Çöpten Enerji Üretmek – İsveç Örneği

Bir kaç gün öncesinde internet de dolanırken bir sitede rastladığım bir haber vardı. Hatta bu konu ile ilgili Teknokoliker‘in sosyal ağlarından bir paylaşımda bulunmuştum. Hatta diğer paylaşımlara göre daha çok dikkat çekmeyi de başardı. Bunun nedeni ise hiç kuşkusuz bizlerin atık olarak bildiği çöplerin aslında birer enerji kaynağı olduğunun öğrenilmesidir.

Mesleğim itibari ile bu durum ilgimi oldukça çekti ve bu konu hakkında araştırma yapmaya karar verdim. Yaptığım araştırmalar sonunda ilginç olabilecek bazı şeylerde öğrendim. Bundan dolayı da bu konu hakkında bir yazı yazmaya karar verdim. Yazının devam eden kısmında haberlerde çıkan İsviçre’deki çöp olayını ve Türkiye’deki durumunu anlatacağım. En son olarak ise bu elektrik enerjisinin nasıl üretildiği hakkında bilgiler vereceğim.

İsviçre’nin Çöpü Tükendi

Yukarıdaki başlığın yanı sıra İsviçre’nin derdi büyük gibi başlıklarla internet de haber yapıldı. Bu durum gerçekten de doğruydu. Bu ülkede çöpler ısı ve elektrik enerjisi üretmek amacıyla geri dönüştürülüyordu. Hatta işi o kadar iyi bir şekilde yapıyorlar ki İsviçre’de geri dönüştürülen atıkların oranı %96 seviyelerine ulaşmış yani neredeyse bütün çöpler geri kazandırılıyor.

İsviçre Çöp İthalatına Bile Başladı

Ülkedeki çöpler yetmemeye başlayınca da çözümü çöp ithal etmede bulmuşlar bundan dolayı yakın komşuları olan Norveç ile anlaşmışlar ve yıllık 800.000 tonluk çöp ithalatına başlamışlar. Fakat bu durum ithalatın yöntemlerini de değiştirmişe benziyor. Bu yöntem ile İsviçre ithalat yaparak para harcamıyor tam tersi kazanıyor.

İsviçre’de Atık Dönüştürme İşlemi Nasıl İşliyor

Ülke çöplerinin büyük bir kısmı geri dönüştüğü için zaten çöp bulmada herhangi bir sıkıntı olmuyor. Bunun yanı sıra çevresel anlamda da önemli bir konu. İlk olarak atıklar çürütülüyor ve sonrasında oluşan çeşitli gazlar ile hem enerji hem de ısı elde ediliyor.

Türkiye’de Atık Madde Dönüştürme Ne Durumda?

Aslında araştırma yapmaya başlamadan önce Türkiye’de böyle önemli bir çalışmanın yer aldığını düşünmüyordum. Fakat araştırmalarım sonunda yanlış düşündüğümün farkına vardım. Türkiye’de de İsveç ve Türk iki iş adamının atık çöplerin geri dönüşümü için önemli yatırımlarda bulunduğunu öğrendim. Hatta sanırım İsviçre’de bu işi yapan şirketin yatırımları diye düşünmekteyim. Bu firma hakkında daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Ayrıca Ülkemizde ki çöp dönüşümü oranı ise %20 seviyelerinde olduğunu öğrendim.

Türkiye’deki Atık Çöp Dönüştürme Yerleri

geri dönüşüm merkezi ankara 1 1

 

Yukarıdaki resimdeki fabrika Ankara’nın Mamak semtinde yer almakta. Bu tesis elektrik üretirken ayrıca oluşan ısı enerjisi ile Mamak semtinin bütün ısınma ihtiyacını sağlayacak seviyede.
Atık çöp dönüştürme konusunda ITC Türkiye firması Ankara ve Adana da fabrikaya mevcut ve İstanbul, Antalya, İzmir gibi şehirlerimizin de çöplerini alarak geri dönüşümünü sağlıyor.

Çöpten Nasıl Enerji Üretiliyor?

Bu kadar araştırma yapmamın sebebi aslında bu soruya cevap bulmaktı. Şimdi bu iş nasıl oluyor biraz da bunu anlatayım. Türkiye’de ayrıştırma işlemi İsviçre’deki gibi evlerde başlamıyor. Bundan dolayı fabrikada ilk olarak katı ve çöp atıkları ayrılıyor ve bundan sonra doğru bir depolama yaparak atık çöpteki gazı bertaraf etmek gerekiyor. Sonraki adım ise bu çöpleri bakterilerin parçalamaları için özel depolarda çürütmeye tabi tutarak sonucunda metan gazı elde ediliyor. Geri kalan çöpün mikrobiyoloji ve rafineri teknolojisi ile yakıp hidrokarbonlarına ayrılıyor ve bu işlem ile singaz elde ediliyor. Bu işlemler bu şekilde devam ediyor ve oluşan gazlar elektrik sistemlerine gönderilerek elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Ayrıca bu işlemler sırasında oluşan ısı ile de sera veya bina ısıtması yapılmakta.
Daha ayrıntılı bilgi için buradan ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.
Bu sistem Ülkemizde biraz daha iyi seviyelere gelirse doğal gaz ithalatımızı %5 civarında azaltabilecek konumda ayrıca bu sistemle çevre temizliği de sağlanmış oluyor.
Bu atıklar en sonunda doğada hızlı bir şekilde yok olduğu gibi çeşitli işlemler ile gübre olarak kullanılması da mümkün.
Ülkemiz Atık çöp konusunda Avrupa’da önemli 11. ülke konumunda İsviçre ise Avustralya ve Almanya’nın arkasından gelerek 3. ülke konumunda.
Yani kısacası evdeki atıklarımız aslında çöp değil birer enerji kaynağı! :))

Yorumlar (10)

 1. Anonymous Mayıs 3, 2013
  • Sana Ne Aralık 14, 2014
  • Sabri can Nisan 1, 2018
 2. ibrahim BAYRAM Mayıs 6, 2013
 3. sadık bozkurt Mayıs 7, 2013
  • Tunc Uner Şubat 16, 2014
   • Sadık Bozkurt Şubat 16, 2014
 4. hilal gungor Nisan 16, 2015
 5. Erkan Temmuz 17, 2017
  • Sadık Bozkurt Temmuz 30, 2017

Yorumlarınızı Bekliyorum...