Hibrid Nedir? En İyi Hibrit Arabalar Hangileri

Otomotiv sektöründe gelenekselden moderne geçiş hız kesmeden devam ediyor. Alternatif yakıt teknolojisiyle 21. yüzyılın gözdesi haline gelen hibrit araçlar hakkında merak edilen tüm detayları bu yazıda listeledik.

Otomobiller günümüzde lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç haline geldiği için talep giderek artıyor. Bu da sınırlı fosil yakıtların ekonomik ve çevresel etkilerine karşı yeni teknolojilerin geliştirilmesini kaçınılmaz hale getiriyor. Geleneksel benzinli ve dizel motorlara alternatif olarak geliştirilen en yeni teknolojilerin başında ise hibrit motorlar geliyor. İşte hibrit arabaların avantajları ve özellikleri:

 • Hibrit araçlarda biri benzinli biri elektrikli olmak üzere iki motor bulunuyor.
 • Kalkışlarda ve düşük hızlı sürüşlerde elektrikli motor kullanılarak yakıt tüketimi minimize ediliyor.
 • Rejeneratif fren sistemi sayesinde elektrikli motor dışarıdan bir güce ihtiyaç duyulmadan frene basıldığında kendi kendine şarj ediliyor.
 • Düşük yakıt tüketimi ile karbondioksit salınımını en aza indiriyor.
 • Toplam sürüş mesafesinin %50’ye yakınını elektrikli motorla sürdürme imkânı tanıyor.
totoya hibrit arac modelleri

En İyi Hibrit Araba Modelleri

Hibrit araçlar ilk olarak 1997 yılında Toyota’nın öncülüğünde tasarlandı. Bu sebeple hibrit denince hem satış rakamları hem de pazardaki lider konumuyla akla ilk olarak Toyota geliyor. İşte en iyi Toyota hibrit araba modelleri:

Corolla Hybrid

Markanın en çok tercih edilen modellerinin başında gelen Corolla, estetik tasarımının yanı sıra güçlü bir performans vadediyor. Kendi kendini şarj eden hibrit teknolojisiyle sürücülere düşük yakıt tüketiminin en çevreci yollarından birini sunan Corolla’nın sedan ve hatchback seçenekleri bulunuyor. Her ikisi de 1,8 litrelik hibrit e-CVT motoruna sahip olan bu modellerin birleşik yakıt tüketimi ise 100 kilometrede 3,5 ila 3,8 litre arasında değişiyor. Corolla Hybrid, alüminyum alaşımlı jantları ve krom detaylarıyla estetik tarzından da ödün vermiyor.

Yaris Hybrid

Dinamik tasarımıyla markanın en gözde hibrit araba modellerinden biri olmayı başaran Yaris, elektrikli motoruyla gücüne güç katmayı ihmal etmiyor. Anahtarsız çalıştırma sistemi, renkli ekran, 7 inçlik dokunmatik ekran ve ön çarpışma önleyici sistem gibi sürüş deneyimini daha keyifli ve güvenli hale getiren akıllı teknolojilere sahip. 5 kapılı bu hatchback modeli, 1,5 litre benzinli hibrit motoruyla sıradan yolculukları maceraya dönüştürerek yeni bir performans deneyimi sunuyor. Yaris Hybrid’in birleşik yakıt tüketimi ise 100 kilometrede yalnızca 3,8-4 litre. 

Camry Hybrid

Camry Hybrid, premium sürüş deneyimini ekonomik ve güçlü performansla taçlandırmak isteyenlerin tercih edebileceği bir model. Kullanıcılarına zarif ve prestijli bir araç kullanımı sunan bu modelin 2.5 litrelik güçlü bir motoru bulunuyor. Hibrit teknolojisiyle desteklenen bu motorun 100 kilometrede tükettiği ortalama yakıt ise 4,3 litre. Şerit takip sistemi, kör nokta uyarı sistemi ve yorgunluk tespit sistemi gibi akıllı güvenlik donanımlarına sahip olan Camry Hybrid, iç tasarımındaki zengin detayları öne çıkarmayı da ihmal etmiyor.  

C-HR Hybrid

Toyota C-HR Hybrid, yenilenen versiyonuyla sıradanlığa meydan okuyan 5 kapılı bir SUV modeli. Bu modelin tasarımındaki dinamizmi vurgulayan detaylar, aracın atikliğine ve performansına atıfta bulunuyor. Çevik kullanımı ve yüksek manevra kabiliyetiyle şehir içi sürüşlerde öne çıkan bu SUV’un 100 kilometrede 3,8 litre yakıt tüketen 1,8’lik benzinli bir motoru bulunuyor. Standart donanım özelliği olarak geri görüş kamerası, şerit takip sistemi ve ön çarpışma önleyici sistem gibi çok sayıda akıllı güvenlik teknolojisi barındırıyor. Tüm bu özellikleriyle Toyota C-HR Hybrid, sürüş deneyiminde konfor ve güven arayanların tercihi oluyor.

RAV4 Hybrid

SUV deneyimini tarz ve teknoloji ile birleştiren RAV4 Hybrid, 2,5 litrelik hibrit motora ve 100 kilometrede ortalama 4,4 litre yakıt tüketimine sahip. Hibrit araba modelleri arasında 4×4 çekiş sistemiyle öne çıkan RAV4 Hybrid, geniş iç mekân tasarımı sayesinde araç içi konforu da en üst seviyeye taşıyor. Dijital kameralı dikiz aynası, anahtarsız çalıştırma sistemi, ısıtmalı koltuklar ve yağmur sensörü başta olmak üzere teknolojinin en gelişmiş özelliklerini bir arada topluyor.

Yorumlar (5)

 1. parke Ekim 14, 2020
  • Sadik Bozkurt Kasım 18, 2020
 2. Teknoloji Bloğu Kasım 1, 2020
 3. Timur Demir Kasım 8, 2020
 4. Hakkı Kasım 13, 2020

Yorumlarınızı Bekliyorum...