Uzay Araştırmaları ve Uzay Madenciliği

Son zamanların en önemli gündem maddelerinden biri olan uzayı basın yoluyla çok fazla takip eden insanlardan biriyim. Bundan dolayı geçmişten günümüze uzay madenciliği ve uzay araştırmaları hakkında bir blog yazısıyla bu düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

İlk fark ettiğim şey, Atatürk’ün dehası ve ne kadar ileri görüşlü olduğudur. Çünkü Atatürk yaşadığı o dönemde münhasır devletler seviyesine çıkmanın yolunu göklerde olduğunu görmüş ve istikbal göklerdedir! diye haykırmıştır. Fakat biz Türk milleti olarak atamızın gösterdiği yolu iyi kullanmamanın cezasını çekmekteyiz. Keşke en başından istikbalimiz için göklere daha fazla yatırım yapsaydık.

Uzay Araştırmaları Haberleri

Bu başlıkta, son zamanlarda yazılı ve görsel basında yer alan bazı uzay haberlerini başlıklar halinde sıralayacak olursak aslında uzayın gündemi oldukça fazla meşgul ettiğini görebiliriz.

Rusya’dan Türk astronot teklifi.
Uzay uyduları ile küresel İnternet ağı kuruluyor.
Nasa 700 kentilyon $’lık uzaydaki altının peşinde.
Türkiye Uzay Ajansı kuruldu.
SpaceX Marsa insan taşımacılığı yapacak.
Amerika Uzay Kuvvetleri kuruldu.
Ay tozu ile oksijen üretilecek.
Hindistan uzaya robot gönderiyor.
Çin’in uzay madenciliğine başlıyor.
Nato uzayı savaş alanı olarak tanımladı.

uzay madenciliği ve araştırmaları

Geçmişten Günümüze Uzay Araştırmaları

Uzay araştırmaları soğuk dönem zamanında ABD ve Sovyet Rusya rekabeti ile başlamıştır.Bu dönemde atılan adımların sonucu olarak insanın uzay macerası ilk olarak 1957 yılında Sovyet Rusya’nın Sputnik 1 uydusunun uzaya fırlatılması ile başlamıştır.

1961 yılında Yuri Gagarin’in Vostok 1 adlı uzay aracı ile dünya yörüngesinin dışına çıkması ile ayrı bir boyut kazanmış ve 1969 yılında nihayet insanoğlu uydumuz olan Ay’a adım atmıştır.

Bu rekabet sonucu çok ciddi paralar harcanmış ve günümüze kadar gelen uzay kazanımları elde edilmiştir.

Uzay araştırmasının ikinci evresi ise hiç kuşkusuz uzay istasyonları olmuştur. İstasyon adı verilen bu araçların en önemli özelliği yörüngede aylarca (günümüzde yıllarca) kalabilmesiydi. Salyut 1 alçak dünya yörüngesine ulaşan ilk uzay istasyonu olmuştur.

Uzay istasyonları, yörüngede uzun süre kalabilmesinden dolayı uzayda uzun süre kalmanın organizma üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ayrıca ağırlıksız ortamda çeşitli bilimsel deneyler yapılmasına fırsat vermiş ve bilime önemli katkılar sunmuştur.

İnsanın uzay yolculuğundaki son nokta ise günümüzde yaşanmaktadır. Gelişen teknoloji ve düşen maliyetler sayesinde günümüzde artık uzay taşımacılığı ve uzay madenciliği yapılabiliyor.

Uzay Taşımacılığı

ABD merkezli özel sermayeli SpaceX şirketi taşımacılığın temelinde olan kurumdur. halihazırda kargo taşımacılığına başladı ve Ülkelerin ve uluslararası uzay kuruluşlarının uzay araştırmaları için geliştirilen araçlarını sevk ediyor. Bu kurumlar için ciddi anlamda maddi tasarruf sağlıyor.

Uzayda, insan yolculuğu için ise tüm hızla araç yapımına ve testlere devam ediliyor. Çok yakın gelecekte uzaya insan taşımacılığının başlaması bekleniyor.

Uzay (Asteroid)Madenciliği Nedir?

Öncelikle Asteroid nedir onu açıklayalım. Asteroidler yörüngedeki küçük gök cisimlere verilen addır. Aslında birer küçük gezegenlerdir. Asteroidin kelime anlamı da zaten küçük gezegendir.

Uzay madenciliği ise asteroid ve diğer gezegenlerden ham madde çıkarma işlemdir.

Uzay madenciliğinin iki temel amacı vardır.

  • Uzayda yapılacak yapıların ham maddelerinin karşılanması
  • Dünya üzerinde tükenmekte olan malzemelerin Astroidlerden temin edilmesi

Uzay madenciliği, insanoğlunun uzay yolundaki en yeni macerasıdır. Bu konu aslında oldukça yeni ve geliştirilmesi gerekiyor. Fakat şunu da bilmelisiniz ki ABD, Çin, AB ve diğer uzay ajansları Asteroidler üzerinde çok ciddi araştırmalar yapıyor. Hatta bu konuda Nasa’nın 700 kentilyon dolarlık bir altın keşfi yaptığı ve Psyche adlı Astroide araç göndermeye hazırlandığı biliniyor.

Bir diğer önemli keşif ise Avrupa uzay ajansının Ay tozundan oksijen üretimidir. Bu oksijen ile hem araçlara yakıt yapılabilir hemde insanların oksijen ihtiyacı karşılanabilir.

Şunu da belirtmekte fayda var ki şuan için bu malzemeleri getirmek oldukça maliyetli bundan dolayı yakın zamanda madencilik başlayacak gibi durmuyor.

Uzay Madenciliği Avantajları ve Riskleri

  • Gezegenimizde azalan doğal kaynakların tedariki sağlanabilir.
  • Uzay araçları için yakıt ikmali yapılabilir.
  • Çok pahalı olan bazı ürünler ucuzlar.
  • Uzay savaşları gerçekleşebilir.
  • Ham maddenin çoğalması yatırımcıların ve şirketlerin batmasına neden olabilir.
  • Başarısızlık durumunda Uzay madenciliğine ayrılan fonlar küresel ekonomiyi çökertebilir.

Uzay Savaşları

Amerika’nın uzay kuvvetleri kurmasının ardından diğer ülkelerde uzay kuvvetleri kurmaya başladı. Tabi ki bu kuvvetlerin işlevsellikleri çok önemli bundan dolayı uzaya hakim ülkeler avantajlı gözüküyor.

Peki ülkeler neden uzay kuvveti kurma ihtiyacı duyuyor? Bunun cevabını 2019 NATO zirvesinde genel sekreter Jens Stoltenberg gayet iyi açıklıyor.

hava, kara, deniz ve siber dünyanın ardından uzayın da artık saldırganlık alanına dönüştü. Uyduların hedef alınması gibi uzay saldırıları denizcilik, bankacılık ve hava seyahatlerini felç edebilir. Uzay gücümüzü geliştirmeliyiz.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg

Ülkemizin bile uzay yörüngesinde pek çok yapay uydusu var. Bundan dolayı her ülke kendi çıkarlarını korumak istiyor. Özellikle ABD ve Müttefikleri (yani NATO) Çin ve Rusya’yı uzayda da tehdit olarak görüyor.

Özellikle Uzay madenciliğinde ilerleme sağlanırsa Uzay sahasında rekabet ve savaş kaçınılmaz duruyor.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA)

Tüm bu gelişmelerin paralelinde ülkemizin uzay kazanımlarını ve çıkarlarını koruyacak bir birime gereksinim duyuluyordu. Aslında Türkiye’nin 25 yıllık bir hayali gerçek oldu da denilebilir. Tüm gecikmelere rağmen 13 Aralık 2018 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kuruldu.

2020 yılı için meclisten 24.529.000 TL milli bütçe almıştır. Temel görevi ise milli çıkarlar çerçevesinde uzaydaki haklarımızın korunmasıdır.

TAI, Roketsan, Tübitak, Aselsan gibi uzay ve havacılık alanında çalışan tüm kamu kuruluşlarının uzay çalışmalarını TUA kontrol edecek.

Ayrıca, ordu içinde Türk Uzay Kuvvetleri yakın zamanda kurulacak.

Ülkemiz için hayırlı olsun. Allah Türkü uzayda da korusun. Yorumlarınızı bekliyorum.

Yorumlarınızı Bekliyorum...