Bilinci ve Bilinçaltı Kavramaları Nedir? – Kendini Tanıma Fırsatı

Bilinçaltı hakkında son günler de yaptığım uzun araştırmalardan dolayı bu konu hakkında bir yazı hazırlamaya karar verdim. Nedir bu bilinçaltı? diye merak eden her kişi için oldukça önemli bir yazı hazırlamaya özen gösterdim. 21. yüzyılın şüphesiz en tehlikeli konularından biri de bilinçsizlik. Çevremizde aslında hiç bir şey bilmeyip de ne kadar çok şey biliyormuş gibi dolaşan bir sürü boş insan var. Bu büyük sözden sonra şunu da belirtmek isterim ki ben bu konuda bir bilgelik taslamak niyetinde değilim. Sadece insan sorunları üzerine yaptığım araştırmaları paylaşıyorum.

Her şey bir anda olmuştu. İnternet üzerinde beyinsel hastalıkları araştırırken bilinçaltı kavramı ile tanıştım. Bu konu üzerine araştırmalar yapmaya devam ettim. İnternet bilgilerinin yetersiz ve hep aynı konular üzerine olduğunu fark ettim bundan dolayı kütüphaneden bir kitap alamaya karar verdim. Kitapları incelerken Psikiyatr Carl Gustav Jung‘un İnsan Ruhuna Yöneliş kitabı ilgimi çekti ve bu kitabı okumak için ödünç aldım.

Kısaca Jung Kimdir?

Analitik psikolojinin kurucusudur. Çağrışım deneyleri ile uluslararası çok büyük ün kazanmış ve 1915 sonrasında bilinçaltı ve problemleri üzerine yoğunlaşarak çok ciddi ve önemli araştırmalar yapmıştır. Yaptığı deneyler ve araştırmalarını oldukça iyi bir şekilde ispatlayarak ruh bilimine çok önemli katkılarda bulunmuştur.

Bu kitap bir psikiyatr tarafından yazılmış olduğundan sizlere çok bilimsel gelebilir. Ama ne kadar bilimsel bir kitapta olsa her insanın bu kitabı okuması gerekir. Çünkü bu kitap ile insanın kendini tanıma fırsatını bulduğunu belirtmeliyim. Artık daha da bilimsel konulara girmenin tam sırası bence. 🙂

Bilinçaltı Nedir? (Bilinçaltını Anlamak)

Bilinçaltını anlamak için ilk önce bilinci tanımak gerekir. Bilinç en basit ifadeyle bireyin iradesi ile yaptığı her şey diyebiliriz. Bilinç de önemli olan farkındalık dır.
Şu da bir gerçektir ki bilinçaltı diye bir şeyde var. Bazı kişiler bunu inkar edebilir. Fakat bu inkar yokluğunu ispatlamaz. Milattan öncesinde ve sonrasında bile çok büyük medeniyetler içinde bile kabul görmüş bir kavramdır. Jung’a göre bilinçaltı, ruhun ta kendisidir. Belkide Ruhun iradesi yani bilincidir.

Bilinçaltı (RUH) Var Mıdır?

Bilimsel girdik bu konuya bir de bilinçaltını ispatlamak gerekir. Yine Jung ile devam edelim. Eğer materyalist bir düşünceye sahipseniz üzgünüm  Ruh, fizik alemin de yer kaplamaz bundan dolayı ruh yani bilinçaltı fiziksel olarak ispatlanamaz. Ruh, hareketli bir güç,yaşam veren bir güçtür.

Bilinçaltı (RUH) Kavramının İspatı
Ama mantıksal olarak yaklaşırsak hayatımız boyunca bilinçli bir şekilde geçirdiğimiz anlarımızı toplasak ne kadarlık bir sürenin bilincindeyiz. Bilimsel olarak bu en fazla geçirilen sürenin yarısı yapabilir. Peki ömrümüzün diğer yarısında ne yapıyoruz. Hepimiz rüyalar görür, hayaller kurarız. Geleceğimizle ilgili düşüncelere dalar bazense geçmişimizi hatırlarız. Bu işlemlerin pek çoğunu istemsiz bir şekilde gerçekleştiririz. Bir anda olu verirler işte burada bilinçaltı artık bilincimizi durdurmuş ve dizgini kendi eline almıştır.

Bilinç ve Bilinçaltı Arasındaki Fark

Bu iki kavram gerçekten de oldukça önemlidir. Çünkü özellikle teknoloji çağında yaşayan tüm bireyler üzerinde televizyon, internet ve diğer yayın araçları ile bilinçaltını etkilemeye yönelik içeriklere maruz kalmaktadır. Bu içerikler kişi farkında olmasa bile onu başka şeylere yönlendirir. Burada asıl sıkıntı ise ruh hastalıkları veya sinir hastalıkları diye tanımlanan problemlerin bilinçaltı kaynaklı olmasıdır.
Bir insan gözü saniyenin onda biri kadar sürede görüntü alarak beyine yollayabiliyor. Böyle bir durumda bir nesneye bakıldığı anda görüntü sürekli yenileniyor. İşte burada bilincin algıladığı şeyler olduğu gibi bilinçaltımızda algılar. Jung, bilinci ve bilinçaltını şu şekilde tanımlamıştır. Bilinçaltı, süresiz ve devamlıdır. Bilinç ise sınırlı ve sürelidir. Yani bilinçli bir şekilde algılamadığımız bir çok şeyi bilinçaltı algılar ve kaydeder. Buna en büyük örnek düşlerdir. Bilinçaltı, düş esnasında daha önceden geçtiğiniz bir sokağı tüm ayrıntısı ile gösterebilir. Kendiniz ise, Araba plakalarına hızlı bir şekilde baktıktan sonra plakayı söylemeye çalışın. Plakayı tekrar doğru şekilde söyleyemeseniz de o plakaya yakın bir şey söyleyeceksiniz. mesela 089 değilde 890 gibi.

Bilinç ve Bilinçaltı Arasındaki İlişki

Bu konuyu Jung, İnsan Ruhuna Yöneliş adlı kitabında bilinç ve bilinçaltı işlevleri olarak anlatmakta. Kuşkusuz bilinç ve bilinçaltı arasında bir ilişki vardır. Bu ilişki çok kötüdür iki kavramda bir birimden bağımsız hareket etmeliler dersek yanlış demiş oluruz. Fakat bu iki kavram bir birine müdahale ettiklerin de bize çok ciddi zararlar da verebilirler. Gerçek dünyada bilinçaltı kendisini çok fazla gösterir ise kişi bozuklukları oluşabilir. Bunun yanında insan iradesini kaybeder ve bilinçaltının yaşamına girer. Rüyalar’da ise bilinçaltı bize bir şeyler anlatmak ister bize yol gösterir fakat burada da bilinç, bilinçaltına müdahale eder ve anlatılmak istenilen şey yarım kalır gider.
[iframe src=”https://www.slideshare.net/slideshow/embed_code/21433294″ width=”80%” height=”400″]

Burada yazıya son veriyorum ve bilimsel olarak bilinç ve bilinçaltını kısaca özetlemiş oldum. Bu yazının ikinci kısmında ise bilimsellikten uzaklaşarak günlük örnekler ve İnsan Ruhuna Yöneliş kitabından önemli örnekler vererek daha da açık bir hale getireceğim. İkinci yazıyı en kısa bir zamanda hazırlayarak sitede paylaşacağım. Ayrıca İnsan Ruhuna Yöneliş adlı kitabın bir de özet slaytını paylaşacağım. Bilinçli günler geçirmek dileğiyle 🙂

Bilinç ve Bilinçaltı ile ilgili görüşlerinizi benimle yorum kısmı yardımıyla paylaşırsanız çok memnun olurum.

Yorumlar (5)

  1. gül Ekim 26, 2013
    • Sadık Bozkurt Ekim 26, 2013
      • Belli etmek istemeyen Nisan 4, 2016
  2. SEVİNÇ Kasım 16, 2013
  3. cemil Kasım 24, 2016

Yorumlarınızı Bekliyorum...