Youtube Fenomeni Nasıl Olunur? YouTuber Rehberi

Son dönemler de en popüler sözlerden biri youtuber dır. Televizyon kanallarında, İnternet de, halk arasında dilden dile konuşulan bu sözcüğü yani youtuber nedir? sizi bunu anlatmaya çalışacağım.

YouTuber, İngilizce den bilindiği gibi youtubecu gibi bir anlama gelir. Ama dilimize YouTube fenomeni olarak girmiştir.

Sponsor Yazı
Youtube kanalınıza youtube izlenme sayısı arttırma sayfası üzerinden en ekonomik fiyatlar ile Türk izlenme veya global izlenme satın alabilirsiniz. Youtube izlenme hizmetlerinden dilediğiniz sayıda, ihtiyacınıza uygun olan paketler içinden seçerek alabilirsiniz. Artan izlenme sayınız ile videolarınızı daha fazla insana ulaştırabilirsiniz. SadeceOn’un güvenli ödeme sistemi ile 10 liradan başlayan fiyatlarla size sunulan cazip fırsatları kaçırmayın!

Bu fenomenler YouTube.com da video kanalı oluşturduktan sonra YouTube içerik stüdyosunu kullanarak video içerik üretirler. Bu üretilen içerikler hertürlü konuda olabilir. Ama genelde insanlar kendi ilgi alanları ile ilgili video çekerler.

YouTube

Ayrıca Youtuberlar, Youtube’un birer iş ortaklarıdır. İş ortaklığı şu anlama gelir siz içeriği üretir ve paylaşırsınız, Youtube’da Google Adsense aracılığı ile video ve sayfalarınıza görsel ve video reklamlarla destekler sizin videonuz ne kadar çok izlenirse bu reklamlarda o kadar fazla görüntü alır.  Ne kadar çok görüntü o kadar çok kazanç anlamına gelir. Bu sayede kazan-kazan politikası içerisinde hem Youtube hem de fenomeni para kazanır.

YouTube da video içerik üreten profesyonel – amatör binlerce içerik üretici yani Youtuber bulunmaktadır. Eğer sizde onlardan biri olmak istiyorsanız vereceğim ipuçlarına bakmanızı tavsiye ediyorum.

Zira bu meslek eğlenceli olduğu kadar uğraştırıcı yönleri de var. Yani bunların hepsi uğraş gerektirir. Eğer paylaşmayı istediğiniz videolar ilgi alanınızla ilgili olursa zevk alarak yaparız aksi durumda bu işi yapmakta zorlanabilir yada sıkıcı gelebilir.

Yani şunu demek istiyorum. Ben fotoğrafçılık alanında iyiyim ve zevkle ilgileniyorum. Birisi bana arabalar alanında video üreten youtuberların takip ve izlenme oranı fazla dedi diye bende araba konusuna dalarsam emin olun bu iş bir çileye dönüşe bilir. Birde kaliteyi düşürürsem ortada fenomenlik falan kalmaz. Neyse biz konumuza geri dönelim.🤓

Fakat birilerinin sizi takip ettiğini ve videolarınız dan faydalandığını görmek sizi oldukça mutlu edecek hatta yeni video hazırlamak için sizi şevke getirecektir.

YouTube’da Video Paylaşmaya Nasıl Başlanır?

Hangi konuda video hazırlamaya karar verdiyseniz, Youtuber olmak için doğal olarak video çekmeli ve paylaşmadan önce yayına hazır hale getirmeliyiz.

Video Hazır! Nasıl Düzenlemeliyim.
Hepimiz dizi ve film izliyoruz ve hepimiz biliyoruz ki bu filmler bizlere sunulmadan bir hazırlık sürecinden geçiyor. Tabi biz film stüdyoları gibi tonlarca işlem yapmıyoruz. Çocukken hepimizin kullandığı Movie maker bile işimizi görür. Slaytlar, efektler, varsa müzik ve metin eklemeleri ve her şey tamam 👌

Eğer biraz daha ileri düzey çalışma istiyorsanız camtasia studio programını deneyebilirsiniz. Daha ilerisi için Adobe Premiere Pro programını deneyebilirsiniz. Premiere Pro profesyonel video montajı için en idealidir.

Tabi ki daha profesyonel olmak istiyorsanız video kaydedici, stüdyo, ışıklandırma ekipmanları, mikrofon gibi ekipmanlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Fakat benim bu yazıyı kaleme alma amacım bu işi sadece hobi olarak görüp amatörce yapmak isteyenlere yönelik olduğu için bu konulara değinmiyorum. Bu şartlarda kaliteli bir görüntüye sahip bir akıllı telefon bile işinizi görmeye yetecektir.

Not olarak, Bu şekilde bile ciddi paralar kazanan kişiler mevcut hatta bazıları henüz çocuk ve ciddi bir kitleye sahipler ve ciddi paralar kazanıyorlar.

Düzenlemede Bitti Nasıl Yayınlayacağım.

Video çekildi, son rötuş yapıldı artık video YouTube’da yayınlanmaya hazır diyorsanız aşağıdaki görselleri sırası ile takip edebilirsiniz. Yada YouTube da hazırladığım video kanalı oluşturma ve video içeriği yayınlama adlı videoyu izleyebilirsiniz.

İşte Youtube da video paylaşmak bu kadar kolay. Şimdi birazda kanalınızın bir fenomen olması için neler yapmanız gerekir bunlardan bahsedelim.

Youtube da Fenomen Olmanın Püf Noktaları

Daha öncede belirttiğim gibi Youtube da kanal yönetmek o kadar basit bir şey değildir. İlk olarak şunu bilmelisiniz ki başarıya giden en önemli şart sabırdır. Eğer bir anda popüler oluyum yada çok para kazanırım gibi hayaliniz varsa hüsrana uğrayabilirsiniz. Çünkü öncelikle kaliteli video içeriğine ve sonrasında kitle oluşturmanız gerekir bunlar olmazsa sonuç hüsran olur. Bunun içinde önce video üretmeli sonrasında bunu izleyici kitlesine ulaştırmanız gerekir.

Sonrasında hayalinizdeki başarı gerçek olmaya başlayacaktır. Haydi şimdi başarılı bir Youtube fenomeni olmanız için yapılması gerekenleri sıralayalım.

Sabırlı Olmak

Hayatta başarılı olmak için öncelikle alttaki adımları atmanız gerekir. Bir anda kimse başarıya ulaşmaz fenomenlik de öyledir. Önce doğru adımları atın ve başarıya ulaşmak için sabredin.

Hedef Kitle

Bir hedef kitle belirlemek önemli olacaktır. Örneğin arabalar hakkında bir kanal oluşturursanız arabalar hakkında bilgi almak isteyenler sizin videolarınızı izleyecek ve ilgisini çekecektir. Buda size abone kazandıracağı  gibi popüler olmanızı da sağlayacaktır.

Kanal Adı Secimi

Seçtiğiniz ad öncelikle kanal içindeki videoları destekler nitelikte olmalıdır. Bu içeriğe olan ilgiyi artırır. Geri dönüt olarak ise yeni takipçi kazanmanızı sağlar. Arabalardan devam edersek örneğin Tofaş arabalarını paylaşıyorsanız. Tofaş Video Kanalı, Tofaş Video gibi kanal adıyla devam etmek en doğru olandır. Fakat Modifiye, Arabaların Kralı gibi isimlerle devam ederseniz kitleniz bu sayfayı bulamayabilir.

Kanal Görseli ve Kanal Tasarımları

Kanal simgesini ve kanal resmini içerikle alakalı ve akılda kalıcı bir şekilde düzenleyip yüklemek oldukça önemli hem insanların kanalı hoş görmesini sağlar hem de kaliteli bir kanal izlenimi verir.

Açıklama ve Etiket Kısmı

Bir video yüklendikten sonra öncelikle açıklama kısmında video da ne anlatıldığını açıklarız çünkü insanların bu videoyu izlemeye değer bulması gerekir yoksa izlemeden çıkıp gidebilirler.

Etiket ise arama motorları ve Youtube arama kutusundaki arama sayfasına videonun ne ile alakalı olduğunu anlatmanın yoludur.

Açıklama ve etiket doğru seçilirse hem kullanıcılar size rahat ulaşır hemde paylaşılan videonun izlenme ihtimali artar.

İçeriğiniz Doğru ve Güvenilir Olmalı

Şunu unutmayın kimse bir yalancıyla arkadaşlık kurmaz. Yalan yanlış bir içerik videosu sizi popüler olmaktan çok rezil eder. Bundan dolayı doğru ve güvenilebilir olduğunuzu göstermelisiniz.

Diğer Videolardan Farklı Olmalı

Elinizdeki videoda anlatılan konu daha önce bir çok kez yorumlanarak paylaşılmış olabilir. Fakat sizin sunacağınız video diğerlerinden çok daha farklı ve kaliteli olabilir. Bu sizi en üst noktalara taşıyacaktır.

Sosyal Medyada Aktif Olun

Youtube dışında diğer sosyal ağları da etkin kullanırsanız videonuzu bu kanallarda paylaşabilir, izlenmesini sağlayabilir. Hatta yeni takipçiler kazanabilirsiniz.

Youtube da Popüler Video Paylaşımları

Bu başlıkta popüler olarak içerik video üretilen konuları yazacağım fakat şunu belirtmeliyim ki bu konularda içerik üretmek sizi popüler edecek diye bir şey yok. Yukarıda sıraladığım püf noktaları doğru uygularsanız her kategoride başarıyı yakalayabilirsiniz.

Makyaj ve moda, bilgisayar oyunları, teknolojik ürün tanıtımları, taklit, şaka gibi konularında yapılan videolar daha çok ilgi gördüğünü söyleyebiliriz.

Youtube’da Fenomen Olmayı Başarmış Youtuberlar

Bu bölümde Youtube ile belirli bir kitleye ulaşarak popüler olmuş kişilere örnek vereceğim.

Murat SAKAOĞLU

Henüz çok genç yaşta fenomen olmayı başaran Youtuberlardan biridir. Komik, esprili, şaka yollu videolar çekerek belirli bir kitleye hitap etme başarısını gösterdi. Ayrıca Hayaller Paris adlı Youtube dizisi de mevcut.

Youtube fenomenliği televizyon reklamlarında oynama fırsatı da sunmuştur. Eğer bir yerden gözüm ısırıyor diyorsanız kendisi Burger King’ın fenomen burger menüsünü tanıtan reklamında oynamıştır.

Başak KARAHAN

Bu kız gerçekten tam bir fenomen olmuş durumda. Neden mi? çünkü tam bir milyon aboneye sahip durumda. Yani müthiş bir rakamdan bahsediyoruz.

Merve ÖZKAYNAK

Merve hanım, makyaj alanında paylaşımları ile ün kazanmış durumda. Bunun dışında moda ve stil alanında video çekimleri de mevcut.

Otomobil Dünyam

Otomobil konularında bir web site olan otomobildunyam.com sitesinin youtube kanalıdır. Gerçekten çok kaliteli video paylaşımları ile dikkat çekiyorlar. Mesela abone sayısı az gibi görünse de pek çok video içeriği bir milyondan fazla izlenmiş.

Şimdilik örnekleri bunlarla sınırlayalım. Sizlerinde aklınıza gelen kanallar varsa yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Devlet ve Youtube İşbirliği

Bu konuda Türkiye İş Kurumu ve Google şirketi anlaşma sağladı. Yanılmıyorsam şuan İşkur bünyesinde Youtuber eğitimleri verilmeye başlandı. Google, yıllık gelirinin 4 milyar dolarını Youtube aracılığı ile kazanıyor. Türkiye’de 2 milyondan fazla abonesi olduğuna göre böyle bir işbirliği gayet mantıklı geliyor.

Son Olarak;

Teknokoliker’in Youtube kanalından bahsetmek istiyorum. İçeriklere eklediğim videoları server üzerinde yer kaplamalarından dolayı Youtube kanalına yükleyerek paylaşıyordum.

Tabi o zamanlar Youtube fenomenliği böyle yaygın değildi. Kanal için bir çalışma yapmamış olmama rağmen videolar binlerce izlenmiş ve kanal 28 abone sayısına ulaşmış.

Yani demek istediğim şu gerçekten ilgi çekici bir sektör, bir uğraş haline gelmiştir. Ben içeriklerin videolarını hala Youtube aracılığı ile yayınlıyor ve saklıyorum. Eğer isterseniz abone olarak Youtube Kanalımı yakından takip edebilirsiniz. Hatta artık eskisinden daha ziyade önem veriyorum.

Teknokoliker Youtube Kanalı

Yorumlarınızı Bekliyorum...