E-ticaret ve Sosyal Medya

Online tabanlı internet mağazaları üzerinden yapılan satışların tamamını ifade eden e-ticaret artık milyon dolarlık bütçelere sahip büyük markaların yanı sıra evinde ürettiği el yapımı takıları satmak isteyen kişilerin de tercihleri arasında bulunmaktadır. 24 saat açık olan eticaret siteleri üzerinden sınırsız ürün satma imkânına sahip olan firmalar ve kişilerin büyük bir hızla bu alana kaymaları internette de büyük bir rekabet ortamının oluşmasına neden olmaktadır. Yaşanan bu yüksek rekabetten sıyrılmak isteyen e-ticaret siteleri ise sosyal medyayı daha aktif olarak kullanmak zorunda bırakmaktadır. Bugün e-ticaret ve sosyal medya birbirleri ile son derece ilişkili olarak yoluna devam ederken gerek reklam çalışmaları gerekse de kampanya duyuruları eticaret sitelerine sahip olan kişi ya da kurumların açmış oldukları sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleştirilmektedir.
Aslında yüksek satış rakamlarına ulaşan e-ticaret siteleri incelendiği zaman bu sitelerin aynı zamanda ya çok yüksek bütçeli ulusal reklam çalışmalarında bulundukları ya da sosyal medyayı çok aktif olarak kullandıkları net olarak görülmektedir. Bu e-ticaret ve sosyal medya ilişkisini çok yakından göz önüne seren oldukça çarpıcı bir örnektir. E-ticaret sitesi kurmak isteyen kişilerin bu nedenle sosyal medya çalışmalarına da ağırlık vermeleri, kurdukları sitenin adını taşıyan hesapları sosyal ağlardan hemen açarak bu hesaplarda düzenli günlük paylaşımlar gerçekleştirmeleri sitelerine düzenli olarak ziyaretçi sağlayacak son derece başarılı bir çalışma olacaktır.
Yine bu hesaplar üzerinden kendi sitelerinde satışa sundukları ürünlerden hediye verilecek şekilde küçük yarışmalar düzenlenmesi, ya da sosyal medya hesaplarına üye olan kişilere yapacakları ilk online alışverişlerinde ücretsiz kargo hizmeti sunulması, indirimli alışveriş yapılmasına izin verilmesi gibi küçük jestler son derece başarılı pazarlama stratejileri olarak görülmektedir. Sosyal medya kullanıcılarının birbirleri ile sürekli iletişim halinde oldukları asla unutulmamalı, olumlu olarak sonlandırılan her siparişin bir sonraki satış için size referans olarak döneceği bilinmelidir. Böylelikle başarılı bir e-ticaret sitesi kurularak yüksek satış rakamlarına ulaşılması mümkün olurken, satışlardan elde edilen karlar da buna paralel olarak her geçen gün yükselmeyi sürdürecektir.

Bir Cevap

  1. webticaretim Nisan 28, 2015

Yorumlarınızı Bekliyorum...