Windows 8 Hakkında Kullanıcı Yorumları ve Son Durumu

Oturmuş ne yazıyım diye düşünürken Windows 8 hakkında hiç bir yazı yazmadığımı fark ettim. Bundan dolayı bu konuda Microsoft‘un büyük umutlarla çıkardığı Win 8 hakkında internet den topladığım istatistikleri ve forumlarda yer alan kullanıcı yorumları hakkında bilgiler vereceğim.

Bilindiği üzere Win 8 metro arayüzü tasarımı ile görüntü olarak kullanıcılarına farklı bir arayüz sundu. Bu arayüz yenilik severler için hoş karşılandığı kadar, sabit bir düzen isteyenler tarafından sevilmedi. Özellikle Windows 7 ‘nin dokunmatik sistemler de yetersiz olduğunun anlaşılması sonrasında Microsoft,akıllı telefon,tablet ve notebook için ortak kullanım arayüzü ile Windows 8’i 2012 ile geliştirici arayüzünü 2013 de kullanıcı versiyonunu sundular. Yukarıda anlattığım tüm bu olaylar sonrasında Windows 8 beklentileri karşıladı mı?

Windows 8 de Son Durum Ne?

Windows 8 neredeyse bir yılını doldurdu. Bu sürede eleştiriler de oldu övgülerde ama en önemli iddia ilkbahar zamanı bilgisayar sektörün de yaşanan durgunluğun Microsoft’un yeni işletim sistemine mal edilmesi oldu. Tüm bunlara rağmen masaüstü, tablet ve telefon sürümleri ile oldukça fazla satış elde etti. Özellikle Android pazarında başarı elde edemeyeceğini anlayan Asus, Nokia, HTC gibi firmaların kendi pazarlarında Win 8 ile devam etmesi ile oldukça büyük başarı elde ettiği söylenebilir.

Windows 8 Satışlarına Bakalım

Satış olarak bakıldığında ilk çeyrekte istenilen olmasa da özellikle teknoloji sektöründeki ekonomik sıkıntıların giderilmesi ile Win 8 satışları oldukça arttı. Bu artışlar ile Microsoft biraz da olsa istediğine ulaşmayı başardı. Ama gerçek başarı için satışlardan çok kullanım oranı önemli zira satışlar hep Win 8 sistem üzerinden yapılmakta fakat kullanıcıların ne kadarı Windows 8 ile yola devam ediyor.

Windows 8 piyasaya sürüldükten bir hafta sonra 4 milyon bir ayın sonunda 40 milyon adet satıldı. Haziran ayındaki verilere göre ise 100 milyondan fazla satıldı.

Windows 8 de İstenilen Satışa Ulaşıldı Mı?

Yakın bir zaman önce Microsoft satış yetkilileri Win 8 satışlarında istenilen oranı yakalayamadıklarını kabul ettiler. Windows 7 sürümü Windows sistemler içinde %45 pazar payına sahipken 8 ise %5 de pazar payına takıldı. En büyük sıkıntının ise özellikle PC alanında insanların metro arayüzüne alışamamış olmaları oldu. Bundan dolayı yetkililer Wİndows Blue güncellemesi ile bu sıkıntıları çözmeye çalışacak.

Windows 8 ve Kullanıcı Yorumları

Yazının devam eden tarafında ise kullanıcı yorumlarını inceleyeceğiz. Bu yorumlar için yerli ve yabancı blog, forum siteleri dışında twitter da araştırmalar yaptım. Özellikle en büyük sorunun metro arayüzü ve Windows 8 sistemin dokunmatik sistem olmadan kullanılmasının zor olması şikayet listesin de ilk sıradalar.

Kullanıcıların pek çoğu gördüğüm kadarı ile Windows 8 den şikayetçi ama kullananlar olduğu gibi pes edip Windows 7 ye dönüş yapanlar da var.

En büyük sıkıntı başlat butonunun yeni işletim sisteminden kaldırılması gibi duruyor. Bu konuya ek olarak devrim niteliğinde değişikliklerden dolayı kullanıcılar yeni sisteme alışmakta zorlandıklarından şikayetçiler.

Tüm bu olumsuzlukların yanı sıra hız konusunda kullanıcıların çoğu en hızlı windows serisinin Wİndows 8 olduğunu söylüyor. Özellikle grafik gerektiren programlar da tam not aldığı söylenebilir. Ayrıca telefon ve tablet bilgisayarlar da Win 8 kullanıcılarından şikayet oldukça az sayıda.

Windows Store Ne Durumda

Windows 8 tanıtımı ile birlikte duyurulan kullanıcı mağazası kullanıcı sürümü ile resmen açılmıştı. Microsoft bildirilerine göre mağazadaki durum oldukça iyi. Geliştiriciler yeni uygulamalarını yüklerken Win 8 sisteme sahip kullanıcıların arısından fazlası Store mağazasını geziyor. Türkçe uygulama geliştirildiği gibi TL cinsinden satın alma yapılabiliyor. Temmuz ayı sonunda 100 bin uygulama hedefi olan Microsoft bu hedefine ulaşmayı da başardı. Bu durum sayesinde geliştiriciler de uygulamalar sayesin de para kazanabilecek.

Windows 8’e Geçiş Yapacaklar Ne Yapmalı

Eğer yakın zamanda Windows 8‘e terfi etmeyi düşünüyorsanız metro arayüzüne alışmak için aşağıdaki linki kullanarak alıştırma yapabilirsiniz.

http://www.microsoft.com/en-us/news/bythenumbers/index.html

Microsoft, hakkında kullanıcılar bir iyi bir kötü işletim sistemi yapma konusunda hemfikirler bundan dolayı Windows 8 hakkındaki görüşler şöyle,

kısa bir süre sonra yeni bir windows işletim sistemi tanıtılacaktır. Belki de Windows Blue güncellemesi böyle bir algı sağlayabilir. Değişiklik yapmak iyi olduğu gibi bazı durumlar da ters tepe biliyor. Microsoft yetkilileri belki de Windows 8’i dokunmatik ve normal bilgisayarlar da farklı şekillerde sunmalıydı. İlerleyen zamanlar da yeni işletim sisteminin  ne durumda olduğunu hep birlikte göreceğiz.

Bu konudaki yorumlarınızı bekliyorum.

Yorumlar (6)

  1. scaynot Nisan 6, 2014
    • Sadık Bozkurt Nisan 6, 2014
  2. fehmi albayrak Mayıs 20, 2014
    • erol HASGÜL Mayıs 16, 2015
  3. ferhat Ekim 6, 2015
    • Sadık Bozkurt Ekim 7, 2015

Yorumlarınızı Bekliyorum...