Her alanda teknoloji: Dijital ebeveynlik yapılabilir mi?

Günümüzün artık dijital çağ olduğuna ve tüm dünyanın internet adındaki ağ ile birbirine bağlı olduğuna dair sanırız kimsenin şüphesi kalmadı. Artık gündelik işlerimizin büyük bir çoğunluğunun yanı sıra son 3 aydır tüm dünya olarak içerisinde bulunduğumuz pandemi şartlarından dolayı profesyonel işlerimizin de büyük bir çoğunluğunu internet ve dijital teknolojileri kullanarak çözebiliyoruz.

Dijital ortamda yapılmasının sağlıklı olup olmadığının değerlendirildiği konuların başında da eğitim geliyor şüphesiz. Özellikle COVID-19 pandemisi nedeniyle eğitim – öğretimin 3 aydır uzaktan sürdürülmesiyle birlikte artık dijital dünya çocuklarımızın eğitimini aldığı mecra haline geldi. Elbette ki eğitimin bu şekilde yapılmasının verimi noktasındaki tartışmada söz söyleme yetkinliğimizin olmadığının bilincindeyiz. Zaten biz de bu konunun farklı bir noktasından meseleye bakmak istiyoruz.

Çocuklarımızın dijital dünya ile son 3 aydır yoğun bir şekilde münasebet kurması bazı ebeveynleri endişelendiriyor olabilir. Her ne kadar internet ve mobil teknolojilerin pek çok yararlı noktası olduğu gibi zararlı yanları da oldukça fazla. Bunların başında da artık dünya literatüründe yer etmiş olan siber zorbalık gibi konular geliyor.

Pek çok ebeveyn bu nedenle çocuklarını dijital cihazlar ile uzun süreler baş başa bırakmaya çekiniyor. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi günümüz dünyasının olmazsa olmazları arasında yer alan mobil teknolojilerden çocuklarımızı uzak tutmak bir yerde onları dünyadan da uzak tutmak anlamına geliyor.

Zaman zaman yetişkinlerin dahi sıkıntı yaşadığı siber zorbalık tehdidinin büyüklüğü de aşikâr. Bu noktada da ebeveynler büyük bir açmaz içerisine giriyor. İnternetin pek çok faydasının yanı sıra sahip olduğu zararları göz önünde bulundurup çocukları internetten uzak tutmak mı faydalı yoksa ne olursa olsun diyerek çocukların internet dünyasını kendi başlarına öğrenmelerine mi müsaade etmeli?

Ebeveynlerin bu noktada çocuklarını korumak için hiçbir şey yapamayacaklarını düşünmemek gerekiyor. Biz de bu yazımızda işte bu üçüncü yoldan bahsedeceğiz: Ebeveyn takip programları.

Ebeveyn Takip Programları ne işe yarar?

ebeveyn takip programı

Elbette ki kelime grubunun zihninizde çağrıştırdığı ilk imge çocukların dijital varlıklarını takip etmeye yarayan yazılımlar olduğu yönünde olacaktır. Zaten bu konuda hemfikiriz. Ancak biz işin biraz daha derinine doğru giderek bu yazılımların ne şekilde çalıştığından bahsetmek istiyoruz.

Aslına bakılırsa ebeveyn takip programları belli çeşitlere sahiptir. Bu tip programların her birinin birbirinden farklı işlevleri bulunmaktadır. Bu işlevler; çocuğunuzun konum takibini yapmaktan internette karşılaştığı içerikleri denetlemeye kadar farklı yelpazelerde değerlendirilebilir.

En temel haliyle ebeveyn takip programlarını 5 – 12 yaş grubu ile 12 – 18 yaş grubu çocuklar için incelemekte fayda var.

5 – 12 yaş grubu çocuklar için ebeveyn takip programlarında yer alması gereken özellikler

ebeveyn takip programı

Uzman pedagoglar, çocukların ruh ve beden sağlıklarını göz önünde bulundurarak bir çocuğun kendi mobil telefonunu kullanması gereken ideal yaşın 12 olması gerektiğini önermektedir. 12 yaşından daha küçük çocukların kendi başlarına kullanabilecekleri dijital aletler noktasındaysa bu yaş grubuna özel olarak üretilen akıllı çocuk saatleri gelmektedir.

Akıllı çocuk saatleri, çocukların kullanımı için özel olarak üretilmiş ve bu yaş grubundaki çocukların ihtiyaçlarına göre tasarlanmış olan dijital ürünlerdir. İdeal bir akıllı çocuk saatinde ebeveyn takibi açısından yer alması gereken özelliklerden ise kısaca şu şekilde bahsedebiliriz:

GPS Takip

Her şeyden önce 5 – 12 yaş grubu çocuklar artık sokaklarda oynayabilecek yaş grubundaki çocuklardır. Dolayısıyla bu çocukların ihtiyaç duydukları ölçüde sokaklarda özgürce oynamalarını sağlamak ebeveynlerin sorumluluğudur.

Ancak günümüzde sokakların tehlikelerinden çekinen ebeveynler, çocuklarını gönül rahatlığıyla sokaklara salamıyorlar. İşte akıllı çocuk saatleri bu noktada ebeveynlere muhteşem bir çözüm sunuyor.

Saatte yer alan GPS takip özelliği sayesinde çocuğun konumunu anlık olarak görmek mümkün oluyor. Ebeveynin kendi telefonu ile bağlanan akıllı çocuk saati, çocuğun belirlenen sınırlar dışına çıkması gibi durumlarda da ebeveynin telefonuna bildirim yolluyor. Bu sayede çocuğunuzun sadece sizin belirlediğiniz bölgede oynamasını kontrol edebilirsiniz.

SOS Acil Durum Tuşu

Bir akıllı çocuk saatinde yer alması gereken özelliklerden biri de çocuğun karşı karşıya kalacağı acil durumları tek tuşla ebeveynine bildirmesini sağlayan SOS acil durum tuşudur.

Çocuk, saatinden bu tuşa bastığında ebeveynin telefonuna çocuğun acil bir durum yaşadığına dair bir bildirim gönderilmektedir. Ardından çocuğun konumu herhangi başka bir işleme gerek kalmadan ebeveynin telefonuyla anlık olarak paylaşılmaktadır.

Oldukça işlevsel olan bu özelliği satın almayı düşündüğünüz akıllı çocuk saatinde mutlaka arayın.

Etraftaki Sesleri Dinleme

Akıllı çocuk saati ile ilişkilendirilmiş ebeveyn telefonu üzerinden tek tuşla çocuğun etrafındaki sesleri dinleme özelliği bulunan saat tiplerinde çocuğunuza ulaşamamanız halinde etrafındaki sesleri dinleyerek onun nerede olduğunu anlayabilirsiniz.

Elbette ki bu saatlerin bunlar dışında da birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Ancak bu özelliklerin çalışabilmesi için saatte gerekli olan uygulamanın kurulmuş olması şarttır.

Bu noktada dünyanın en iyilerinden biri olan ve Türkiye’de Türkçe seçeneği ile hizmet veren Find My Kids uygulamasını önerebiliriz.

12 – 17 yaş grubu çocuklar için ebeveyn takip programlarında yer alması gereken özellikler

ebeveyn takip programı

12 yaş ile 17 yaş grubu aralığındaki çocuklar ise artık kendi mobil cihazlarına sahip olmaya başlarlar. Bu noktada internette daha özgür bir şekilde hareket etme imkanları olan bu yaş grubundaki çocukların cihazlarına yüklenen uygulamaların yukarıdaki akıllı çocuk saatleri ile benzer özellikler taşıması gerekmektedir.

Bununla birlikte saatlerdeki özelliklere ek olarak bu yaş grubunun telefonlarına kurulması gereken ebeveyn takip programlarında aranması gereken bazı özellikler de şunlardır:

İçerik Kontrolü

Belirtilen yaş grubundaki çocukların telefonunda yer alan uygulama ile belli kelimelerde sıralanan veya bu anahtar kelimeleri içeren içeriklerin çocuğunuz tarafından erişimini engelleyebilirsiniz. Bu özellik, çoğunlukla yetişkin içeriklerine erişmesini istemediğiniz durumlarda oldukça faydalıdır. Bununla birlikte bu özellik elbette ki sadece yetişkin içeriklerini engellemek için değil, belirlediğiniz bütün anahtar kelimelerdeki içerikleri engellemek için kullanılabilir.

Cihaza erişimi engelleme ve kontrol

ebeveyn takip programı

Ebeveyn takip programları ile çocuğun cihazını doğrudan kontrol etmenizin pek çok faydası olacaktır.

Bu sayede çocuğunuza belirlediğiniz saatlerde ders dışında telefon ile ilgilenmesini engelleyebilir veya cihazı tamamen kilitleyebilirsiniz. Bununla birlikte çocuğunuz belirlediğiniz hedefi sağladığında ödül olarak cihazı kullanmasına izin verebilirsiniz.

Daha detaylı uygulama incelemesine https://findmykids.org/blog/tr/en-iyi-ebeveyn-kontrolu-uygulamalari adresinden ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Dijital çağda çocuk yetiştirmenin elbette ki kendine göre ciddi zorlukları vardır. Ancak bunları aşmak için çözümü yine teknolojide aramak gerekiyor.

Bu noktada kontrollü internet ve mobil cihaz kullanımını sağlayan programlarda çok farklı alternatiflerin mevcut olduğunu göreceksiniz. Detaylı incelemeyi yukarıda belirttiğimiz adresten yapabilirsiniz.

Çocuklarımızı internet ve onun imkanlarından uzak tutarak yetiştirmemiz bu çağda mümkün görünmüyor. Dolayısıyla bu sorunları çözmek için yine internetin bizlere sağladığı gelişmiş imkanlardan faydalanmak oldukça faydalı olacaktır.

Bir Cevap

  1. Patlıyo Kasım 24, 2020

Yorumlarınızı Bekliyorum...