WWDC 2013 ile Gelen Apple Yenilikleri

Apple her zaman farklılıkları ile ünlü kazanmış büyük bir şirket. Teknoloji alanında attıkları pek çok yenilikleri ile konuşulan şirketin geleneksel olarak her haziran ayında düzenlenen WWDC yani WordWide Developer Congress ile tüm Apple hayranlarını ve teknoloji tutkunlarını heyecanlandırmayı başardı. 2013 yılı kongresi ise 10 haziran tarihinde Türkiye saati ile 20.00 sıralarında başladı. Bu süreç içerisinde Apple pek çok yeniliklerini açıkladı. Bu yenilikler içerisinde en çok dikkat çeken ise iOS 7 oldu. Türkiye’de çok fazla yaygın olmayan ama Apple’ın en vazgeçilmez ürünlerinden biri olan Mac Pro için de uzun zamandan beri beklenen yeni bir ürün WWDC 2013 ile resmen duyuruldu. Gerçekten standartların çok üzerinde harika bir ürün çıkarmayı başarmışlar. Ayrıca beklenen iRadio ise iTunes Radio olarak tanıtıldı. Tüm bunların yanı sıra yeni Macbook Air ve OS X tanıtıldı.

Gerçekten de karşımıza sundukları yeni ürünleri ile bizi şaşırttılar. Belki de bunun en büyük sebebi tüm bu ürünler hakkında herkes bir şeyler söylerken Apple’ın bu ürünleri WWDC’ye kadar sır gibi saklamasıydı. Şimdi aşağıda bütün bu ürünleri ve yeniliklerini sıralayalım.

İOS 7

Gerçekten de iOS yeni bir görünümü hak ediyordu. Uzun zamandan beri güncelleme bekleyen işletim sistemini nihayet Apple duyurdu. zaten WWDC etkinliğinde duyurulacağından herkes emindi. Ayrıca iOS 7 yi farklı kılan diğer şey ise tasarımını üstlenen kişinin John Ive olmasıydı. Sonbahar döneminde kullanıcı sürümü çıkacak ve iPad, iPad mini, iPod Touch ve  iPhone4 ve üzeri telefon sahipleri bu sistemi kullanabilecek. Yeni iOS ile bizi ne tür değişiklikler bekliyor diyorsanız birazda buna bakalım.

ios7-gorsel

Yeni iOS ile pek çok şey değişmiş durumda özellikle benim en çok dikkatimi çeken hava durumu tahmini ekranında havanın nasıl olduğunu betimleyerek göstermesiydi. Bunun dışında harika bir resim galerisi, tam ekran olarak çalışabilen Safari ve yeni kontrol merkeziydi. Ayrıca Twitter ve Wikipedia tam olarak entegre edildiğini söylemek gerekir. Bing’te iOS 7 ile eklenenlerden biri oldu.

Aşağıdaki youtube bağlantısı ile tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

[iframe src=”https://www.youtube.com/embed/O1MlZq7Bxv4″ width=”500″ height=”300″]

OS X Mavericks

Görünüşe bakılırsa Apple OS X modellerinde artık kedigillerin isimlerini kullanmaktan vazgeçti. Bunun yerine California daki bir sörf merkezinin ismini kullanılarak Mac ailesinin yeni işletim sistemi sunuldu.

hero_wave-osx-mac

Ayrıca en çok merak edilen konulardan biri olan iBook ve Map uygulamaları da yeni işletim sistemi Mavericks ile geleceği de duyurulanlar arasındaydı.

Mavericks, çoklu ekran seçeneği, uzatılmış pil ömrü, İBook ve Map entegrasyonu, hızlı açılış ve daha iyi güvenlik önlemleri ile karşımıza çıkacağı gibi görsel olarak da değişiklikler yapılarak harika bir işletim sistemi yapılmış. Son olarak ise yeni bir Safari ile şifreler güvenli bir şekilde saklanabilecek ve Wi-Fi hızının 3 kat daha fazla olacağını da belirtelim.

multiple_displays_menus

 Mac Book Air

En güzel yeniliklerden biri de Mac Book Air’a geliyor. Özellikle Intel’in Haswell işlemcileri ile entegre edilmesi ile mükemmel grafik performansına sahip bir bilgisayar haline gelecek gibi duruyor. Mac Book Air‘i farklı kılan bir diğer husus ise pil ömrü 11 inç ekranlarda 9 saat, 13 inç ekranlarda ise 12 saate kadar pil ömrü sunuyor. Yeni Air’lar Apple Store mağazalarında satışa sunulmaya hazır.

mac-book-air

Son olarak, Zaten yeni bir Mac Book Air tanıtımı bekleniyordu. Fakat bu Air versiyonunda İPadlerin gözdesi retina ekranın da Air da olacağı söylenmesine rağmen Yeni Mac Book Air da retina ekran olmayacak.

Mac Pro

Her ne kadar ülkemizde çok fazla yaygın olmasa da masaüstü kullanıcılarını sevindiren bir yeni üründe Mac Pro için geldi. Daha küçük yapısı ve mükemmel donanımsal özellikleri ile masaüstü tutkunlarının rüyalarına girecek cinsten bir ürün olarak yıl içerisinde satışa sunulacak.

mac_pro

Yeni Mac Pro bir önceki ürünlere oranla oldukça küçük bir yapıda olarak tasarlanmasına rağmen performans olarak ise gerçek bir donanıma sahip.  12 çekirdekli Intel Xeon işlemci, inanılmaz hızlı Ecc Ddr3 Ram ve çift iş istasyonlu Amd ekran kartı özellikleri ile gelecek. Tüm bunların dışında çok hızlı veri aktarımı yapabilen Thunderbolt 2 ve 4K monitör desteği de olacak.

iRadio Yok! iTunes Radio Var!

WWDC 2013 etkinliği başlamadan önce Apple’ın sır gibi sakladığı ama meraklılarının emin olduğu iRadio ise iTunes‘ e entegre edilmiş bir şekilde sunuluyor.

itunes-radio-2013wwdc

 iTunes Radio kullanımı,  Mac, PC, Apple TV, iPhone, iPad ve iPod touch gibi cihazlarda mümkün olacak. Özellikle iTunes’in PC desteği sayesiyle diğer bilgisayar kullanıcıları da kullanabilecek. En güzel yanlarından biri ise ücretsiz olması gibi duruyor. Apple bu üründe reklam yolu ile para kazanmayı tercih etti.  iTunes Match aboneleri ise bu reklamları görmeyecek bile!..  Kolay kullanımı Twitter akışı tarzı olmasından dolayı trend şarkılar kolayca bulunabilecek. Ayrıca burada kendinize ait istasyonlarda kurabileceksiniz.

Başlangıçta Amerika’da kullanılabilecek bu uygulama zamanla çok daha fazla ülkelerde de hizmet vermeye başlayacak.

İCloud Entegreli İWork

 Tüm bunların dışında en güzel tanıtımlardan biri de iWork oldu sanırım. Apple’ın bulut sistemi olan iCloud kullanıcıları iWork uygulaması ile online olarak dosya hazırlaya bilecek en güzel özelliklerinden biri ise sürekle bırak teknikleri olacak gibi.

iwork-icloud

Benim yazacaklarım şimdilik bu kadarla sınırlı Apple kurulduğu günden beri bilgisayar kullanıcılarına hep farklı deneyimler sunmayı başarmış bir şirket olmayı başardı. Bu ürünleri ile de beğeni kazanacak gibi duruyor. WWDC de yeni İphone sunulacağı beklentileri olsa da gerçek takipçileri bunun olmayacağını zaten söylüyordu. Apple yetkilileri de daha önceden yeni İphone için sonbaharı işaret etmişti.

Bir Cevap

  1. let tabela Mart 29, 2016

Yorumlarınızı Bekliyorum...