Korona Virüsüne Karşı #EvindeKalTürkiye

Hepimizin bildiği üzere dünyanın şuan tek bir gündemi var. Korona Virüsü yada Covid-19 adı ile anılan grip ve zatürre benzere bu hastalık direk solunum yoluna saldırarak insan yaşamını tehdit ediyor. Özellikle kronik hastalığı olan ve yaşlı insanları ölümle tehdit eden bu hastalığa karşı sağlık çalışanları tedavi yöntemi aramakta. Bu süreçte biz vatandaşlara düşen en büyük görev ise evde kalarak çok kolay bulaşan bu hastalığın yayılma hızını azaltmak.

evindekalturkiye covid

İşte tam bu sebeple bu yazıyı kaleme alıyorum. Bir çok internet ve teknoloji şirketi insanları evde tutmak için bazı uygulamalar ve güncellemeler sunmaya başladı. Yani evde kalmak aslında o kadar da zor değil.

Günümüz teknolojisinde evde kalmanın yollarını hadi hep birlikte arayalım.

İnternet Şart!

Covid-19 virüsüne karşı bazı ücretli siteler ücretsiz üyelik bile veriyor. Tabi ki bunun için internet şart! Günümüzde zaten insanların pek çoğu bu imkana sahip.

İnternet aracılığı ile e-kitap, e-dergi gibi imkanlara sahip olabilirsiniz. Bunların en güzel yanı ise temasa gerek olmaması.

Tabi ki ben eğlence insanıyım diyenler için ise oyun yada video uygulamaları tercih sebebi olabilir. Bunlar sizi ve sevdiklerinizi evde tutmaya yeter. Hatta dışarı çıkmayı teşvik eden Pokemon Go oyunu geliştiricileri yeni güncelleme ile insanları evde pokemon avlamaya teşvik edileceğini söyledi.

Yada sosyal ağlarda takılabilirsiniz. Mesela ben şuan Türkiye ve dünya gündemini Twitterdan takip ediyorum. Genel tema korona ama başka gündemlerde mevcut ve güncel kalmamı sağlıyor.

İnternet Yoksa Televizyon Bize Yeter!

Yani internetsiz evde kalınmıyor mu? diyebilirsiniz bunun içinde her evde bulunan televizyon cihazları devreye giriyor. Hem yaşlılar hem de gençler için bu makineler ideal.

Eğer elinizde bir oyun konsolu var ise sabahlar olmasın! Hadi Koronayla savaş için TV başına yalnız bu günlerde oyun kollarına dikkat bozulursa yerine yenisini alamaya bilirsiniz.

TV için bir diğer alternatif TV kanalları olabilir. Tabi şu sıralar TV programlarında sürekli korona konuşuluyor diye bilirsiniz. İşte bunun içinde amazon, blutv, netflix gibi ücretli üyelikleri sunabilirim. Madem evdeyiz hep birlikte film ve dizi izleyelim.

Ben onları çoktan izledim dediğinizi duyar gibiyim. Bunun içinde bir çarem (:D) var.

JustWatch uygulaması

JustWatch kısaca, en sevdiğiniz filmi veya TV programını nerede izleyeceğinizi öğrenmek ve neredeyse her şeyi izlediyseniz ne izleyeceğiniz konusunda öneriler almak için tüm internet yayın sağlayıcıları arasında (Netflix, Amazon Prime Video, iTunes, puhutv vb.) aynı anda arama yapmanızı sağlayan ücretsiz bir internet yayın kılavuzudur.

JustWatch, İos ve Android markette uygulama olarak ücretsiz indirebilir yada web üzerinden https://www.justwatch.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Bu uygulama üzerinden izlemeye değer yeni bir şey bulacağınıza eminim.

justwatch
ücretsizinternet yayın kılavuzu

En Kötü Senaryo!

İnternet gitti, elektrik gitti senin yazının bir anlamı kalmaz diyenler için ise 15 bin yıllık Türk tarihinde yer alan kültürel etkinliklere dönmeyi tavsiye ediyorum. Dede Korkut gibi hikayeler anlatabilir yada gölge oyunları oynayabiliriz. Geri kalan her şey bizim yaratıcılığımıza kalıyor.

Umarım en kötü senaryolar korona virüsü ile kaçar gider. Sevdiklerimizle beraber güzel ve sağlıklı günler geçiririz.

Yazımı bitirirken Covid-19 virüsüne yakalanan tüm insanlık için acil şifalar diliyorum. #Evindekal sağlıklı kal Türkiye.

Yorumlarınızı Bekliyorum...