Kasko Ne İşe Yarar? Kasko Hakkındaki Düşüncelerim

Bir kesim insan araç kasko sigortasını fuzuli masraf olarak görmektedir. Peki Kasko sigortasına gerçekten gerek yok mu? Gelin bu yazıda bu konuyu masaya yatıralım.
Bu yazıda öncelikle kasko ne işe yarar? sorusuna yanıt bulacağız. Sonrasında ise kasko ile alakalı soruları cevaplayacağız.

Kasko Nedir?

Öncelikle kaskonun ne olduğunu bilmekte fayda var. İşte bu yüzden kaskoyu aşağıda tanımlamaya çalıştım.

Kasko ile sigortalanan aracın, kaza, afet yada diğer olaylara karşı koruyan ve olası herhangi bir hasarı tazmin eden sigorta türüdür. İşte zorunlu araç sigortasından ayıran özelliği de budur. Zorunlu sigortada sigorta şirketi, karşı tarafın masraflarını temin ederken kasko aracınızı sigortalar. Kasko, sadece çarpışma olaylarında değil kasko sözleşmenizde belirtilen her türlü duruma karşı sizi korur ve yardımcı olur. İşte kasko ve sigorta arasındaki en büyük fark da budur.

Eğer kasko yaptırmazsam ne olur? gibi düşünceniz var ise size bazı örnek olaylar vererek tekrar düşünmenizi tavsiye ediyorum. Ben sizlere 2017 de yaşanmış tam üç örnek olay vermek istiyorum. Bunlardan ikisi bu yazı yazılmadan çok kısa süre önce yaşandı. diğeri ise 2017 başlarında yaşanmış bir olaydır. Üç hikayede hayatın içinden gerçek olaylardan alınmıştır. Zaten bu yazının yazılmasına sebep olanda bu üç yaşanmış olaydır.

İlk olayı yaşayan kişi benim en yakınım babamdı. Kamyonun biri çarpıp kaçtı. Asıl süreç bundan sonra başladı kasko şirketi ile irtibata geçtik. Kaza anında çekici hizmeti aldık. Tabi sonrasında kaçan araç bulundu. Diğer aracın sigorta şirketi kendilerini maddiyat anlamında rahatlatmak için özel bir servise yönlendirmeye çalıştı. Kasko şirketi kabul etmememizi istedi. Çünkü onların amacı yüklenecekleri faturayı düşürmekti.

Sonrasında tüm süreci yakından takip ettiler ve her aşamada bize bilgi sundular. Yani biz tamir sürecinde hiçbir şeyle uğraşmak zorunda kalmadık. Çünkü haklarımız kasko tarafından korundu. Ayrıca yedi gün süreyle başka bir araç ikame edildi. Hatta aracın en kısa sürede tamir edilmesi sağlandı.

İkinci olayda ise yakın bir akrabam var. Kendisi direksiyon hakimiyetini kaybetti ve bir kaç arabanın da kaza yapmasına sebep oldu. Bu kazada kendi aracında yaralanma ve ölümde oldu. Zorunlu sigortası kaza sonrasında her türlü masrafı üstlendi. Fakat sorun bundan sonra başladı. Çünkü aracın kaskosu yok. Araç kullanılamayacak hale gelmiş.

Hal böyle olunca kendisi mağdur olmaktan kurtulamadı. Aracın üzerinde kredi de var. Bence her şey gayet açıklayıcı.

Üçüncü olay ise maalesef hırsızlık kapı komşumuzun bir gece aracı çalındı. Neyse ki kaskosu varmış. Kaskodan teminat bedelini aldıktan sonra kendine yeni bir araç satın aldı. Bazı sabahlar, işe giderken aracın sahibi amcayı yeni aracını kontrol etmek için dışarıda gördüğüm oluyor. Neyse ki mağdur olmadı.

Araç Sahibi Neden Kasko Yaptırmalı

kasko hakkında 1 1

Yukarıdaki örneklerden anlaşılacağı üzere kaza bir gün sizinde başınıza gelebilir. Böyle bir durumda mağdur kalmak istemiyorsanız aracınızı güvence altına almalısınız. Mağduriyet durumunda sadece kendinizi değil ailenizi de göz önüne almalısınız.

Babamın dediği gibi aracını aldıysan kaskosunu da yaptır. Ben babamdan böyle gördüm ben de babamın yolundan gidiyorum. Sıfır aldığım aracı kaskosuz binmem diyerek tam 3 saat geç çıkardım.

Eğer bir araç alacak gücü kendinizde görüyorsanız kasko sigortasını kendiniz kendinize zorunlu hale getirin zaten kazaya karışmazsanız ileri ki yıllarda hasarsızlık indiriminden de faydalanarak kasko fiyatınız çok aşağılara çekilecektir. Mesela ben ilk yılda 1850 TL ödedim. Bu yıl ise hasarsızlık indirimi ile 1150 TL ye düştü. 700 TL gibi bir kar söz konusu fakat istenmeyen bir durum meydana gelirse(kaza, çalıntı, doğal afet vs.) bu ödediğiniz para size aracınızın gerçek bedeli ödenerek geri iade edilecek ve en azından arabanız yok olmayacak size ödenen para ile yeni bir araç alabilirsiniz.

Kasko Kapsamı Nelerdir?

Kasko şirketleri, poliçeye bir çok alternatifler sunuyor. Araç sahibi ise bunlardan istediğini seçme hakkına sahip tabi ki ona göre fiyat farkı çıkıyor. Ama öyle çok uçuk fiyat farkları çıkmıyor. Bundan dolayı genelde tam kapsamlı kasko tercih edilmektedir.

İnternet’in gelişmesi ile kasko poliçeleri artık web üzerinden de yapılabiliyor. Hatta rekabetin yoğun olduğu sektörde daha kapsamlı poliçelere daha ucuz fiyatlarla sahip olunabiliyor.

İnternet üzerinden kasko hakkında bilgi yada teklif almak istiyorsanız sigortacılık sektöründe belirli bir geçmişe sahip Generali sigortayı tercih edebilirsiniz. özellikle prestij kasko ekstra adı altında topladıkları teminatlar oldukça dikkat çekici opsiyonlara sahip.

Son Olarak;

Açıkçası ben kasko yapılması taraftarıyım. 2 yıllık araç sahibi olduğum gibi 2 yıllık kasko poliçesi sahibiyim de. Çünkü mağduriyet sonrasında yaraları sarmanın en kolay yolu bu. Siz okuyucularında ne düşündüğü benim için önemli kasko hakkında düşüncelerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyorum...