41Mp Kamerası ile Nokia Lumia 1020 Modeli New York’ta Tanıtıldı

İnsanlığın akıllı telefon macerası Apple‘ın tanıttığı iPhone ile başlamıştı ki  Samsung‘un duyurduğu Galaxy S serisi ile çok daha farklı seviyelere yükseldi. Bundan dolayı Apple ve Samsung ikilisi sürekli bir biri ile yarış halindeyken bir zamanların telefon harikası Nokia ortalıklarda pek görünmüyordu. Herkes Nokia dan akıllı telefon atağı beklerken Lumia serisini duyurarak hayranlarının karşısına bambaşka bir Nokia çıkmıştı.

Nokia, Lumia serilerinde kendisi gibi akıllı telefon sektöründe Windows 8 Phone işletim sistemini tanıtmayı planlayan Microsoft ile işbirliğine girdi ve Lumia serileri olan 920 – 925 – 928 ile akıllı telefon alanında pay sahibi olduğunu ispatlayarak bu sektörü 3 büyük paya bölünmesini sağladı.

Bu yazı, Lumia serisinin en son modeli Lumia 1020 hakkında olacak. Hatta bu model ben bu yazıyı yazmadan yaklaşık 1 saat önce tanıtıldığını belirtmek isterim. Nokia Ceo’su Stephan Elop anlatımı ile yaklaşık 1 saatlik bir sunum gerçekleştirildi.

Yeni Nokia Lumia 1020 41 Mega Piksel Oldu

Lumia 1020 modelini tüm diğer akıllı telefonlardan ayıran en faklı özelliği ise kesinlikle kamerasıdır. 1020 modeli kamerası 41 mega piksel özelliğine sahip. Kamerası sadece yüksek mega piksel özelliği ile sınırlı da değil.

Nokia Lumia 1020 41Mp kamerası ile tanıtıldı

 

Nokia Lumia 1020 Kamera Özellikleri

Kamerası ile gerçekten beni büyülemeyi başardılar 🙂 Sadece 41Mp olması değil diğer bir sürü özelliği ile hayranlarını sevindirecek bir kamera sundular.

Lumia 1020 Mükemmel Flash

Lumia 1020 Flashı için Mükemmel dememin sebebi diğer son model cihazların kamera flashları Nokia 1020 flashı karşısında başarısız kaldıklarını gayet açık şekilde görünmekteyiz. Aşağıdaki resim konferans sırasında gösterildi ve Lumia 1020, Galaxy S4 ve iPhone 5 ile karşılaştırıldı. Görsel üç kamera ve flashı arasındaki uçurumu göstermeye yeterli gibi sanırım. Bu başarısının altında ise ilk defa kullanılan led flash aydınlatmasının olduğunu düşünmekteyim.

Nokia Lumia Flash Özelliği ile İphone ve Samsungdan daha iyi

Yüksek Çözünürlüğe Sahip Harika Zoom Özelliği

Oldukça yüksek çözünürlüğe sahip bir kameranız olsun istiyorsanız size Lumia 1020‘yi tavsiye ediyorum. Aşağıda gördüğünüz görselin sağ tarafında çekilmiş orijinal resmi sol taraf da ise resmin optik zoom özelliği ile yakınlaştırılmış bir halini görmektesiniz. Kağıda yazılmış metni rahatlıkla görebilirsiniz. Bu resimde görüntü biraz bozuldu fakat normal görüntüsü ile gerçekten çok başarılı bir yakınlaştırma işlemi gerçekleştirildi.

lumia 1020 optik zoom özelliği 1 1

Lumia 1020 Kamera Çekim Özellikleri

Lumia 1020 kamerası, her kamerada yer alan özelliklere sahip olmasına rağmen kullanıcılara çok farklı ve oldukça kaliteli çekimler yapma fırsatı sunuyor. Kullanıcılara, otomatik çekim özelliği ile oldukça profesyonel bir çekim yapabilme imkanı sunduğunu söylemek isterim. Aşağıda kamerası ile çekim yapılırken ki bir görüntüsünü paylaştım.

Lumia 1020 Otomatik ÇekimÖzelliği

Pro Çekim Özelliği ile Kendi Resimlerinizi Yaratın

Pro çekim adı ile tanıttıkları profesyonel çekim özelliği gerçekten oldukça büyüleyiciydi.  Lumia 1020 akıllı telefonun ışığı ve onları çeken bir başka Lumia 1020 model ile çekildiğinde karşımıza 1020 yazısı çıktı.

Nokia Lumia 1020 Pro Çekim Özelliği

Nokia Lumia 1020 Diğer Özellikleri

Bir telefonun sadece kamerası mı mükemmel olur? diye soruyorsanız cevabını yazının bu kısmında vereceğim. Sadece kamera olarak değil aksesuarı, haritası gibi diğer pek çok özelliği ile Nokia kalitesi artık tekrar sizinle.

Nokia Lumia 1020 Aksesuarları

Lumia 1020 aksesuar tasarımı ile de oldukça değişik bir model olacak kamera kısmı gibi yerleri özel aksesuarlarla süslenip değiştirilebilecek. Bu aksesuar tasarımları Monster ve JBL firmaları tarafından yapılacak. Bu aksesuarın görseli en üsteki resimde yer almaktadır.

Nokia Here Lumia 1020 ile Bir Başka

Yapay zeka ile konuşma ile arama özelliği ilk olarak bilgisayarlarda sonrasında ise telefonlara eklenmişti. Nokia, harita sistemi olan Here ile konuşma özelliği eklemiş. Bu özellik sadece basit kelimeleri de kapsamıyor. Sunumda oldukça uzun bir şekilde konuşmalar yapıldı ve New York bölgesindeki çiçekçi, kafe gibi yerleri başarılı bir şekilde gösterdi. Ayrıca Zoom kelimesi ile yakınlaştırma yaptı ve direction kelimesi ile yolu haritada gösterdi ve yol haritasını çizdi.

Tüm bunları yaparken oldukça başarılı duruyordu.

Konferans genel olarak bu şekilde geçti. Nokia Lumia 1020 serisi ile akıllı telefon teknolojisin de hak ettiği değere kavuşacağını sanmaktayım. Tabi ki bu sadece benim düşüncem ve bekleyip ne kadar başarılı olduğunu hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar (2)

  1. Kargili Temmuz 13, 2013
  2. Ahmett Temmuz 30, 2013

Yorumlarınızı Bekliyorum...