10. ODTÜ Robot Günlerinde İki Robot ile Yarıştım

Uzun zamandan beri sitemle ilgilenmiyor ve yeni yazı girmiyordum. Bunun sebebi ise yazının başlığından da anlaşılacağı üzere robot çalışmalarımdan kaynaklıydı. 2013’ün ilk robot yarışması olan ODTÜ Robot Günlerine kadar robotları yetiştirebilmek adına SDÜ Teknoloji Kulübündeki arkadaşlarım ile birlikte geceli gündüzlü oldukça yüksek bir tempo ile çalıştık ve ben iki farklı kategoride birer robot yapmayı sonunda başarmış oldum.

Robotlarım, Sumo ve Çizgi İzleyen kategorilerinde yarışmaya hazır hale geldiler. Şimdi birazda robotları hazır hale getirene kadar yaşanan bu zorlu ve eğlenceli süreçten bahsetmek istiyorum.

Yaklaşık iki hafta boyunca Süleyman Demirel Üniversitesi Teknoloji Kulübü olarak geceli gündüzlü çalışmalar yaptık. Kulübünüze ait olan atölyemizde yapılan bu uzun soluklu çalışmaların ardından ODTÜ Robot Günleri için hem biz hem de robotlarımız yarışmaya hazır hale geldiler.
Ayrıca biraz da yarışma günlerinden bahsetmek istiyorum. Bu zorlu ve eğlenceli iki gün içerisinde Türkiye’den ve Dünyanın farklı yerlerinden insanlar vardı. Bu yüzden, yarışma boyunca eğlencenin yanında, yeni insanlarla tanıştık ve diğer robotları inceleme fırsatı bulduk ve robotcular olarak aramızda fikir ve bilgi alış verişinde bulunduk.

Şimdi de gelelim yarışma detaylarına 🙂

Yarışmaya ben şahsi olarak bir çizgi izleyen ve bir sumo robotu ile katıldım. Kulüp olarak ise 15’den fazla robot vardı. Aralarında dereceye giren robotumuz olmasa da ilk 20’ye giren 5’ten fazla Çizgi İzleyen robotumuz vardı. Ayrıca Kanuni adlı robotumuz ise ilk 8’de yer almayı başardı.

Gelelim Şimdi de benim robotlara :))
Açıkçası daha bu robotları yapmaya başladığımız andan itibaren pek çok sıkıntı ile karşılaştım. Hatta aksaklıklardan bir türlü yakamı kurtaramadım diye bilirim. Bu yüzden 2013’ün ilk robot yarışması olan ODTÜ robot günlerinde iyi bir performans gösteremedim.

Çizgi İzleyen kategorisinde Yarışan Robotum

Adını “Emektar” olarak belirledim. Bunun sebebi ise 1. e 3. sınıflardaki bu kategoride robot deneyimlerimde olmasından dolayı adını Emektar olarak belirledim.

Aşağıda Emektar’ın fotoğrafını inceleyebilirsiniz!

emektar çizgi izleyen robot 1 1

Sumo Robot Kategorisinde Yarışan Robotum

Adını “Kara İnci” olarak belirledim. Bunun adını bu şekilde belirlemiş olmamın sebebi ise bu robotu yaparken yaşadığım sorunlardan kaynaklı çıkan bir isim diyebilirim. Bu robot için gerçekten de çok fazla uğraşmak zorunda kaldım. Robotun mekaniğini siyaha boyadığım gün ise benim için inci kadar kıymetli olan robotumun adı ortaya çıkmış oldu. :))

Aşağıda Kara İnci’nin fotoğrafını inceleyebilirsiniz!

kara inci sumo robot 1 1
Ayrıca Emektar’ın 10. ODTÜ robot günlerinde gösterdiği performansı aşağıdaki videoyu izleyerek inceleyebilirsiniz. Burada ise bir robot sahibi piste ani bir giriş yaptığı için, robotum bu durumda kararsız kaldı ve yarışmayı tamamlayamadı. Bu yüzden eğer çizgi izleyen kategorisinde yarışmalara giderseniz lütfen oldukça dikkatli olun! 🙁
Son olarak, genel itibari ile yarışmaya değinecek olursam oldukça keyifli geçmişti. Serbest kategori de de gerçekten oldukça güzel robotlar vardı. Balık robotu, arama kurtarma robotu, zeka küpü çözen robot gibi ilginç robotlar da gerçekten de göz kamaştırıcıydı.
Ayrıca ben ODTÜ‘ye hayran kaldığımı belirtmeliyim. Gerçekten de her yönü ile kaliteli bir üniversite olduğunu  anlamak için iki günlük kısa bir ziyaret bile yeterli oldu.
Kara İnci hakkında sessiz kaldım çünkü ilk günde yaşadığım ufak bir aksaklık ve saçma bir tereddütten ötürü yarışmaya sokmadım. Ama keşke yarışmaya girseydim. Yani kısaca son pişmanlık çare etmiyor :))

Yorumlarınızı Bekliyorum...