Bence Tablet Dediğin İpad Mini Gibi Olmalı

Belki de Apple’ın becerebildiği en iyi şey kolay arayüzlü ve her yerde işe yarar cihazlar üretmektir diye düşünüyorum. Zaten onlar bu durumu çoktan keşfetmiş olacaklar ki onlarda sadece kolay arayüze sahip muhteşem cihazlar üreterek bizlerin beğenisine sunmaktan başka hiç bir şey yapmıyorlar. Neden böyle düşündüğümü merak ediyor olabilirsiniz. Eğer gerçekten de merak ediyorsanız dün akşam kendime sorduğum soruya verdiğim cevabı okumanızı tavsiye ediyorum.

Akşam evime gelmiş ve bilgisayarımın başındayken birden kendi kendime şu soruyu sordum.

Günün neredeyse 15 saatini bir ekran başında geçiren bir kişi olarak nasıl bir cihaza sahip olmak isterdim?

Bir kaç dakikalık bir düşünmeden sonra nasıl bir cihaza sahip olmak istediğimi teker teker sıralamaya başladım. Not alma alışkanlığım burada devreye girdiğinden bir kağıt ve kalemle bu istediklerimi teker teker yazdım. Ortaya çıkan cihazın özelliklerini  merak ediyorsanız işte size istediğim özelliklerin bir listesi.

15 saatlik kullanımı daha da artırabilmek için tabi ki taşınabilir olmalı fakat bir notebook tarzında değil. En iyi taşınabilir cihaz şimdilik bence tablet hem geniş ekrana sahip hem de bir bilgisayarın sahip olduğu özelliklerin tümüne sahip olabiliyorsun.

Kolay taşınabilmeli dedik bir kere o zaman hafif bir cihaz olacak. Ayrıca 7″ – 8″ arası bir ekran boyutu olacak. Ayrıca ekran boyutu yeterli kalmaz çünkü bu cihazda oyunda oynar videoda izlerim. Hele ki çektiğim resimlerin görüntü netliği benim için çok önemli bundan dolayı ekran çözünürlüğü en az 1600×1200 civarı olmalıdır.

Resim demişken kendime 5 MP kameradan aşağısını kabul ettiremedim ettirmemde. Ön yüzünde kamerası olmazsa dokunmam bile çünkü görüntülü konuşmaya önem veren biriyim.

Eğer dışarıda kullanacaksam da öyle sıradan bir batarya kabul edilemez diye karar verdim bundan dolayı bu cihaz en az 5 saat kendi bataryası ile yetine bilmeli.

Asıl önemli özelliğine gelelim. Madem artık tüm işler internet ile hallediliyor. Madem tüm veriler buluta taşınıyor. O zaman bu cihazın 3G bağlantıyı desteklemesi şart! Ama 3G bağlantıda yetmez çünkü ben beleşi severim bir kafenin bir arkadaşın Wi-Fi bağlantısını kullanmazsam içim rahat etmez. Yani 3G acil durumlar için gerekli otobüste, tatilde falan… Bluetooth da cepte olsa fenada olmaz yani… Hele birde GPS varsa hemen ısınırım o cihaza

Bulut falan dedik de hafıza yine de çok önemli 16GB dan aşağı dahili hafızayı da kabul etmem.

İşlemcisi yakışıklı Ram’i atik olmalı ki cihaz hızlı olsun oyunda videoda sıkıntı çıkarmasın. Bundan dolayı çift çekirdek işlemci ve en az 1GB ram kesinlikle şart.

Dokunmatiği hassas olmalı. İşletim sistemi sade ve kullanışlı olmalı. Bir de kaliteli bir kullanım için uygulama mağazasından bol bol uygulama bulabilmeliyim.

İstediğim özellikler kısa ve öz bir şekilde bunlardı işte. Bundan sonrada boş durmadım ve bu özelliklere sahip kaliteli cihazlar aramaya başladım. Gözüme çarpan ve benim istediklerime neredeyse aynen uyan bir cihazı sonunda buldum. Cihaz başlıktan da anlaşılacağı üzere İpad Mini oldu. Şimdi kısa ve öz bir şekilde aşağıdan yukarıya kendi istediğim özelliklere göre Apple’ın İpad Mini tabletini karşılaştırayım da ne demek istediğimi anlayın.

Apple Mini Tablet Özellikleri

7.9 inç – 2048 x 15365 Piksel çözünürlüğe sahip retina dokunmatik ekran

A7 çift çekirdek işlemci – 1GB Ram bellek – iOS işletim sistemi

16 – 32 GB dahili bellek seçenekleri

3G bağlantı – WiFi bağlantı – Bluetooth bağlantı – GPS Kontrol

LiPo bataryası ile 720 saat bekleme – 10 saat konuşma süresi

Otomatik odaklanmaFlash ışıklı – 5 MP arka kamera – 1.2 MP ön kamera

1080P çözünürlükte video kayıt özelliği

Özellikleri ile iş bitmediğini ise hepimiz biliyoruz. Bir fiyat araştırması da yaptığımı belirtmek isterim. Bence böyle bir cihazı bir operatörden almak en mantıklısı hem de cep telefonu faturanıza yansıtabiliyorsun. Online Turkcell mağazasındaki fiyatlarda alınacak bir iPad içinde fena sayılmaz. Hatta belki de 16 GB dahili bellekli İpad Mini tableti cevabımın neticesinde almak en doğrusu diye düşündüm.

Sizde kendinize böyle sorular soruyor musunuz?

Bir Cevap

  1. hakan Haziran 15, 2014

Yorumlarınızı Bekliyorum...