Google Loon Projesi ile Ücretsiz İnternet Peşinde

Arama devi Google son yıllarda yaptığı teknolojik çalışmalar ile kendinden bir hayli söz ettirmeyi başardı. Şuan öyle ilginç bir projenin peşine düştü ki belki de son zamanların en ilgi çekici projesi için yola çıktı. Google, bu projeye isim olarak Loon olarak tanıttı. Loon ismi balloon kelimesinden türetilmiş.

Bu proje ile internete uluşmak çok daha kolay olacağa benziyor. Loon projesi ile en büyük hedefi dünya da insanlığın yer aldığı her yer de aktif internet kullanımını sağlamak.

Loon projesinin tanıtım videosunu Tükçe alt yazısı ile birlikte izleyerek proje hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

[iframe src=”http://www.youtube.com/embed/m96tYpEk1Ao” width=”500″ height=”300″]

 

Google Loon Projesi Nedir?

Loon projesi, yukarıda da belirttiğim gibi aslında bir balon(balloon) projesi ve bu balonlar sayesiyle Google, interneti tüm bölgelerde aktif bir şekilde kullanılır hale getirmek istiyor. Google ücretsiz internet için kendi yaptığı ve Wi-Fi görevi görebilen balonlarını gökyüzüne göndererek tüm dünyayı web’e bağlamayı planlıyor.

Böyle bir projenin sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Google istatistiklerine göre dünyada her 3 insandan 2 si ucuz internete ulaşamıyor. Bunun en büyük nedeni ise Orta doğu ve Afrika bölgelerinde internet ücretlerinin aşırı pahalı olması.

Ayrıca Wi-Fi ve İnternet ağları ne kadar geniş olursa olsun. Bölgesel faktörler ve coğrafi engeller olan deniz,dağ,yamaç gibi yerler de hala internet bağlantısı kurulamıyor.

Balon ile İnternet Bağlantısı Nasıl Olacak?

Balonlar ile internet bağlantısı antenler yardımı ile gerçekleşecek balondaki antenler yer yüzündeki alıcılara bağlanacak ve bu şekilde veri transferi sağlanacak. Ayrıca balonların enerji ihtiyacını karşılayabilmesi için üzerinde rüzgar enerjisi ve güneş panelleri var. Yani hem kolay ve çevreci yöntemlerle hem de ücretsiz şekilde internet bağlantısı kurulacak.

Bu projenin ilk çalışması ise geçtiğimiz haziran ayında başladı. Yeni Zelanda bölgesinde 30 adet balon stratosfer tabakasında yörüngeye yerleştirildi ve ilk bağlantılar gerçekleştirildi. Hatta eğer bu yazıyı Yeni Zelanda taraflarından okuyorsanız sizde balon ile internet bağlantısı kurabilir ve sistemi test edebilirsiniz. Loon Projesi

Aşağıdaki videoda ise Loon projesine ait ilk balonların gönderilmesi ve test edilmesine ait görüntüleri inceleyebilirsiniz.

[iframe src=”//www.youtube.com/embed/LNCFc00oejE” width=”500″ height=”300″]

Google, Loon projesi için ne kadar iddialı da olsa pek çok uzman tarafından ulaşılamaz yada gereksiz bir çalışma olarak ifade edilmekte. Bundan dolayı bekleyerek balonlar ile ücretsiz internetin mümkün olup olamayacağını beklememiz gerekecek. Hiç kuşkusuz bu işlem için yapılması gerekilen her şey yapıldıktan sonra Google mühendislerinin başarısı ortaya çıkacaktır.

Baloon ile İnternetin Google İçin Önemi

Geçenlerde sosyal ağlarda gördüğüm bir resimde Google’un saniye başına geliri 600 $ civarıydı. Bilişim devinin en büyük gelir kaynağının internet üzerinden elde edilen reklam gelirleri olduğuna göre eğer bu proje başarılı olursa tüm dünya üzerinde her yerde web’e bağlantı kurabiliriz. Şuan ise internet trafiğinin %47’si bilişim devi Google’a ait olduğuna göre ciddi bir kazanç elde edeceği kesin. Belki de Google Loon projesi için harcadığı parayı bir kaç yıl içerisinde geri kazanabilir.

Balon Projesine Destek de Geldi

Bill Gates: İnternet’in ulaşmasının zor olduğu yerler de böyle bir proje gerçekten harika olur. Loon projesi küçümsenemez bir projedir. diyerek Loon projesini desteklemesine rağmen bu sorunu tamamen çözemeyeceğini söyledi.

Yorumlarınızı Bekliyorum...