Seo Nedir?

SEO nedir sorusu web sitesinin trafiğini arttırmak isteyen herkesin cevabını bilmesi gereken bir sorudur! SEO, Search Engine Optimization ifadesinin baş harflerinden oluşan bir terimdir. Türkçe anlamı arama motoru optimizasyonu olan SEO tekniklerinin amacı, web sitenizin Google, Bing, Yahoo gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamaktır. Worldometers ve 7 Billion World’un ortak çalışmasıyla tespit edilen 2019 verilerine göre, dünya üzerindeki internet kullanıcısı sayısı 4 milyar 271 milyon 624 bin 500 kişiye ulaşmışken, her gün Google’da 5 milyar 223 milyon 700 bin 500 arama yapılıyor. İnternet kullanıcıları bilgiye ulaşmak için en kolay yol olan interneti tercih ediyor ve web site sahipleri için arama motorlarında üst sıralarda yer alıp görünür olabilmek çok büyük önem arz ediyor. Örneğin; SEO nedir sorusunu arama motorunda arattığınızı düşünün. Muhtemelen gireceğiniz ilk sayfa, başlığında SEO nedir yazısı bulunan ilk sıradaki web sitesi olacak. Yapılan araştırmalara göre, arama motorunda arama yapan kullanıcılar ilk iki sayfa haricinde diğer sayfaları ziyaret etmeyi pek tercih etmiyorlar. Arama motorları algoritmaları sayesinde internetteki milyonlarca siteyi tanımlar ve sıralar. SERP ise arama motoru sonuç sayfası demektir ve sonuçlarda karşınıza çıkan ilk sayfayı tanımlar. Arama motorlarının dikkatini çekecek bazı kuralları uygulayarak, sitenizi SERP sıralamasında üst sıralara taşıyabilir ve sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz.

seo nedir

SEO Çalışması Yapmanın Önemli Kuralları

SEO nedir sorusunun cevabını incelediğimize göre artık SEO’nun nasıl uygulanacağına geçebiliriz. Web sitenizin arama motorunda üst sıralara çıkmasının ve organik trafiğinin fazla olması kadar ziyaretçilerin web sitenizde geçirdiği süre de önemlidir. SEO uyumlu web siteleri için, öncesinde bazı önemli unsurları atlamamak gerekir. Bunlar;

· Rakip Analizi Yapmak

Alanınızdaki en güçlü ve en zayıf rakiplerini belirlemek, size ilham kaynağı olarak içerik üretiminde yardımcı olur.

· Hedef Kitlenizi Belirlemek

Web sitenizin hangi kitleye hitap ettiğini açıkça belirlemelisiniz. Bu hedef kitlenizin kim olduğu, neleri takip ettiği, nasıl, neden ve ne zaman takip ettiği sorularına belirlediğiniz cevaplar SEO uyumlu web sitesi kurmanızda atacağınız ilk adımlardan biridir. “Ben olsaydım bu sitede vakit geçirir miydim?” sorusu her daim mottonuz olmalı.

· Mevcut Durumunuzu Analiz Etmek

Bir e-ticaret sitesi ya da kişisel web sitesine sahip olabilirsiniz. Mutlaka mevcut durumunuzdaki içerikleri analiz edip kategorilere ayırmalısınız. Kategorilendirme işlemi arama motorlarının istediği bir şeydir ve sitenizi daha görünür kılmaya yardımcı olur.

Web Sitenizi Üst Sıralara Taşıyacak SEO Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları site içi SEO ve site dışı SEO olmak üzere iki farklı kısımda ele alınabilir. Site içi SEO çalışmaları, web sitenizin trafiğine doğrudan etki edecek olan optimizasyon çalışmalarıdır. Site içi seo uygulamalarına dair bazı tekniklerden bahsetmek gerekirse bunlar:

seo nedir

· Anahtar Kelime Belirleme

Anahtar kelimeler içeriklerinize ait bir slogan niteliği taşır.

· Başlık Oluşturma

Başlıklarda mutlaka anahtar kelime kullanılmalıdır ve bilginin içerikte net verildiğini göstermelidir. Örneğin; SEO nedir sorusunun cevabını veren içerikler hazırladığımızda, başlıkta SEO nedir sözcük grubu mutlaka geçmelidir. Ana başlıklar 50-60 karakteri geçmemeli ve H1 başlık etiketiyle yazılmalıdır. H2-H6 başlık etiketleri alt başlıkları temsil eder. Alt başlıklar metnin okunmasını kolaylaştırır ve bilgilerin arama motoru tarafından doğru tanımlanmasını sağlar.

· Meta Description Bölümü

Arama motoru kullanıcılara sitenize tıkladıklarında ne ile karşılacaklarının kısa bir bilgisini veren, 160 karakteri geçmeyen, SERP sonuçları sıralandığında sayfanın altında yazan kısa metinlerdir.

· Site İçi ve Site Dışı Bağlantılar

Site içi bağlantılar, web sitenizde bir sayfadan diğer sayfaya bağlantı için verilen linklerdir. Site dışı bağlantılar ise bir web sitesinden başka bir web sitesine verilen bağlantılardır. Bağlantı vermek, site trafiğinizi fazlalaştıracak ve ziyaretçilerin sitenizde kalma süresine katkı sağlayacaktır.

· Mobil Uyumluluk

Mobil uyumluluk, diğer adıyla responsive, web sitenizin bütün cihazlarda sorunsuz görüntülenmesini sağlayacak önemli bir SEO tekniğidir.

Site dışı SEO teknikleri ise, içeriklerinizin başka web sitesinden link ya da bağlantı almaktır. Yani, içeriklerinizin linki size ait olmayan başka bir web sitesinde yayınlanabilir.

SEO nedir sorusu gayet anlaşılır olabilir fakat tüm bu uygulamalar size biraz karmaşık ve zor gelebilir. Bunun için profesyonel SEO danışmanlarından SEO hizmeti alabilirsiniz. Profesyonel ve deneyimli ekibiyle Sempeak, size hayal ettiğiniz web site trafiğini kazandıran bir SEO ajansıdır. Sempeak ile SEO nedir ve SEO uygulamaları nelerdir gibi sorularınız açıklığa kavuşacak ve web sitenizi arama motorunda üst sıralara taşımak sandığınızdan çok daha kolay olacak.

Yorumlar (2)

  1. Düzce Üniversitesi YBS Kasım 15, 2020
  2. seo Aralık 25, 2020

Yorumlarınızı Bekliyorum...