Video Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, internet ile ortaya çıkmış bir pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlamada en önemli şey içeriktir. Hatta blogcuların bir sözü vardır. İçerik Kraldır diye. İşte bu sebepten dijital pazarlamada kritik olan doğru içeriğin üretilmesidir.

Sonrası planlı adımlarla başlatılır ve sosyal medya, web reklamları,e-mail gibi işlemlerle pazarlanmak istenen ürün potansiyel müşterilere sunulur. Aslında bu profesyonel ellerde en kolay  adımdır. Piyasada bir sürü dijital marketing uzmanı adında kişiler vardır. En doğrusu aslında dijital marketing uzmanı bu süreci içerikten itibaren kontrol eder.

Dijital pazarlama modellerinde sosyal kitleye ulaşmak ve bu etkileşimden geri dönüt almak diğer yöntemlere göre çok daha kolay olduğu gibi sonuç odaklıdır da. Ayrıca bu pazarlama yöntemi ile başarı ölçümü en doğru ölçülen yöntemdir. Tabi ki doğru içerik sunumu ile bu mümkün.

İçerik konusunu daha fazla açacak olursak, içerik üretimi yazılı ve görsel şekilde olabilir. Yazılı içerik yazarlar tarafından yazılır. İnternet üzerinde yazılıyorsa SEO,SEM gibi unsurlar dikkate alınarak bilgili ellerde işlenmesi gerekir. Bir de görsel içerik vardır ki burada SEO ve SEM dışında görsel içerik hazırlamak için başka uzmanlıklarda gerekir. Renk uyumu, grafik tasarım gibi.

video cekimi video pazarlama

İnternet ile bir de video içerik ortaya çıkmıştır. Video içerik, yeni nesil olduğu gibi yazılı içeriğe oranla daha fazla etkileşim sağlar. Doğru ellerde geri dönütü oldukça yüksek olur.

Video İçerik Hangi Amaçla Hazırlanır

Örneğin bir şirketiniz var. Onun tanıtımını yapmak istiyorsunuz yazılı metinlerle uğraşmak yerine 30-40 saniyelik bir tanıtım videosu hazırlattığınızı düşünsenize. Sizce günümüzde insanlar hangisini baştan sona incelemeyi tercih eder. Tabi ki de video içeriğin incelenme takip edilme oranı daha yüksek olur.

Uzun lafın kısası tanıtım filmleri, infografik videolar, ürün tanıtımı, müşteri memnuniyetini anlatan vs. videolar çektirerek video pazarlama (video marketing) modeli ile insanlara duyurmak istediğiniz her türlü şeyi sunabilirsiniz.

Video pazarlama alanında profesyonel yardım almak isterseniz. Vimark’ın video çekimleri gerçekten çok başarılı diye düşünüyorum. Çünkü bu yazıyı hazırlarken İnternet üzerinde yaptığım aramalarda video çekimi ve video pazarlama hakkında açıklayıcı bilgilerinden dolayı Vimark sitesinden faydalandım. Zaten işleri de video çekmek. Ayrıca Vimark’ın tanıtım amaçlı paylaştığı videoyu çok beğendim ve sizinle paylaşmak istiyorum. Hem de tanıtım videosuna örnek olmuş olur. 😉

Son Olarak; video pazarlama hakkında sizin görüşleriniz neler? Video çekimi yaparak İnternet’ten pazarlama yapmanın etkisi hakkında fikirleriniz, görüşleriniz yada tavsiyeleriniz varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (2)

  1. damla çikolata Aralık 13, 2019
    • Sadik Bozkurt Ocak 23, 2020

Yorumlarınızı Bekliyorum...