LCD Ekran Çeşitleri ve LCD Uygulamaları

LCD ekranlar, diğer pek çok elektronik ürün gibi 21. yüzyılda  kullanılmaya başlanan cihazlardır. 20. yüzyılın tüplü ekranlarını piyasadan sildikten çok kısa bir süre sonra aynı kaderi kendisi de yaşadı ve şuan günümüz de çok sık kullanılmamasına karşın elektronik sektöründe hala oldukça fazla bir şekilde kullanılmaktadır. Elektronik alanında görüntü birimi olarak hala çok sık bir şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Yine bu yazıda LCD ekran çeşitleri üzerinden giderek elektronik sektöründe nasıl ve ne amaçlı kullanıldığını anlatacağım. İlk olarak LCD panelleri tanımladıktan sonra elektronik devre uygulamaları ve programlama dilleri ile çalıştırılması hakkında bilgiler vereceğim.

LCD Ekran Nedir?

LCD terimi, Liquid Crystal Display kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe ifadesi ile sıvı kristal görüntü dür. Bu kristal görüntülerin her birine piksel denir. Bu piksellerin birleştirilmesi ile de gerçek bir görüntü elde edilir. Yani Sıvı kristal yöntemi ile görüntü veren ekrana verilen ada LCD denilmektedir.

LCD Ekran Çeşitleri

LCD ekranlar, elektronik uygulamalar da  kullanılması için iki farklı çeşitte üretilir.

Alfanümerik LCD Ekranlar

Bu ekran üzerinde sadece harf ve rakam yazdırılabilir. Genellikle basit elektronik devrelerde kullanılırlar. Ölçülen bir değeri yada herhangi bir hesaplamayı göstermek için kullanılabilecek en basit ekran modelleridir.

Kullanım Alanları

Motor kontrol devrelerinde

Anlık değer alınan bazı robot uygulamalarında

Basit  elektronik devrelerde

Grafik LCD Ekranlar

Bu tür ekranlar ile grafik tarzı görüntüler alınabilir. Yani kısacası alanına uygun olarak istediğiniz her türlü görüntüyü bu ekrana taşıyabilirsiniz. TV ekranları, telefon ekranları yada CNC ekranları Grafik LCD ekranlara örnek verilebilir.

Her türlü yüksek kalite de ekran görüntüsü alınması gereken yerlerde kullanılır. Alfanümerik LCD ekranlara göre görüntü almak daha zor fiyat olarak daha pahalıdır.

Alfanümarik LCD Ekran Kullanımı

Alfanümarik LCD modelleri karakter ve satır sayısına göre ifade edilirler. Piyasada pek çok model alfanümarik LCD ekran bulunur. Bunlar Karakter SayısıXSatır Sayısı olarak şöyledir. 16×1, 16×2, 32×2, 20×2, 40×2, 128×64, 240×128

Aşağıdaki resimde bir alfanümarik lcd ekranın  bacakları ve ne amaçla kullanıldığı gösterilmektedir.

LCD ekran kullanımı ve bağlantı şekilleri

LCD Panel Bacakları ve Bağlantı Şekilleri

VSS: LCD panelin şase ucudur. şase bağlantısı Vss ucu ile yapılır.

VDD: LCD panelin besleme ucudur. Besleme gerilimi (+5V) Vdd bacağından verilir.

VEE veya V0: LCD panelin kontrast ayarının yapıldığı ucudur. Bu kısma bir potansiyometre bağlanır. Bu sayede ekranın ışık ayarı yapılır.

RS: Regester Select ifadesinin kısaltılmış halidir. Bu data ucu ile denetleyici den gönderilen bilgilerin hangi port ile göndereceği belirtilir.

RW: Gönderilen bilgilerin yazıldığı data ucudur. Bu bacak bağlantısı yardımı ile LCD panele yazılacak karakterler gönderilir.

E: Denetleyici ile LCD panel arasında bir veri alış verişi gerçekleştirileceği zamanda denetleyici Enable bacağının bağlı olduğu portu aktif konuma getirerek veri transferini sağlar.

Alfanümarik LCD Panel İçin Basit Örnek

Bu örnek ile LCD uygulamasını nasıl yapabileceğinizi göreceksiniz. Bu örnekte LCD panelin bacak bağlantılarını ve Proton ide programı ile yazdığım basit bir örnek uygulama mevcut. Bu uygulama LCD için başlangıç uygulaması olacak ve sonrasında daha farklı örnekler ile LCD uygulamaları paylaşacağım.

LCD Panelin PIC ile Bağlantısı

alfanumerik-lcd-ekran-pic-baglantisi

Yukarıdaki resim de pic 16f877 ile 16×2 lcd ekran bağlantısı görülmektedir. Bu data uçları bağlandıktan sonra tek yapılması gereken şey program derleyicisi üzerinde bağlı portları birbirleri ile eşleştirmektedir. Bu eşleştirme ise aşağıda gösterilmektedir.

Device 16F877
Xtal 20

Declare LCD_DTPin PORTB.4
Declare LCD_ENPin PORTB.2
Declare LCD_RSPin PORTB.3
Declare LCD_Interface 4
Declare LCD_Lines 2

Print “merhaba dünya”

End

LCD_DTPin: Veri uçlarının belirtildiği kısımdır. Burada ilk bacağı belirtmek yeterlidir. Sonrasını sırası ile devam edecektir.

LCD_ENPin: Enable ucunun belertildiği kod satırıdır.

LCD_RSPin: Register Select ucunun belirtildiği kod satırıdır.

LCD_Interface: Veri gönderiminin kaç bit olacağını belirtir. 4 yada 8 olarak seçilebilir.

LCD_Lines: LCD panelin kaç satırdan oluştuğunu belirtildiği kod satırıdır.

Bir Cevap

  1. Hüseyin Kaderoğlu Ocak 28, 2015

Yorumlarınızı Bekliyorum...