Apple Dünyayı Değiştirdi Ama Rakipleri…

Başlık kısmını yarım bıraktım çünkü Apple‘ı anlatırken Farklı Düşünmek gerekiyordu. Başlığı tam olarak şu şekilde düşündüm. “Apple Dünyayı Değiştirdi Ama Rakiplerinin Zihniyeti Hala Değişmedi” niye böyle dediğimi merak ediyorsanız aşağıda bunların cevabını vereceğim. Ama ondan önce şöyle bir içimi dökmek istiyorum.

Steve Jobs, gerçekten de dünyanın geleceğini ciddi manada değiştiren değerli şahsiyetlerden biri olarak aramızdan ayrıldı. Jobs ve Apple ekibinin en büyük özelliği Farklı Düşünmeleriydi. 1997 yılında Think Different sloganlı bir reklam filmi yayınlayarak zihniyetlerini ortaya serdiler. Tabi bundan faydalanmak herkese nasip olmaz.
Beni bu yazıyı yazmaya iten sebep ise internet de teknoloji üzerine yayın yapan bazı haber siteleri ve blog sitelerinin Apple’ı ve ürünlerini kötüleyerek kullanıcıları İphone, İpad gibi ürünler yerine diğer firmaların benzer ürünlerini almalarını teşvik eden yazılar görmek oldu. Bu bir iddia olabilir ama gerçekte! Hatta yakın bir zaman önce bu yöntemle Samsung’un HTC’yi nasıl bitirdiği ispatlandı. Bu iddiayı Samsung’ta kabul etti.

Bunlar beni, bizi ilgilendirmez bu doğru sayılabilir ama tüketicileri yanlış yöne sevk etmeleri haksızlık hatta hiledir. Amaç kullanıcıya ürünün güzelliklerini tanıtarak kullanıcıya pazarlamak olmalı. Rakip firmaların ürünlerini kötüleyerek değil!

Şimdi gelelim sadece Apple’a. Apple her zaman farklıydı. Bence hala da farklı olmaya devam ediyor. Bu güne kadar çıkardığı hiçbir ürün sıradan değildi. Hatta Apple ürünleri her zaman bambaşkaydı. İlk tablet(İpad),ilk akıllı telefon(İphone),ilk müzik kutusu(İpod) ve diğerleri…

Apple’ın kurucularından Steve Wozniak,Apple’ın üzerinde çalıştığı şeylerin eski cihazların yeniden makyajlanmış hali değilde daha önce olmayan, tamamen farklı şeylerin olduğunu söyledi.

Resim ile zaten Steve Jobs ile Apple’ın dünyada neyi değiştirdiği ortada. Bu iki resimde Papa seçimleri sırasında çekilmiş.

Öyle haberler görüyorum ki bazen gülüyor bazense ne duruma geldiğimizi görüp üzülüyorum. İnsanlara, Steve Jobs’ın ölümü ile Apple ve ürünlerinin resmen yok oluyormuş imajı vermek ne kazandırabilir ki?

Apple Ürünleri Hayatımızı Değiştirdi

Ben İphone,İpad,İpod,Mac gibi ürünleri kusursuzlar demiyorum. Ama bu ürünler dünyadaki ilk örnekleri ve gerçekten de hala en iyileri. Hatta Apple tasarımcısı Jony Ive’de bir konuşmasında çok iyi bir ürün yaptık diyebiliriz ama muhteşem dememek gerekir diyor.
Apple, İphone ve İpad ile yarıştığı akıllı telefon ve tablet sektöründe geçmişe nazaran pazar payı kaybetmiş gibi görünüyor olabilir fakat bu ürünler ilk çıktığında pazarın tamamı Apple’a aitti. Şimdi ise bir çok rakip ile yarışıyor ve hala bu iki sektörde en çok satan firma. 2013 ile de 2012 satışlarını geçecek gibi duruyor. Yani Apple ve Farklı ürünleri daha uzun yıllar bizimle birlikte olacaklar.
Hatta Apple, İTunes,İCloud,İBook gibi uygulamaları ile de farklarını gösterdiler.
Belki de Apple’ın en önemli Farkı ise çıkarttığı ürünlerin tasarımlarıdır. Apple, her zaman tasarım konusunda da farklı olmuştur. Bunun en büyük nedenlerinden biri Steve Jobs 
Çünkü Jobs çok iyi bir bilgisayarcı olduğu gibi çok ta iyi bir tasarımcıydı. Teknoloji ile sanatı birleştirmiş olması Apple’a büyük bir fark sağlıyor.
Bu sanatın en büyük şahsiyetlerinden biri de Jony Ive dir. Apple’ın Ive gibi bir tasarımcı ile çalışıyor olması tasarım konusunda da rakiplerinden ayırıyor. Hatta yeni çıkacak olan Ios 7 ‘nin tasarım kısmının Jony Ive öncülüğünde hazırlandığı söyleniyor.
Apple’ın farkına bir örnekte akıllı saat ürünü İWach gösterilmelidir.
Her şey ortada Apple Farklı başladı Farklı da devam ediyor. Eğer bir ürün almaya karar verirseniz size en uygun ürünü bulun ve alın. Markası beni çokta ilgilendirmiyor. Ama Apple her zaman Farklı düşünüp Farklı Ürünler ile karşımıza çıkacaklar.

Bir Cevap

  1. Seçkin Haziran 29, 2013

Yorumlarınızı Bekliyorum...