VPN Nedir? Neden VPN Kullanmalısınız?

VPN Nedir?

VPN -Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) sisteminin ne olduğunu anlatmaya tam olarak başlamadan önce ağ kelimesini inceleyebiliriz. Muhtemelen ‘’ağ’’ kelimesi genel olarak kabul görmüş bir terim olduğu ve de teknolojiyle alakası olmayan çoğu insan tarafından da bilindiği için açıklaması ve anlaması en kolay olan terim. Bir ağ bazı rastlantısal metotlar aracılığıyla iletişim kurabilen cihazlardan oluşmaktadır. Bu cihazların iletişim kurdukları metotların sayısı çoktur çünkü sayısız elektronik sinyal özellikleri, veri-linkleri, transferi ve uygulama protokol katmanları vardır. Basite indirgemek gerekirse, bir ağ birbiriyle iletişim kurabilen cihazlardan oluşur ve de bu cihazlar kendi aralarında başarılı bir şekilde veri alışverişinde bulunabilirler.
Özel kelimesine bu kapsamda değinecek olursak, ‘’özel’’, cihazlar arasındaki iletişimin bir şekilde gizli olduğu anlamına gelir, yani bu özel ağa dahil olmayan cihazların veri transferi özel ya da gizli değildir. Bunlara dayanarak, veri güvenliği ve gizliliğinin VPN adını verdiğimiz sistemin iki temeli olduğunu söyleyebiliriz.

vpn nedir
VPN Nedir? VPN Neden Kullanmalısınız

Özel kelimesini bir de zıt anlamı olan umumi üstünden açıklayabiliriz. Umumi olan herkese açıktır ve herkes kullanabilir ve de genel olarak bir kurumsal bir tüzük tarafından yönetilir. Bunun aksine, özel kelimesi üçüncü partilerin erişim sağlayamadığı belirli ve sınırlı kişiler tarafından yönetilir ve bu belirli kişiler tarafından erişim sağlanabilir. Özel ağlara örnek verecek olursak, internete veya diğer herhangi bir dış kurumsal ağa bağlı olmayan ağlardır, bu ağların özel olmasının sebebi dışarıya herhangi bir bağlantılarının olmamasıdır.
Özel kelimesini VPN sistemini baz olarak anlatacak olursak, veri güvenliği ve gizliliğini baz alan ve de internete bağlanmak isteyen kişi veya kurumları internet üzerinden belirli bir tünel protokolü adını verdiğimiz sistemle internete bağlayan bir anlam taşır.

Bir VPN programı kullanılmadan bağlanılan internette süreç farklı ilerler. Bir internet hizmet sağlayıcısı (ISP) tarafından size sağlanan internet hizmetini kullanırken faydalandığınız bütün cihazlara bir IP adresi verilir. Bu IP – internet protokol- adresi sizin çevrimiçi ve sanal adresinizdir. Gerçekleştirdiğiniz çevrimiçi aktiviteler rahatlıkla bu IP adresi üzerinden bulunabilir ve de internet hizmet sağlayıcısı tarafından kimlik tespitiniz kolaylıkla yapılabilir.
VPN kullandığınızda ise IP adresiniz kullandığınız VPN programı aracılığıyla bu programın size sağladığı VPN sunucu konumlarından birini seçmeniz durumunda o sunucunun konumu ve de IP adresi olarak gözükür. Bu durumda sadece IP adresiniz değişmiş olmaz, VPN kullanırken bahsettiğimiz tünel protokolü sayesinde verileriniz şifreli ve de paketler halinde istek yaptığınız adrese gönderilir ve bu süreçte arada kalan herhangi bir internet hizmet sağlayıcısı ya da kurum veya kuruluşlar sizin aktivitelerinizi izlemeyez, takip edemez. İzlemeleri durumunda karşılaşacakları tek şey şifreli durumda olan verilerdir ve bunlar hiçbir şekilde çözülemez, fakat ücretsiz VPN kullanırsanız durum farklı olabilir.

Ücretsiz VPN programlarının sizin verilerinizi takip edip etmediklerinden ya da kaydedip kaydetmediklerinden emin olamazsınız. Ayrıca, ücretsiz VPN hizmetleri internet deneyiminizi yavaşlatır çünkü bant genişlikleri ve sunucu konumları genel olarak yeterli değildir.

Ücretli bir VPN programı kullandığınızda ise hem sınırsız bant genişliğinden yararlanabilir, hem verilerinizin güvenliği ve gizliliğinden şüphe duymazsınız.

Neden VPN Kullanmalısınız?

VPN programı ile yapabileceklerinizi özetlemek ve kısaca
anlatmak gerekirse:

  1. VPN ile IP adresinizi değiştirebilir ve çevrimiçi aktivitelerinizin, verilerinizin ve hassas bilgilerinizin izlenmediğinden; izlense bile çalınamayacak şekilde şifreli olacağından emin olabilirsiniz.
  2. VPN kullanarak bulunduğunuz coğrafik konumun dayattığı erişim engellerinden kurtulabilirsiniz, örneğin VPN ile Wikipedi’ya giriş için VPN’den yararlanabilirsiniz.
  3. Çok seyahat eden biriyseniz de, VPN kullanarak gittiğiniz ülkelerin uygulamakta olduğu erişim engellerini de aşabilir ve istediğiniz platform ve web sayfalarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
  4. Ücretsiz bir VPN yerine, ücretli bir VPN programı kullanarak sınırsız bant genişliğinin tadını Netflix ve Youtube izlerken çıkarabilirsiniz ve internet hizmet sağlayıcınızın size dayattığı kotalara takılmadan, HD kalitede dizi ve film gibi video içeriklerini izleyebilirsiniz.
  5. Verilerinizin ve bilgilerinizin güvende olduğundan emin olmak ve internetteki çevrimiçi aktivitelerinizin izlenmesinden kaçınmak için VPN harika bir çözüm.

Yorumlarınızı Bekliyorum...