AHD Kamera Sistemleri ve Kurulumu

AHD Kamera Sistemleri, Analog Güvenlik Kamera Sistemlerinin alt yapısını kullanarak 720p ve 1080p görüntü sağlayabilen teknolojik Elektronik Güvenlik Sistemleridir.

AHD Sistemler, koaksiyel kablo üzerinden iletilen analog video sinyalini Dijital Kayıt Cihazı tarafından işlenerek çalışmaktadır.

AHD Teknoloji Cihazları, Analog Sistemlerinin alt yapısını kullanarak HD Kalitesinde Yüksek Çözünürlükte Görüntü sunmaktadır. 

AHD Kameralar, mevcut Analog CCTV ’nin kablolamasını değiştirmeden kullanılıyor olması da diğer Güvenlik Kamera Sistemlerine göre daha ekonomik bir sistemdir bu sebeple birçok alanda tercih edilmektedir.

ahd kamera sistemleri ve kurulumu

Hali hazırda kullanılan Kameraları kullanırken sadece giriş kapıları ve önemli noktalardaki kameraları değiştirerek ve DVR Kayıt Cihazı kullanılmaktadır. Bu nedenle mevcut kullanılmakta olan eski Kamera Sistemlerindeki çözünürlüğü yükseltmenin en ucuz yoludur.

AHD KAMERA SİSTEMLERİNİN KURULUMUNDA ÖNEMLİ NOKTALAR

AHD Kameralar, Analog Kameraların görüntü kalitesini HD olarak arttırılmış halidir. 

Sistemde kullanılacak olan AHD Kameraların her biri kaliteli RG59 koaksiyel kabloların kullanılması halinde kablo üzerinden 500 mt iletim mesafesi içinde olan DVR Kayıt Cihazlarında toplanmalıdır. Sistemin alt yapısında kullanılan kabloların bakır olması da görüntüleme esnasında yaşanılacak parazitlere engel olmaktadır.

Bu sistemde kullanılan HD CCTVlerin üstüne şifre vermek ve yetkilendirme yapmak gibi IP Kamera Sistemlerinde olan birçok teknolojik özellik bulunmaz ancak kurulumu oldukça kolaydır. Kabloların takılması ile birlikte görüntü elde edilir.

Kurulum esnasında talep edilmesi halinde mevcut alanda bulunan wifi erişimi ile entegre edilerek, farklı mesafedeki noktalardan bilgisayar ve cep telefonu gibi elektronik cihazlar vasıtasıyla kayıtlar izlenebilmektedir. 

AHD Teknolojisi, Analog Sisteme ait parlaklık ve renk bileşenlerini bölmektedir. Bu şekilde AHD Kameralar görüntüdeki bulanıklığı ortadan kaldırarak renk üretiminin gelişmesini sağlar.

GÜVENLİK KAMERA SİSTEMLERİNDE EN SIK YAŞANILAN SORUNLAR

Kamera Sistemleri, Güvenlik Sistemlerinin önemli bileşenlerindendir. Diğer tüm elektronik donanımlarda yaşanılabildiği gibi arıza ve hata çıkma olasılığı bulunmaktadır.

Gevşek kablo bağlantıları, Poe Switch, PoE enjektörün çalışmaması, sistemde kullanılan kablonun çok uzun olması, tek kablo üzerinden çok sayıda kameranın aktif rol alması, eski, hasarlı güç kablolarının kullanılması gibi nedenlerden dolayı yeterli güç sağlanamaz. Ayrıca, kamera güç bağlantısının olmaması ve elektrik kesintisinin yaşanması gibi basit gerekçelerden dolayı Kamera Sistemleri işlevlerini yerine getiremeyebilirler. Bu nedenle tüm güç bağlantıları ve kablo konektörleri dikkatlice kontrol edilmelidir. Kameraların DVR dan güç aldığından emin olabilmek için portlar değiştirilmelidir. Kamera bağlantılarını güçlendirebilmek için düşük kaliteli uzatma kabloları kullanılmamalıdır.

Yetersiz güç elde edilmesi kadar ani güç artışı ve güç dalgalanmaları da tehlikelidir. Dengesi güç video kaybı yaşanmasına, ekranın kararmasına ve dikey hatlar gibi görüntüleme problemlerine yol açmaktadır. Görüntü sorunlarının yaşanmasının yanı sıra devre kartlarına ve diğer donanımlara zarar verebilmektedir. Bu bağlamda, Güvenlik Kamera Sistemi Bileşenlerini korumak için kameralar metal, iletken bir yüzeye entegre edilmeli, güç, yıldırım dalgalanma koruyucuları kullanılmalı, Kesintisiz güç kaynağı tercih edilmelidir.

Kullanılan Kayıt Cihazlarının videoları görüntületmemesinin temel nedenleri ise farklı marka kameraların video analizini gerçekleştirememesidir. Bunun temel etkenleri ise; Uygulanan kameralar ile DVR Cihazının uyumsuz olması ve DVRların geleneksel Analog CCTV lerin kodlarını çözememesinden, sinyal tiplerinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, sistemde kullanılan CCTVlerin markası ile DVR Cihazlarının markaları aynı olmalıdır. Aynı marka ürünlerin kullanılmasına karşın cihazlar hala videoları göstermiyorsa AHD Kamera Sistemlerinde Uzman Firmadan yardım alınmalıdır.

Güvenlik Kamera Sistemleri alanında 2004’den beri pek çok farklı sektöre hizmet sunarak deneyim kazanan Gazi Information Teknoloji geleneksel CCTVlerinizi uygun fiyatlarla HD Teknolojisine dönüştürüyor.”

Yorumlarınızı Bekliyorum...