Özel Soğutuculu Monster Oyun Bilgisayar Modelleriyle Oyunların Keyfini Çıkarın

Yaz sıcaklarının bastırmasıyla birlikte masaüstü oyun bilgisayarı modellerinin de çalışma sıcaklıkları yükseliyor. Etkili soğutma çözümleri kullanılsa da işlemci, ekran kartı gibi donanım bileşenleri, oyun seansları başladığında ısınmaya, kasa içini de ısıtmaya başlıyor. Kasa kapağı açıkken bilgisayarı çalıştırmak, kasa içine vantilatör yönlendirmek, kasayı balkona koymak gibi uzaktan bakınca çılgınca görünen ama pozitif etkisi az da olsa hissedilen çözümler üretmek mümkün. Tabii daha “normal” ve etkili çözümler de yok değil.

En İyi Oyun Bilgisayarı Serin Çalışan Oyun Bilgisayarıdır

Başlıktaki serinlik, performanstan bağımsız bir serinlik değil elbette; performansını korurken serin de kalabilen bir oyun bilgisayarı ideal çalışma senaryosu kapsamında yer alıyor. Yüksek performanslı donanım bileşenleri kullanılarak üretilen oyun bilgisayarları, kimi zaman soğutma birimlerinin yetersizliği nedeniyle kimi zamansa yanlış kablolama yüzünden fazla ısınabiliyor. Bu da birtakım sorunları ve performans kayıplarını beraberinde getiriyor. Yaşanabilecek sorunların başında “oyundan atma” olarak da bilinen durum geliyor. Daha sık rastlanan ama pek farkına varılmayan durumsa aşırı ısınma sonrasında işlemci ve ekran kartının, frekans değerlerini epey aşağı çekmesi ve potansiyel performanslarını gösterememeleri oluyor. Oyunun akıcılığında azalma gibi belirtilerle kendini gösteren bu sorun, oyun keyfini bir hayli baltalayabiliyor.

monster oyun bilgisayarı

Kasalı oyun bilgisayarı modellerinde ısınma sorunlarıyla baş etmek her zaman çok kolay olmasa da hem cihazın sağlığının korunması hem de oyun keyfinin yarım kalmaması için çeşitli adımlar atmak yerinde olabiliyor. Şayet kasada uygun bölüm varsa egzoz ve havalandırma işlevi görecek birer fan, en azından kasa içi sıcaklığın azalmasını sağlayabiliyor. Hava sirkülasyonunun artmasıyla birlikte işlemci ve ekran kartı gibi oyun sırasında sıcaklıkları 100 santigrat dereceye yaklaşan bileşenler, biraz olsun rahatlayabiliyor. Bütçe elveriyorsa ve kasa içi de müsaitse soğutucuların değiştirilmesi, daha olumlu sonuç alınabilmesini mümkün kılabiliyor. Tabii bazı işlemci soğutucularının, orta-üst segment işlemci fiyatlarına yaklaştığını hatırlatmak gerekiyor. Oyun bilgisayarı fiyatları da dikkate alınınca böylesi çözümler, biraz tuzlu kaçabiliyor.

Gaming Laptop Modellerinin Soğutma Çözümleri Bambaşka

Fabrika çıkışlı olarak birden fazla fan ve sıcak hava tahliye kanalıyla donatılan dizüstü bilgisayar formundaki oyun bilgisayarı modelleri, oyuncuların en çetin oyun seanslarına bile dayanacak ve performansını koruyacak şekilde imal ediliyor. Oyun bilgisayarı laptop çeşitlerinin kasa genişlikleri ve kasa içi tasarımları da termal sorunlarla karşılaşılmasının önüne geçiyor. Genel itibarıyla en güncel donanım bileşenlerinin yer verildiği gaming notebook modelleri, bu yönden de avantajlı oluyor. Zira işlemci ve ekran kartı gibi birimlerin üretim teknolojileri ne kadar ileriye giderse harcadıkları enerji de o denli azalma eğilimi gösteriyor. Düşük güç tüketimi ise donanım bileşeninin az ısınması anlamına geliyor.

monster oyun bilgisayarı

Taşınabilir bilgisayar yapısındaki oyun bilgisayarı modellerinin soğutma çözümleri de farklılık gösteriyor. Çok ısınan birimlere temas eden ısı boruları ve bu boruları soğutan fanlar, donanım bileşenlerinin ideal sıcaklıklarda seyretmesini sağlıyor. Sistemi zorlamayan uygulamalarla çalışılırken fan devir hızları minimum düzeyde çalışıyor, oyun ve benzeri uygulamalar açıldığında ise fan devir hızı artıyor. Sonuç olarak hedef performans değerlerini tuttururken kendi bileşenlerini de serin tutarak koruyan laptop yapısındaki oyun bilgisayarları, yoğun kullanım süreçlerinin üstesinden rahatça geliyor.

Türkiye’deki oyuncuların favorisi Monster oyun bilgisayarı modelleri de gerek donanım özellikleri gerekse Monster’a özel soğutma çözümleriyle oyun seanslarının kusursuz yaşanmasına ortam hazırlıyor. Abra ve Tulpar serisi oyuncu bilgisayarları, donanım konfigürasyonları fark etmeksizin daima en iyi soğutma bileşenleri kullanılarak üretiliyor. Bu sayede, oyunculara yalnızca oyunların keyfini çıkarmak kalıyor.

Yorumlarınızı Bekliyorum...