden edindiği tecrübe ile gerçekten bir insanın o pozisyona layık olup olmadığını değerlendirebilecek biri. 

Bu yüzden her şeyden önce kendiniz olmaya gayret gösterin. Kendinizi aldığınız tavsiyeler doğrultusunda olduğunuzdan farklı biri gibi gösterme çabası içerisine girmeyin. Bu şekilde davranmanız sizin için faydadan çok zarara sebebiyet verecektir. 

Kalıp davranışlardan ne kadar uzak kalır ve ne kadar doğal bir diyalog içerisine girmeye çalışırsanız emin olun ki şansınız o kadar artacaktır. 

Yorumlarınızı Bekliyorum...