Modern Pazarlama Anlayışı ve Pazarlama 3.5 Modeli

Bu yazıdan bir önceki yazım bilgisayarın geçmişi üzerine olmuştu. Bilgisayarın icadından sonra bilgisayar özellikle endüstriyel uygulamalarda çok büyük bir önem kazanmıştı. Günümüz de ise tablet bilgisayarların icadı ile bilgisayar teknolojisi artık sadece endüstri de değil her alanda oldukça önemli bir yer edindi. İlk bilgisayarın icadından, tablet pc üretimine kadar olan dönem de bilgisayarlar mühendislik uygulamalar için çok önemli olsa da artık alışverişten oyuna, müzikten bankacılığa kadar her alanda insanların ihtiyacını karşılayabilecek bir düzeye gelmiş oldu.

Bilgisayarların bu düzeydeki değişimi sadece endüstri alanında değil tüm sektörler de devrimsel boyutta değişikliklere sebep oldu. Bu yazıda ise en büyük devrimlerden birini yaşayan pazarlama alanı ve pazarlama 3.5 modeli üzerinde olacak. Çünkü pazarlama ile ilgili okuduğum bir kitap da rastladığım 3.5 modeli günümüzde pazarlama üzerine önemli bir yöntemidir.

Bilgisayarın sonrasında internet in de gelişmesi sonrasında pazarlama kavramı ikiye ayrıldı. Bunlar, geleneksel pazarlama ve modern pazarlama (ya da dijital pazarlama)

Geleneksel Pazarlama Nedir?

Geleneksel pazarlama yöntemleri insanoğlu var olduğundan beri bilinen en eski yöntemler olarak bilinse de geleneksel pazarlamanın temelleri Ford otomotiv firmasının sahibi olan Henry Ford ile şekillenmiştir. Bu yöntem kitaplarda pazarlama 1.0 olarak geçmektedir. Gelişen teknoloji ve giderek artan rekabet ile pazarlama 1.0 yetersiz kalınca yerine daha farklı pazarlama modelleri geliştirildi. Bunlardan biri ise pazarlama 2.0 olarak bilinmektedir.

Pazarlama 1.0 Nedir?

Henry Ford ile başlayan bu pazarlama modeli gerçek anlamda sanayi devriminin etkisi ile oluşmuştur. Gerçekleşen sanayi devrimi ile oluşan olağanüstü pazar açığı ile insanlar ürettikleri ürünleri satmaya çalışmışlardır. Yapılan bu pazarlama modeli ile bir üründen bir çok müşteriye ulaşmaya çalışılmıştır. Bu işleme verilen en güzel örnek şudur;

Her müşteri istediği renkte arabaya sahip olabilmelidir. Tabi ki istediği renk siyah olduğu müddetçe

Pazarlama 2.0 Nedir?

Gerçek anlamda modern pazarlamanın ilk adımları pazarlama 2.0 modeli ile atılmıştır. Bu model ile artık firmalar ürünleri yaparken müşterilerin zevklerini de dikkate almaya başlamışlardır. Pazarlama modelleri içerisinde en önemli modellerden biri olmayı başardı. Çünkü pazarlama 2.0 ile ilk defa markalaşmanın önemi anlaşıldı ve tüm şirketler kendilerine özgün ürünler üretmeye başladı. Tüm bunların yanı sıra müşteri ile bire bir ilişki kurularak onların fikirleri de alındı.

Pazarlama 2.0 modeli, 1.0 modeline nazaran ne kadar müşteri odaklı da olsa aslında yine de pek çok yönü ile ürün odaklı olmaya devam etmiştir. Pazarlama 2.0 modelini ise şu sözle daha iyi anlatabiliriz.

Her müşteri istediği renkte elbiseye sahip olabilmeli. Fakat istediği renk siyah,beyaz,mavi vb. olduğu müddetçe

Modern Pazarlama Yöntemleri

Modern pazarlama yöntemleri, insanlar tarafından genellikle dijital pazarlama ile eş anlamlı görürler. Fakat modern pazarlama, gerçekte geleneksel pazarlama modelleri ve dijital pazarlama modellerini birlikte kapsamaktadır.

Bilgi çağı, bilgisayar çağı gibi ifadelerle tabir edilen 21. yüzyıl ile gelişen bilgisayar teknolojisi ile pazarlama yöntemlerinin temeli oldukça önemli değişikliklere uğradı. Bu değişiklik ile pazarlama stratejileri geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama yöntemleri olarak ikiye ayırmayı en doğru olarak görüyorum. Modern pazarlamada, geleneksel pazarlama yöntemi uygulamaları devam ederken bunlara ek olarak dijital pazarlama yöntemleri ile pazarlama süreci desteklenmektedir. Yukarıda geleneksel pazarlama yöntemleri olan pazarlama 1.0 ve 2.0 dan bahsettim. Şimdi biraz da oldukça yeni bir yöntem olan dijital pazarlama modelleri olan pazarlama 3.0 ve pazarlama 3.5 hakkında  açıklama yapalım.

Dijital Pazarlama Modelleri

Pazarlama 3.0 Nedir?

2000’li yılların başlangıcında, İnternet’in çok fazla yaygınlaşması ile müşteriler artık birbiri ile etkileşim haline girdiler. Bu etkileşimler sonucu insanlar bazı şeyleri daha iyi anlayabilir veya daha farklı şeyler isteye bilir hale geldi. Üretici firmaların, müşteri ile iletişim kurması da yine bu ölçü de artış gösterdi. Yani ne kadar büyük bir firmaya da sahip olsanız müşterisi ile bire bir iletişim kurulabilir olundu. Hal böyle olunca artık firmalar yeni bir ürün çıkartırken kafasına göre hareket edemez hale geldi. Bunun için anket,mesajlaşma vb. gibi yöntemlerle müşteriden yeni ürün hakkında fikir alınarak yeni ürünler çıkarılmaya başlandı. Bunu 2000’li yılların başında en iyi başaran firmalardan biri de hiç kuşkusuz Apple oldu. 3.0 pazarlaması ile müşteriye sadece tüketici olarak değilde aklı,fikri ve istekleri olan bir insan olarak bakılmaya başlandı. Pazarlama 3.0 yönteminin kullanılması oldukça yakın bir tarihe sahip olmasına rağmen pazarlama da müşteri odaklı hareket edilebilin ilk çalışmalardır.

Pazarlama 3.0 modeline ise şu sözlerle örnek verilebilir.

Müşteri artık firmaların ürünlerinin kölesi değil. Müşteri, ürünlerin kralıdır.

Pazarlama 3.5 Nedir?

Pazarlama işlemini bu kadar kısa sürede değiştirerek yeni yöntemlerin ortaya çıkmasına neden olacak ne olabilir ki? yada ne oldu ki? diye merak ediyorsanız cevabını vereyim.

Özellikle 2010 yılında Apple’ın tanıttığı iPad ile mobil dünyası diye ayrı bir sektör ortaya çıktı. Tablet ve akıllı telefonlar sonrası pazarlama modellerinde inanılmaz değişmeler yaşanmaya başladı. Tüm bu gelişmelerin yanında bir de Facebook ile ortaya çıkan sosyal medya sitelerinin de etkisi ile firmalar, müşterileri ile çok hızlı şekilde bire bir iletişim kurabilir hale geldiler. Tüm bunların etkisi ile artık firmalar tamamen insan odaklı bir şekilde pazarlama yöntemleri aramaya başladı ve ortaya pazarlama 3.5 modeli çıkmış oldu.

Pazarlama 3.5 modelini ilk olarak okuduğum bir kitapta gördüm. Anladığım kadarı ile Türkiye’de 3.5 modeli ilk defa bu kitap ile bahsedilmiş. Pazarlama 3.5 aslında yukarıda da bahsettiğim gibi sosyal ağlar ile yapılan bir pazarlama stratejisidir. Bundan dolayı Sosyal medya pazarlaması olarak daha sık bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle son dönemlerde yaşanan olaylar sonrası sosyal ağların ne kadar önemli olduğu anlaşıldı. Bu modeli ise şu sözler ile ifade etmek mümkündür.

Müşteriye sunulan ürünler onların sadece ihtiyacını karşılamak yerine onların ruhuna seslenerek onların ne istediğini bilmelidir.

Pazarlama, 2010 yılından sonra artık neredeyse her müşteri ile tek tek görüşerek onlara özel üretim yapmak seviyesine geldi. Bundan dolayı, üreticiler müşterilerini tanıyarak onlara istediklerinin en iyisini hiç bir hile yada yalana başvurmadan yapmak zorundadır. Yapılan hileler müşteriler ile duyurularak firmaların müşteri kaybetmesine neden olabilmektedir.

Modern Pazarlama Modelinin Uygulanması

Modern pazarlama yöntemleri adlı başlıkta bahsettiğim gibi modern yöntemler, geleneksel yöntemler bilinmeden pek bir şey ifade etmeyecektir. Bunun yanında yenilikçi bir şekilde dijital pazarlama yöntemlerini de kullanmak zorundayız. Eğer bir şirket yada ürünün modern yöntemler ile ilgili kitleye duyurmak istiyorsanız. Hem maliyet hem de başarı için modern pazarlama yöntemlerini kullanmanız gerekir.

Modern pazarlama stratejileri sizin için gerçekten de çok önemli ise size bir kitap tavsiyesinde bulunmak istiyorum.

Kartvizitini Vermeyen Adam (Pazarlama 3.5)

Kitap, ülkemiz’de ilk defa pazarlama 3.5 den bahsetmesinden dolayı Pazarlama 3.5 adı ile bilindiği gibi ayrıca Modern pazarlama yöntemlerinden bahsettiğinden dolayı Kartvizitini Vermeyen Adam olarak da bilinmektedir.

Bu kitapta, yazarın kariyer yaşamı boyunca pazarlama alanında  edindiği tecrübelerden bahsederken dünya üzerinde bilinen diğer pazarlama girişimleri ile süsleyerek pazarlama 3.5’i örneklerle anlatmaktadır. Kitabın bir diğer önemli tarafı ise kitapta sadece başarılar değil başarısız olunan girişimlerde bahsedilmektedir. Örneğin, kitabın yazarı Sadık Vural’ın yaşadığı bir ceviz ithalat olayı var ki başarısızlığını bir insan bu kadar iyi anlatabilir.

Birazda kitabın yazarı hakkında konuşalım.

Sadık Vural Kimdir?

SDÜ dış ticaret ve işletme bölümlerinden mezun olduktan sonra Türkiye’de oldukça önemli firmaların ihracat departmanlarında çalıştı.  Dış ticaret üzerine edindiği tecrübeleri seminer ve konferans etkinlikleri ile paylaşmaktadır. Son olarak ise Kartvizitini Vermeyen Adam – Pazarlama 3,5 adlı kitabını yazmıştır.

Sadık Vural hakkında daha fazla bilgiyi kişisel web sitesi sadikvural.com adresini ziyaret ederek bulabilirsiniz.

Kitabı satın almak yada incelemek için bir üsteki resme tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (2)

  1. funda Eylül 8, 2014
  2. Mehmet Ortaç Mayıs 11, 2019

Yorumlarınızı Bekliyorum...