Yeni Nesil Otomobiller Elektrikli Araba Olacak

Henry Ford ilk otomobili yapmasından kısa bir süre sonra insan oğlunun motorlu araç serüveni başlamış oldu. Yenilenebilir enerji kaynakları yazımın en başında bahsettiğim yeryüzünde artan karbon gazı oranı her alanda yenilenebilir enerji tüketme ihtiyacını artırmıştır. Bu ihtiyaç doğrultusunda günümüzde yatırımcıların ve devletlerin destekleri ile elektrikli otomobiller geliştirilip satışa sunulmuştur.

Katıldığım bir toplantıda yetkili bir kişinin söylediğine göre 20 yıl içerisinde elektrikli arabalar, otomobil piyasanın yarısını etkileyecek. Bizden bir sonraki neslin ise benzinli araçları hiç kullanmayacağını söyledi.

Peki elektrikli arabalar ile çevreci olmak ve karbon gazı oranını düşürmek ne kadar mümkün olabilir? Hiç bunu düşündünüz mü? Eğer düşünmüş iseniz aynı şeyi ben sizden önce düşündüm ve aşağıda tüm bu soruların cevabını yazdım.

Elektrikli Otomobil Tarihi

Başlangıç olarak ilk elektrikli otomobil tarihçesinden başlamak en doğrusu olacak çünkü sanılanın aksine elektrikli arabalar son yıllarda üretilen bir model değilmiş. 18. yüzyıl ortasında kullanılmaya başlanan elektrik motorları ile birlikte ilk elektrikli araba zaten üretilmiş. Sonrasında içten yanmalı motorun icadı ve yaşanan gelişmeler elektrikli arabaların sonunu hazırlamış. Çünkü içten yanmalı motorlar çok hızlı geliştirilirken elektrik motorlarında istenilen verim elde edilememiş. Ayrıca maliyette içten yanmalı motorlar daha düşük olunca ve o dönemde petrol sıkıntısı olmadığından dolayı elektrikle şarj edilebilir arabalar yok olmuştur.

Fakat 19. yüzyılın ortalarına kadar özellikle kadınlar ve zenginler için elektrikli araba satın almak revaçtaydı. Ayrıca bu otomobili daha çok zenginler tercih ediyordu. En büyük özellikleri ise kurma kolu yoktu. Sessiz, sarsıntısız ve kokusuz ulaşım için idealdi. Bu dönemde elektrikli araba satışlarının benzinli araba satışlarından daha da fazla olduğu bilinmektedir. 1920 sonrasında elektrikli arabalar yavaş fakat emin adımlarla piyasadan silinmiştir.

Elektrikli Otomobil Çeşitleri

Günümüzde bir kaç farklı çeşide sahip elektrikli otomobil bulunmaktadır. Şimdi bu araba modellerini inceleyelim.

Melez Otomobil

Bu otomobil türleri petrol ile çalıştığı gibi kendine has mekanizmaları yardımıyla motor mili hareketi ve fren balatası ile elektrik üreterek akülere şarj eden sistemli araçlardır. Bu araçlar hem petrol hemde yenilenebilir yöntemlerle hareket edebildiklerinden dolayı karbon gazı salınımını azaltmak için oldukça önemlidir. Fakat bu araçlar tamamen elektrikli değildir. Sadece trafiğin yoğun olduğu ortamlarda benzinden tasarruf ve çevreye daha az zarar vermek amacı ile geliştirilmiş otomobil türüdür.

 Elektrikli Otomobil

Bu otomobil modelleri ise sadece elektrik enerjisi ile çalışan sistemlerle donatılmış araçlardır. Yani motoru petrol türevi yakıtlarla değil sadece akü ile çalışır. Günümüzde geliştirilmiş üstün teknolojili piller sayesinde bir araç hiç şarj gereksinimi duymadan ortalama 1000 km yol alabilmektedir. Hatta bu araçlar için eski tarihlerde olduğu gibi dahili pil takmak yerine kiralama yöntemi ile yapılması düşünülmektedir.

Bu araçların en büyük avantajı ise gürültü ve çevre kirliliğine karşı konula bilecek bir önlem olmasıdır. Dezavantajı ise içten yanmalı araçlara göre çok pahalı ve pil şarj etme gibi sorunları vardır. Tabi ki de bu sorunlar yakın zamanda çözülebilir. Fakat en büyük merak konusu ise bu araçlar ne kadar çevreyi ve havayı koruyabilecek. Çünkü bilindiği üzere elektrik üretiminin oldukça büyük bir bölümü petrol,nükleer gibi çevreye zarar veren yöntemler ile elde ediliyor. Bu durumda elektrik sarfiyatı artacağı kuşkusuz ve bu fazla talep üretilirken çevreye verilecek zarar içten yanmalı motorların verdiği zarardan daha az olması gerekir.

 Elektrikli Arabaların Avantajları Neler?

En üst kısımda avantajları konusunda bir kaç bilgi verdim fakat burada elektrikli arabaların içten yanmalı motorlara göre avantajlarını daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Herkes şuan kullandığı arabasında en çok motor sesinden rahatsız olmaktadır. Aslında sesten çok gürültü demek daha doğru olur diyede düşünmekteyim. Eğer bir elektrikli motora sahip bir makine görmüşseniz onların motor sesinin düşük olmuş olduğunu fark etmişsinizdir. Özellikle birde yüksüz çalışırsa neredeyse hiç rahatsız etmezler. Bundan dolayı elektrikli araçların motor gürültüsü daha az olacağı kesin. Ayrıca gürültü kirliliğini önemli ölçüde azaltabilir.

Mevcut elektrikli arabalar üzerinde yapılan deneyler sonucu trafik kazlarında aracın yanma ve patlama gibi riskleri içten yanmalı motorlara göre daha düşük olduğu düşünülmektedir. Ayrıca şuana kadar trafiğe çıkmış araçlar içinde patlama yada yanma gibi bir kazaya rastlanmamıştır.

Elektrikli araçların bakım masrafının içten yanmalı motorlara göre çok daha düşük olacağı düşünülüyor. Çünkü petrol türevi ile çalışan araçların motorlarının çalışıp hareket edebilmesi için pek çok parçaya ihtiyaç duyarken elektrikli araçların pil ve motor arasında çok fazla bir ek elemana ihtiyaç duyulmaz. Ayrıca fren sistemlerinin disk frenleme yönteminden farklı olduğundan daha uzun ömürlü olduğu bilinenler arasındadır.

Elektrikli Araçların Dezavantajları Neler?

Elektrikli arabaların yaygınlaşması ile en çok korkulan iki senaryo düşünülmektedir. Tüm arabaların elektrikle çalışıyor olması elektrik ihtiyacını artıracağından hem elektriğin fiyatının artması söz konusu olabilir. Hemde elektrik üretmek için hali hazırda bulunan bazı tehlikeli tesislerin çoğalması ile dünya çevresel anlamda daha tehlikeli bir boyuta gelir. Dahada açarsam daha fazla nükleer tesisler, daha çok jeotermal tesisler daha fazla termik santraller ile dünya ve atmosfer daha büyük felaketlere maruz kalabilir. Yenilenebilir tesisler inşa edilir diye düşünebilirsiniz fakat günümüzde dünya üzerinde enerji ihtiyacını karşılayan yenilenebilir kaynak alanları sadece % 2-3 civarındayken bu oran çok fazla artması mümkün görünmüyor. Ayrıca bazı bilim adamları daha fazla elektrik üretme ihtiyacının havadaki karbon oranını azaltmayacağını düşünmektedir.

Diğer bir sorun ise biten bataryanın şarj olma süresi gibi görünüyor. Bundan dolayı elektrikli otomobiller için  düşünülen iki yöntem var. Ya yedek batarya bulunacak yada değişim istasyonları kurulacak gibi duruyor.

Bu süreç biraz farklı gelişecek gibi görünüyor. Kimilerine göre elektrikli arabalar çok önemli iken kimilerine göre ise çok da fazla önem arz etmemektedir. Bir gerçek ise elektrikli arabaların maliyeti  şimdilik daha yüksek olduğundan çoğunluk tarafından rağbet görmüyor. Fakat zaman ne gösterir oda bilinmez.

Peki elektrikli arabalar hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

Bir Cevap

  1. arda Mayıs 3, 2015

Yorumlarınızı Bekliyorum...