Telefon İcadı ve Geçmişten Günümüze Telefonun Gelişimi

Telefon, insanların haberleşme kaynaklarından sadece biri olduğu gibi hiç kuşkusuz geçmişten günümüze kadar en önemli haberleşme kaynağımızdır. Buna rağmen insan oğlunun ilk haberleşme tekniği değildir. Posta kuşları Asya da, duman ise Amerika’da bilinen haberleşme yöntemleridir. Mektup ise tüm dünyada evrensel bir haberleşme yöntemi olmuştur. Avrupa’da meydana gelen sanayi devrimi ise haberleşme yöntemlerini baştan sona değiştiren gelişmelerin başlangıcıdır. 18. yüzyılın hemen sonlarında Fransa’da kullanılmaya başlanan telgraf ilk kablolu iletişimin örneği olmuş bunu ise 1876’da Graham Bell adlı bir mucidin telefon icadı takip etmiştir.

Eski haberleşme yöntemleri üzerine nostalji yaptık artık asıl konumuz olan geçmişten günümüze telefon ve telefonun gelişim süreci hakkında bilgiler sunmaya başlayabilirim.

Graham Bell ve İlk Telefon

Annesi işitme engelli olan Graham yıllarca ömrünü işitme engellilere adayan dede ve babasının yolundan gitmeye karar verdi. Bu kararından sonra hayatı boyunca işitme engelliler için çalışmalarda bulundu. Bunlardan en önemlisi ise telefondur. Graham, işitme engellilerin sessizliğini ortadan kaldırmaya çalışırken elektrik mühendisi olan arkadaşı Thomas Watson ile birlikte Amerika’da ilk telefonu icat etmiştir. Bu aygıta Radyofon ismini vermiştir. Telgraf, kablo ile bilgileri yazılı olarak bir yerden bir yere iletebilirken telefonun, kablo ile direk sesi iletebiliyor olması insanları oldukça etkiler ve Amerika sokaklarını telefon direkleri ve kabloları sarmaya başlar. Fakat ilk telefon ile ortaya çıkan santral sorunu görevli memurlar ile giderilmeye başlanır. Merkez santrala bağlanan insanlar santral memurları ile konuşur ve memurlar iki hattı kablo ile birbirine bağlayarak haberleşme gerçekleşirdi. Santrallerde kadın memur çalıştırılması geleneği de bu yıllarda başlamış ve günümüze kadar gelmiştir. Bilindiği üzere şirketlerde birden çok telefon olmasından dolayı şirket içi santraller kullanılmaktadır.ilk-telefon-örnekleri

Santralsiz telefon dönemine ise Stowger adında bir cenaze malzemesi satışı yapan bir tüccar başlattı. Bir başka cenaze malzemesi satan bir adamın eşi santral şirketinde çalıştığından dolayı Stowger müşterilerini kaptırmaya başlar ve çözümü santralsiz telefon icat etmekte bulur. Bu telefon insanlar arasında kızsız telefon olarak adlandırılır.

Geçmişten Günümüze Telefon Modelleri

Yazının bu kısmında ise ilk çıkan telefon dan günümüze kadar gelişerek gelen telefon modelleri üzerine olacaktır. Bu telefon modelleri, ahizeli telefon, radyo dalgalı telefon, tuşlu telefon, cep telefonu, akıllı telefon isimleri ile adlandırdım. Bu başlıklar ile konuya devam edeceğim.

tuşlu-ve-ahizeli-telefon

Ahizeli Telefonlar

İlk telefon icadı gerçekleştikten sonra telefonun gelişim süreci başlamıştır. Bell’in geliştirdiği telefonun hemen ardından ilk ahizeli telefonda piyasaya sürülür. Ahizeli telefonun en büyük özelliği ise dinleme ve konuşma için iki ayrı mekanizmanın bulunmasaydı. Ahizeli telefon yukarıdaki resimde gelişmiş telefon ismiyle etiketlenmiş olan fotoğraftır. Ahizeli telefonun gelişmesinde en büyük etken ise mikrofonun geliştirilmesi olmuştur.

Radyo Dalgalı Telefon

Marconi adlı İtalyan asıllı bir mucidin radyoyu bulması ile başlayan bu süreç kısa sürede tüm dünyayı kapsamıştır. Radyo frekansı ile tüm kara ve denizde haberleşme imkanı sağlanmıştır. Ayrıca bu buluş ile tek bir kablo üzerinden bir çok konuşma verileri gönderilmeye başlanmıştır. Bu özelliğin gelişmesinin öncüsü ise sadece 20 yaşında olan Marconi olmuştur.

Radyo dalgaları kullanılarak iletişim sağlayan cihazın adı ise telsiz olmuştur. Daha sonra telsiz sistemi kullanılarak ilk telsiz telefon üretilerek satışa sunulmuştur. Tüm bu gelişmeler sırasında ise Amerika ve İngiltere arasında ilk telefon hattı döşenmiş ve ilk okyanus ötesi telefon görüşmesi yapılmıştır.

Tuşlu Telefon

Santral sisteminin her geçen gün otonom hale gelmeye başladığı dönemlerde çevirmeli telefon ağlarının da sonu gelmeye başlamıştır. İşte bu dönemler tamda 1960 dönemlerini göstermekteydi. İlk tuşlu telefon dönemi de 60’lı yıllara dayanır. Elektronik teknolojisinin büyük patlaması sonucu ilk tuşlu telefon üretilir ve hemen ardından piyasaya sürülür. Bu süreç evlerde kullanmaya başladığımız ilk elektronik telefonun da başlangıcını oluşturur.

Elektronik sistem ile donatılmış telefonlar hem hafif hem de ergonomik yapıya kavuşmuş oldu. Tuşlu telefonların sonrasında ilk ekranlı ev telefonları üretilmiştir. Ben evimizde ekransız telefonun bulunduğunu hatırlamaktayım. Radyo ve uydu frekanslarının gelişmeye başladığı bu dönemde telefonu bir de arabalara eklendiği dönem vardır. Telefonlu arabalar, cep telefonların piyasaya sürülmesi ile kısa sürede ortadan kalkmıştır.

İki satıra sığdırdığım bu adımların gerçekleşmesi ise 20 yıldan fazla sürmüş ve 1983 yılında Motorola firması ilk cep telefonu piyasaya sürene kadar devam etmiştir.

Cep Telefonu

İlk Cep Telefonu

1983 yılında Motorola firmasının tanıttığı DynaTAC 8000X ilk cep telefonu olarak tarihe geçmiştir. Ayrıca bu cihaz cep telefonu icadı olmuştur. cep telefonunun mucidi ise Martin Cooper olmuştur. Cep telefonu icadı ve sonrasında piyasaya sürülmesi işleminde göze çarpan en önemli ayrıntıları aşağıda söyle sıralayabiliriz.

Bu cihaz yaklaşık 850 gram ve bir ekrana sahip değildi. Batarya yardımı ile 35 dakikalık kesintisiz görüşme yapılabilir ve şarj olması 10 saat sürmekteydi. Bu cihazın en önemli özelliği ise tuşlu olmasıydı. Fiyatı ise 3000 doların üzerindeydi.

ilk-cep-telefon-modelleri

Motorola, 1989 yılında daha hafif ve küçük yapıda olan ikinci telefon modelini çıkarmış ve bunun ismini MicroTAC 9800X olarak tanıtmıştır. MicroTAC 9800X sadece 350 gram ağırlığındaydı. Bu telefon ayrıca ilk kapaklı ve ekranlı cep telefonu olarak bilinmektedir.

Cep Telefonu Gelişim Süreci

Doğum tarihiniz en azından 1990’lı yıllarda ise cep telefonunun gelişim sürecini hatırlıyor olmalısınız. Bu tarih Türkiye’de genel anlamda telefonun yaygınlaşmaya başladığı bir dönem olarak gösterilebilir. Hatta ben evde telefon yüzünden annemin babamla tartıştığını hatırlıyorum.

İşte tamda bu dönemde Avrupa kıtasından başlayarak tüm dünyayı saran GSM sistemi başlamıştır. 1994 yılında ise Turkcell kurulur. Turkcell, Türkiye’de ilk GSM operatörü olarak tarihe geçer. Telsim ise Turkcell’in hemen arkasından kurulur. Bu dönemde dünya genelinde yaklaşık 1. 500.000 kayıtlı GSM abonmanı bulunmaktaydı.

Yeni Rakipler Doğuyor

Nokia

1980’li yıllarda cep telefonu sektöründe rakipsiz geçiren Motorola 1991 yılında ilk rakibi ile karşılaşır. 1011 serisi ile Nokia cep telefonu üreticiliğine başlar. Nokia 1011, günümüze kadar gelen cep telefonu modellerinin öncüsü olmuştur.

İlk antensiz cep telefonunu üreten firmada Nokia olmuştur. 8810 serisi olarak piyasaya sürülen telefon antensiz olması ve batarya sorununa bulduğu çözümler ile beğeni kazanmıştır.

Tüm yukarıda anlatılan olaylar 1999 yıllarına dayanmaktadır. Bu dönemden sonra Nokia, tüm dünya genelinde tutulmuş ve sürekli daha gelişmiş telefon modelleri ile piyasanın en büyük hakimi olmayı başarmıştır.

Siemens

1997 yılında Alman teknoloji şirketi Siemens ilk renkli ekrana sahip cep telefonu S10’u sunarak bir anda ilgileri üzerine topladı. Fakat o dönemde batarya sorunu ve kaba tasarımı ile beklenilen düzeyde bir cep telefonu değildi.

Ericson

2001 yılında ilk bluetooth özelliğine sahip telefonu T39 ile dikkatler Ericson üzerine toplandı. Bu firmanın ilk cep telefonu olmasa da bluetooth özelliği ile ilk defa SMS yada MMS kullanılmadan veri aktarımı gerçekleştire bilen telefonu icat etmişlerdir. Ayrıca T68 modelli cep telefonu renkli ekran ve GPS özelliği ile ilgi görmüştür.

3G Teknolojisine Sahip Cep Telefonları

İlk görüntülü görüşme yapılabilen telefon 2004 yılında piyasaya sürülen Motorola RAZR olmuştur. Kullanıcıları tarafından bu özelliği çok fazla rağbet görmemiştir. Cep telefonlarında görüntülü arama ve cepten hızlı internet kullanımını başlatan olay 3G teknolojisi olmuştur.

3G, hücresel veri transferinin en hızlı modelidir. İlk olarak 1998 yılında Japonya’da duyurularak kullanılmaya başlanmıştır. 2002 yılında Amerika’da bundan 1 yıl sonra ise Avrupa’da kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye’de ise 2009 yılında 3G bağlantısı yapılmıştır. 3G teknolojisinin en büyük özelliği iletinin ses değil veri olarak iletilmesidir.

Akıllı Telefon

Akıllı olarak adlandırılabilecek en eski telefon Motorola Simon modeli gösterilebilir. 1994 de piyasaya sürüldüğünde diğer telefonlara göre çok iyi özellikleri olsa da günümüz akıllı telefonlarına göre kesinlikle kıyaslanamaz. Simon, ilk dokunmatik telefon ve kısmi şekilde ajanda görevindeydi.

ilk-akıllı-telefon-modelleri

IPhone

Akıllı telefon olarak tarihe geçen ilk cihaz IPhone 1 oldu. Iphone 1, 2007 yılında Apple CEO’su Steve Jobs tarafından Amerika’da tanıtıldı. IPhone 1 ‘i akıllı telefon yapan özellikleri ise tuş takımı olmadan sadece dokunmatik ekrana sahip olması, multimedya özellikleri, kablosuz internet özelliği ve 3. parti bir yazılım ile çalışması olarak sıralayabiliriz. 3. parti yazılımı ise Apple tarafından geliştirilen İOS işletim sistemdir.

Tüm bu özellikleri ile bir bilgisayardan hiçbir farkı olmayan telefon olmuştur. 2007 yılında tanıtılan bu müthiş telefon kısa sürede dünyada çok fazla satış yapmış ve aralarında Nokia gibi çok ciddi rakiplerini kısa sürede geçmiştir. Apple, IPhone 1 ile dünyadaki telefon algısını değiştirmiş ve Cep telefonlarının sonunu getirerek akıllı telefon modellerinin başlangıç temelini atmıştır. Iphone 1 özellikleri bakımından kusursuz bir yapıda üretilmiştir. Apple 6 sene gibi kısa bir sürede altı farklı model üreterek ciddi bir satış elde etmiştir.

 Samsung Galaxy S Serisi ile İlk Android Telefon Piyasada

Cep telefonu modeli olarak sunulan Galaxy serisi telefonlar, IPhone akıllı telefonu sonrasında akıllı telefon modelleri olarak üretilmeye başlanmıştır. 2010 yılında Galaxy serisinde ilk akıllı telefon İ9000 olmuştur. benimde kullandığım ilk akıllı telefondur. 3. parti yazılım olarak Android sistemi kullanılmıştır. Akıllı telefon İ9000 ilk Android işletim sistemine sahip telefondur

Sonrasında ise Galaxy S serileri insanlar tarafından çok fazla ilgi görmüştür. Ayrıca Samsung, Galaxy S serisi ile IPhone nun 2 yıllık hakimiyetinin önünü kesmiş ve pazar payına ortak olmuştur.

LG Optimus

Güney Kore menşeyli teknoloji tedarikçisi LG, Optimus One ile  2011 yılında Android işletim sistemi ile akıllı telefon pazarına dahil olmuş ve Akıllı telefon alanında en büyük paya sahip 3. firma olmayı başarmıştır.

Windows 8 ile Nokia Lumia

1994 yılında şirket içinde dokunmatik telefon tasarlansa da piyasaya sürülmemiş olması ve 2007 yılında ilk IPhone ile piyasaya ayak uyduramadığından Nokia sektördeki hakimiyetini kaybetti. Bu sırada yazılım şirketi Microsoft’un akıllı telefon yazılımı Windows Mobile da yetersiz kalması ile piyasada tutunamadı.Tüm bu olaylar Nokia ile Microsoft şirketlerini birlikte hareket etmek zorunda bıraktı. Fakat iki devin ittifakı ilk akıllı telefondan 5 yıl sonra 2012 yılında olmuştu. Akıllı telefon sektörüne Nokia, Lumia serisi telefonları ile girdi. 3. parti yazılım olarak ise Windows 8 Phone kullanıldı.

Nokia Lumia, piyasada çok çeşitli modelleri ile göz doldurdu ve Nokia hayranları tarafından da sevildi. Özellikle Lumia 1020 modeli ve 41 megapiksel kamerası oldukça göz kamaştırıcıydı.

Graham Bell’in sesi ileten bir buluş yapması ile başlayan telefon serüvenini ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştım. İlk telefondan başlayan bu yazı cep telefonu ve akıllı telefon gibi teknolojileri kapsayarak anlatılmıştır. Birde Akıllı Gözlük ve Saat gibi kavramlar var ki ben bu teknolojileri bilgisayar olarak mı telefon olarak mı paylaşmam gerektiğini bilemediğimden burada bu cihazlara değinmedim.

Comments (160)

 1. melek Ocak 4, 2014
  • leyla özçiçek Şubat 20, 2014
   • ozlem Şubat 23, 2014
    • Bartu Nisan 3, 2016
   • elif Şubat 25, 2014
    • bengisu Ağustos 30, 2017
   • ceren Mayıs 23, 2015
    • Sadık Bozkurt Temmuz 16, 2015
    • Deniz özyavuz Şubat 20, 2016
    • Hbb Mart 13, 2017
     • Hange Ekim 30, 2017
    • miraç gökçe tireki Aralık 3, 2017
  • alican Şubat 24, 2014
  • ibrahim yazan Nisan 1, 2014
   • bünyamin Mart 18, 2015
   • Davut Aralık 14, 2017
  • Anonim Aralık 25, 2014
   • Ömer baştan Şubat 24, 2016
  • Nisan Mart 1, 2015
  • tuana ayten Mart 26, 2015
  • bayan bilgili Mayıs 23, 2015
  • nazlı Mayıs 24, 2015
  • nisa nur Şubat 16, 2016
  • halit Mart 20, 2017
 2. gizem Ocak 6, 2014
 3. gizem Ocak 6, 2014
 4. gizem Ocak 6, 2014
  • Sadık Bozkurt Ocak 7, 2014
   • zeynep Mayıs 20, 2015
   • yağız Şubat 26, 2016
 5. hayal Ocak 22, 2014
  • deniz kumsal ece Şubat 16, 2016
 6. eren sümer Ocak 30, 2014
 7. kanlı katil Şubat 10, 2014
 8. çağla Şubat 13, 2014
 9. çağla Şubat 13, 2014
 10. Berfin Kerelti Şubat 18, 2014
 11. gizem ışık Şubat 19, 2014
  • sevim Mart 3, 2014
 12. sıla Şubat 19, 2014
 13. sıla Şubat 19, 2014
  • Teknokoliker Mart 8, 2014
 14. elif Şubat 19, 2014
 15. ceren Şubat 20, 2014
  • Sadık Bozkurt Şubat 20, 2014
 16. nisanur Şubat 24, 2014
 17. elif Şubat 28, 2014
  • şule Nisan 24, 2014
 18. irem Mart 1, 2014
 19. çağlanur Mart 2, 2014
  • mehmet Şubat 12, 2015
 20. mira Mart 3, 2014
 21. İPEK Mart 6, 2014
 22. yasin Mart 6, 2014
  • enes Mayıs 16, 2015
 23. ahmet yılmz Mart 9, 2014
 24. Sueda Beker Mart 9, 2014
 25. sinan vatan Mart 10, 2014
 26. sinan vatan Mart 10, 2014
 27. Efe Mart 10, 2014
 28. melis Mart 11, 2014
 29. ece Mart 12, 2014
 30. selin Mart 13, 2014
 31. selin Mart 13, 2014
 32. ipek Mart 19, 2014
 33. hüseyin akyürek Mart 24, 2014
 34. Selami Mart 29, 2014
 35. rüveyda rena Mart 31, 2014
 36. ömer Nisan 1, 2014
 37. xxardaby Nisan 6, 2014
 38. yurdanur saka Nisan 6, 2014
 39. yurdanur saka Nisan 6, 2014
 40. Ceren Nisan 7, 2014
 41. enes Nisan 12, 2014
 42. nihal Mayıs 4, 2014
 43. yusuf Mayıs 6, 2014
 44. berfin Mayıs 10, 2014
 45. Emirhan Mayıs 13, 2014
 46. mesut Eylül 23, 2014
 47. dilara Eylül 23, 2014
 48. dogukan Ekim 12, 2014
 49. kaan Ekim 13, 2014
 50. merve Kasım 9, 2014
 51. demir gulan Aralık 6, 2014
 52. Çağan Aralık 18, 2014
 53. mete Ocak 1, 2015
 54. selin kaya Şubat 16, 2015
 55. ߀RkæY Şubat 17, 2015
 56. ılgın Şubat 18, 2015
 57. simge Şubat 20, 2015
 58. behnam Şubat 25, 2015
 59. behnam Şubat 25, 2015
 60. Sudenaz Şubat 25, 2015
 61. Sudenaz Şubat 25, 2015
 62. selen Şubat 26, 2015
 63. Kardelen Uslu Mart 4, 2015
 64. samet Mart 5, 2015
 65. ebrar Mart 5, 2015
 66. nisa Mart 7, 2015
 67. :D Mart 15, 2015
 68. sıla Nisan 2, 2015
 69. bilinmeyen Nisan 5, 2015
 70. dilademirbas Nisan 8, 2015
 71. Tuğba Nisan 20, 2015
 72. Kahrolsun Teog Nisan 21, 2015
 73. samet Mayıs 8, 2015
 74. Sude Mayıs 13, 2015
 75. Esma Mayıs 16, 2015
 76. hira Mayıs 17, 2015
 77. Tanem Mayıs 20, 2015
  • Sadık Bozkurt Mayıs 21, 2015
 78. Gül Haziran 4, 2015
 79. merve uslu Aralık 19, 2015
 80. emirhan Şubat 9, 2016
 81. Duruuu Şubat 17, 2016
 82. Deniz özyavuz Şubat 20, 2016
 83. TUANA Şubat 21, 2016
 84. sümeyye Şubat 22, 2016
 85. oğulcan Şubat 23, 2016
 86. melike Şubat 24, 2016
 87. laaaaaaaan Şubat 25, 2016
 88. Onur Şubat 26, 2016
 89. pompom Şubat 27, 2016
 90. gvhg Şubat 29, 2016
 91. Fatmacık Mart 1, 2016
 92. Ceyda Mart 2, 2016
 93. Zeynep Mart 5, 2016
 94. ARDA YAMAN Mart 13, 2016
 95. -.- Mart 14, 2016
  • esra Şubat 2, 2019
 96. elif senkür Mart 16, 2016
 97. Emir Mart 20, 2016
 98. ecem Mart 22, 2016
 99. ardahan Mart 24, 2016
 100. ismail Mart 31, 2016
 101. fatma Nisan 4, 2016
 102. Mira Mayıs 1, 2016
 103. Mira Mayıs 1, 2016
 104. Rubaşa Kasım 2, 2016
  • damla Nisan 9, 2019
 105. Mertcan Mart 8, 2017
 106. zeynep Nisan 27, 2017
 107. melike Mayıs 14, 2017
  • Sadık Bozkurt Mayıs 14, 2017
 108. yasin Mayıs 23, 2017
 109. Duru Mayıs 28, 2017
 110. yasin Ekim 1, 2017
 111. Deli Admin Ekim 5, 2017
 112. ayşe Ekim 23, 2017
 113. dlaürlrü Kasım 9, 2017
 114. NAZMİ Aralık 28, 2017
 115. Arda Mutlu Şubat 23, 2019
 116. şevval Mart 22, 2019
 117. damla Nisan 4, 2019

Leave a Reply