Bilgisayarınızın Performansını Artıracak Tavsiyeler

Günümüzün en gerekli teknoloji cihazı hiç kuşkusuz ki bilgisayarlardır. Özellikle teknoloji alanında belirli bir kalkınmayı sağlamış ülkelerde bilgisayar kullanmayan kişi neredeyse yoktur. Fakat insanlar her alanda olduğu gibi bilgisayar ürünleri içinde sadece ihtiyaçlarını karşılamakla yetinmeye meyillidir. Mesela bilgisayarı sadece bir kaç film ve bir kaç yazışma gibi ihtiyaçları için kullanan insan sayısı milyonlarla ifade edilebilir. Bu insanlara standart kullanıcı gözü ile bakılabilir.

Her standart kullanıcının kişisel bilgisayarları ile ilgili teknik problemleri olabilir. Bunlar yazılımsal yada donanımsal olabilir. Eğer sorun yazılımsal ise bir kaç internet araştırması ile ilgili problemlerinizi çözebilirsiniz. Tabi ki en önemli kriter sorunun tam olarak ne olduğunu bilmeniz araştırma sırasında daha az yorulmanıza yardımcı olacaktır. Donanımsal sıkıntıları ise genellikle kullanıcılar halledemez ve aslında biraz da tecrübe gerektirir. Fakat şunu kolaylıkla söyleyebilirim ki eğer elektronik yada bilgisayar sizin hobiniz ise korkmanıza gerek yok. Sadece biraz özgüven be biraz dikkat ile kendi donanımsal işlerinizi kendiniz giderebilirsiniz.

İşte bu yazının tam amacı yukarıda ifade ettiğim standart kullanıcı kitlesine bilgisayarlarının performansını artıracak bazı tavsiyeler yer almaktadır. Bu tavsiyeleri önem sırasına göre aşağıda bulabilirsiniz.

Bilgisayarın Donanımı Performans İçin Yeterli mi?

Bence PC performansı için en önemli kriter donanımdır. İhtiyaçlarınızı karşılamakta güçlük çeken bir donanıma sahip bilgisayardan yeterli performans beklemek en büyük hatadır. Özellikle profesyonel yazılımlar kullanan biriyseniz yada oyun tutkunu iseniz güçlü donanıma sahip bilgisayar her zaman performansınızı artıracaktır. Tabi ki bu durum yüksek maliyet gerektirir fakat ya kendinizi kısıtlamanız yada paranızı harcamanız gerekir. En azından bir kaç senede bir bilgisayarınızda yetersiz kalan donanım ürününü yenileyebilir yada en geç 5-6 sene içerisinde yeni bir PC satın alabilirsiniz. Özellikle zamanla sabit disk, ram bellek, DVD okuyucu gibi donanımlar yetersiz kalmaya başlar. Ayrıca güç kaynakları da 3-4 sene içerisinde yenilenmeye ihtiyaç duyabilir.

Yüksek Bilgisayar Performansı İçin Yılda Bir Kez Bakım Yapmak yada Yaptırmak Şart

Bu duruma en güzel örneği şöyle verebilirim. Bu yazıyı yazmama sebep olan şey benim bilgisayarıma yeni bakım yapmam olmuştur. Hem masaüstü hemde taşınabilir bilgisayarımın kasalarını açıp temizlik ve bakım işlemlerini yaptım. Sonucunda ise gözle görülür performans artışlarını fark ettim. Tabi masaüstü kasasını temizlemek daha kolay sadece bir tornavidayla bir kaç işlem ile kasanın içine ulaşmak mümkün fakat taşınabilir bilgisayarı açmak biraz daha zahmetli fakat eğer bu işlerden zevk alıyorsanız aslında çokta zor değil sadece haftasonunda biraz vakit ayırmanız yeterli olacaktır.

Kasa içinde ise şu adımları uygulayarak bilgisayar performansınızı önemli ölçüde artırabilirsiniz. Zamanla bilgisayar fanları üzerine toz birikir. Bu tozlar katman haline gelerek fanın çalışmasını etkilerler bundan da kötüsü fanın takılı olduğu alandaki hava deliklerini tıkarlar ve kasa içindeki hava sirkülasyonunu engeller. Kasa içinden atılamayan sıcak hava kasa içindeki ısının artmasına neden olur. Bu durum başta İşlemciyi daha sonra sırasıyla ekran kartını, sabit diski ve diğer birimleri etkiler. Bundan dolayı kasa içinde özellikle yaz aylarının başlarında temizlik yapmak performansı önemli ölçüde etkiler. Biriken bu tozu süpürge makinesi ile PC kapalıyken çekmeyi deneyebilirsiniz. Fakat bu işlem sonrasında performanstan memnun kalınmazsa kasayı açarak temizlemek gerekir.

Bir diğer işlem ise CPU, GPU ve Köprü işlemcileri üzerine sürülen termal macun yaklaşık 1,5- 2 sene içerisinde iletkenliğini kaybeder bundan dolayı bu süre zarfında termal macun yenilemekte çok önemlidir. Bu bakımı yaparken kurumuş eski macun mikro fiber bez ile tamamen temizlendikten sonra işlemci birimlerinin üzerine sürüldükten sonra soğutucu metal üzerine takılır.

Bu işlemi aşağıdaki videoyu inceleyerek daha iyi anlayabilirsiniz.

Bilgisayarınız 64 bit Merkezi İşlem Birimine Uyumlu mu?

Microsoft tarafında Win 7 ile Apple tarafında ise OS X Panter ile işletim sistemleri 32 bit teknolojisinden 64 bit teknolojisine geçmiştir. 64 bit işletim sistemine geçiş ile artık donanımsal ürünlerde 64 bit sistemlere uyumlu bir şekilde imal edilmeye başlanmıştır.

Peki 32 (X86) bit ile 64 bit arasında ne fark var diye soracak olursanız. 64 bit işletim sistemi ile yapılan işlemler 32 bit’e göre 2 kat daha hızlı yapılabilir. Fakat bu sistemi kullanabilmek için işletim sistemi, donanımsal ürünler ve geliştirilen yazılımların 64 bit’e uyumlu olması gerekir. Bunlardan birinin uyumlu olmaması programı çalıştırmaya engel olur yada 32 bit gibi çalışır.

Eğer bilgisayarınızın donanımları (özellikle CPU,GPU ve Ram bellek) 64 bit ile uyumlu ise işletim sisteminizi yüksek performans için 64 bit olarak kullanmanız gerekir. Tabi bir diğer kriter olan 64 bit yazılımı da temin etmeniz gerekir. Büyük yazılım şirketleri şuan zaten tüm yeni versiyon ürünlerini 64 bit olarak yazmaktalar. Güncellenmeyen programları yapabilecek bir şey yok 32 bit olarak kullanmanız gerekir. Fakat bu üçlü entegrasyona dikkat edilirse yazılımsal olarak 2 kat elde edilebileceğini unutmayın. Programın hangi versiyonda olduğunu görev yöneticisinden bakarak 32 bit ürünleri eğer varsa 64 bit ile değiştirebilirsiniz. Aşağıda benim bilgisayarımda 32 bit olarak çalışan programları görebilirsiniz. *32 bit yazmayanlar ise 64 bit olarak çalışmaktadır.

bilgisayar performansı 1

Donanım İçin Sistem Sürücüleri Yüklü mü?

Donanım ürünlerinin tam performans ile çalışabilmesi için bu durum oldukça önemlidir. Eğer taşınabilir cihaz sahibiyseniz genellikle tek CD içinde bu sürücüler yüklüdür. CD üzerinde Drives yada Utilities yazısı vardır. Eğer masaüstü bir cihaza sahipseniz anakart, CPU, GPU ve diğer cihazlar için ayrı ayrı CD mevcut olabilir. Sürücülerin yüklü olup olmadığını anlamak için ise aygıt yöneticisine bakmak gerekir. Eğer sürücülerde bir sorun varsa ünlem yada soru işareti ile sorunlu sürücü işaretlenir.

aygıt yoneticisi 1

Windows İçin Başlangıç Ayarları Yapma

Bu işlem neredeyse tüm Windows kullanıcıları tarafından bilinir. Başlat düğmesine tıkladıktan sonra arama kısmına msconfig yazarak ilgili sistem programını çalıştırabilirsiniz. Sonrasında ise başlatma etiketine tıklayarak bu kısımda PC açılışı sırasında tek tek açılan programları görebilirsiniz. Buradan sık kullanmadığınız yada varlığından haberdar bile olmadığınız programları açılışta durdurabilirsiniz. Fakat üreticisi olarak Microsoft görünen dosyaları aktif bırakmanızı tavsiye ederim. Çünkü eğer sistem için gerekli bir uygulamayı kapatırsanız başka sorunlara neden olabilir.

Eğer sonradan bu programlardan birini kullanma ihtiyacınız olursa başlat menüsündeki ilgili klasörden aktif edebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki görselde yapılması gereken işlemleri daha net anlayabilirsiniz.

sistem yapilandirmasi 1

Kullanmadığınız Programları Durdurun

Eğer çok fazla program kurulu bir bilgisayara sahipseniz elbette performansta ciddi bir düşüklük hissedeceksiniz çünkü her kurulu program bilgisayarın ram belleğinde yer kaplar. Ayrıca PC açılışı sırasında tüm bu bilgiler teker teker ram belleğe yazılır ve buda belirli bir süreye mal olur. Yani eğer açılış sırasında 30 uygulama çalıştırılırsa her biri ortalama 3 saniye olsa bu size 1,5 dakikaya mal olur. Hatta bu süre daha fazlada olabilir.

Açılış zamanını ve ram bellekten yer kurtarmak için diğer yöntemde olduğu gibi arama kısmına  services.msc yada hizmetler yazarak ilgili uygulamayı başlatmak gerekiyor. Hizmetler sayfasında bilgisayarda yüklü tüm programları ve şuan ki durumunu göre bilirsiniz. Ayrıca burada programların ne zaman çalışır duruma geçeceği de gösterilir. İşte buradan çalışma zamanını belirleyebiliriz.

Eğer bir programı her zaman kullanıyorsanız başlangıç türünü otomatik yapabilirsiniz. Yada ayda yılda bir kullandığınız uygulamalar varsa onların da başlangıç türünü elle olarak belirleyerek ihtiyaç durumunda hizmetler sayfasını açarak çalıştırabilirsiniz.

Bu yöntem gerçekten de bilgisayar performansı için oldukça önemli işlemlerden biridir ve kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim. Aşağıda da bu işleme ait görseli bulabilirsiniz.

hizmetler 1

Performans İçin Diğer Önemli İşlemler

Hard Disk bilgisayar performansını etkileyen basit etkenlerden biridir. Sistem ram bellekte yer bulamazsa verileri Hard diske yazarak çalıştırır. Hard diskin aşırı dolu olması sistemi yavaşlatır hatta donmalara neden olabilir.

Hard disk için disk temizleme yada birleştirici araçlarını kullanarak performans artırabilirsiniz.

Windows sorun giderici yardımı ile sorunları tespit ederek çözüm yolları bulabilirsiniz.

Sıcak havalarda bilgisayarın performansı kışa oranla biraz daha düşük olabilir.

Abartılı arka plan resimleri de bilgisayarın çalışma performansını olumsuz etkilemektedir.

Son Olarak, Eğer sizinde bilgisayar performansını artırma adına söyleyeceğiniz bir şey varsa yorum kısmıyla belirtmenizi isterim. Çünkü burada benim belirtmediğim ekstra bir bilgiden bir başka arkadaşımız yararlanabilir.

Yorumlar (3)

  1. Oyun Eylül 8, 2014
  2. alikemal Kasım 9, 2014
  3. Sadık Bozkurt Ocak 7, 2018

Yorumlarınızı Bekliyorum...