Yeni Başlayanlar İçin Basit Elektronik Devreler

Herhangi bir işe başlandığı zaman öncelikle o işin temellerini öğrenmek için basit ama önemli işler ile başlarız. Bu durum elektronik içinde geçerlidir. Eğer iyi bir elektronikçi olmak istiyorsanız belli başlı terimleri ve bazı basit elektronik devreleri bilmeli hatta ezberlemelisin. İşte bundan dolayı elektronik mesleğine yeni başlayan genç arkadaşlarıma ve bu devreleri tekrar hatırlamak isteyen meslektaşlarıma elektronik için önemli 10 farklı devreyi ve ne işe yaradığını anlatan bu yazıyı hazırladım. Bu yazıdaki basit fakat temel devreleri öğrenerek mesleki bilginizi yükseltebilirsiniz. Çünkü endüstriyel uygulamalar bu basit devrelerin tümleşik halidir.

Basit Fakat Temel Elektronik Devreler

Regüle Devresi

Direnç ve kondansatör gibi temel elektronik elemanları kullanarak elde edilebilecek en temel elektronik devrelerden biride regüle (doğrultmaç) devreleridir. Bilindiği üzere regüle devreleri ac akımı dc akıma çevirmek için kullanılır. Herhangi bir devre tasarlarken bu tür devreler kullanmanız gerekebilir. Aşağıda basit bir regüle devresi paylaştım. Ayrıca daha önce regüle  devreleri ile ilgili yazdığım yazıyı da inceleyebilirsiniz.

regule-devresi

Voltaj Koruma Devresi

Kısa bir sürede olsa eğer devreye kaldırabileceğinden yüksek voltaj gelirse devre elemanları zarar görebilir. Ayrıca evlerdeki elektrikli cihazlar sık sık bu sebepten ötürü bozulmaktadır. İşte tüm bu sorunları devreyi hazırlarken oluşturacağınız basit bir koruma devresi ile önleyebilirsiniz.

Gerilim Çoklayıcı Devresi

Gerilim çoklayıcılar, kondansatörün şarj-deşarj özelliğinden yararlanılarak düşük DC gerilimleri yüksek DC gerilimlere çıkartabilen elektronik devredir. Kondansatör değerleri ne kadar yüksek tutulursa elde edilecek sonuç o kadar kaliteli olacaktır. Fakat bu tür devreler ile yüksek akımla uğraşmam mümkün değildir.

gerilim-coklayıcı1

 

Bu devrenin çalışma mantığı şöyledir. AC gerilim sırasında oluşan pozitif alternans diyot ile kontrol edildiği gibi negatif alternans da aynı şekilde diğer diyot ile kontrol edilir. Ayrıca diyot regüle görevini de gerçekleştirdiğinden ortaya 2 kat daha yüksek bir DC gerilim çıkar. Kondansatörler ise DC akımın kalitesi için önemli bir etkendir.

555 ile Zamanlayıcı Devresi

Elektronik devre uygulamalarında eğer zamanı ayarlamanız gerekiyorsa kullanmanız gereken entegre 555 dir. Basit bir entegre olsa da zamanlama işlemleri için en çok kullanılan entegre modelidir. 8 bacaklı olan 555 entegresi giriş uçlarının beslenmesi ile çıkış üzerinden zamanlama ayarı yapılır. Örneğin bu entegre ile bir lambayı 5 saniye sönük 25 saniye açık tutabilirsiniz. Aşağıda 555 entegresinin bacak bağlantısını ve uygulama devresini inceleyebilirsiniz.

Basit Dimmer Devresi

Dimmer genellikle lambaların aydınlık şiddetini ayarlamak için kullanılan anahtarlama yöntemlerinden biridir. Dimmer devresi ile çıkışta değişken bir gerilim değeri elde edilir. Bu değişkenlik bir potansiyometre ile yapılır. Ayrıca anahtarlama işlemini gerçekleştirecek bir transistör kullanmak gerekir. Aşağıda devre ile ilgili gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Ldr ile Işık Kontrol Devresi

Elektroniğin en temel elemanlarından biri de ldr (foto diyot) tur. Bundan dolayı ldr ile ilgili elektronik uygulama yapmamak olmaz. LDR ve bir kaç elektronik elemanla yapılan bu devre ile karanlık ve aydınlık durumuna göre lambayı yakıp söndürebiliriz. Devre ve çalışma mantığı ile bu devrenin önemini ve mantığını anlayabilirsiniz.

ldr-role-kontrol1

Flip Flop Devresi

Kondansatörün şarj-deşarj olayını en iyi anlatan örneklerden biridir. Bunun dışında transistörün çalışma mantığını da içinde bulundurur. Bundan dolayı elektronikçiler için oldukça önemli bir uygulamadır. Flip-Flop devresinde kullanılan ledler sırası ile yanıp sönerler. Aşağıda bu devre ile ilgili örnek bağlantıyı görebilirsiniz.

flip-flop-devresi1

Yorumlar (2)

  1. mislina yumuk göz Şubat 14, 2019
    • Sadık Bozkurt Şubat 27, 2019

Yorumlarınızı Bekliyorum...