Yeni Başlayanlar İçin Sql Server Kurulumu

Sql server günlük hayatta veri depolama amaçlı ile kullanılan en yaygın programlardan biridir. Özellikle işletmelerin verilerini saklamaları için ve web sitelerin veritabanları olarak sıkça kullanılmaktalar. Eğer böyle bir çalışmanız varsa ve bu proje büyük bir proje ise zaten internet üzerinden bir sql server kiralamanız gerekir.
Fakat siz de benim gibi sadece hobi amaçlı veya program geliştirme amaçlı kullanmak isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda bir server kiralayıp onun için para harcamak sanırım herkese saçma gelecektir. İşte bu durumda en mantıklı işlem kendi bilgisayarınıza (yani localhost’a) sql server’ı kurmaktır. Ben bu yazıyı kendi bilgisayarımda da kurulu olan Sql Server 2008 X64 kurulumu üzerinden yapacağım.

Sql Server’ın Localhost’a Kurulumu Öncesi Tavsiyeler

Sql Server‘ı kurmaya başlamadan önce bir kaç tavsiyede bulunmak istiyorum. Bu tavsiyeler ise şunlar;
1. Eğer bilgisayarınıza yeni format atmış veya bilgisayarınıza ilk defa Sql Server’ı kurarak çalışacaksanız ve aynı zamanda Visual Studio programını da kullanacak iseniz ilk önce Sql Server programını kurmanız. Çünkü ben ilk kez bu programı kurmak istediğimde Visual Studio kurulu olduğu için çakışma yapmıştı ve neredeyse her adımda bundan dolayı hatalar alıyordum.

2. Olası çakışmaları önlemek için denetim masasından SQL ile başlayan programları kaldırabilir ve ondan sonra kuruluma devam edebilirsiniz.

3. Bu iş biraz sabır isteyen bir durumdur. Ayrıca tecrübede oldukça önemlidir. Eğer bir destek alabileceğiniz biri var ise ondan yardım isteyebilirsiniz.

4. Eğer ben kendimde hallederim diyorsan o zaman aşağıdaki adımları izleyerek birlikte bu işlemi gerçekleştirebiliriz 😉

Sql Server’ın Localhost’a Kurulumu

Artık kuruluma geçme zamanı geldi. Eğer elinde Sql Server’ın her hangi bir sürümü mevcut ise hemen kuruluma başlayabilirsiniz. Yok bende kurulum diyorsanız ve öğrenci iseniz Dreamspark ile öğrenci sürümünü indirebilirsiniz. Eğer ben öğrencide değilim diyorsanız Buradan Sql Server’ın herhangi bir versiyonunu 180 gün boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Yada web üzerindeki diğer sitelerde keşfe çıkabilirsiniz.

Artık kuruluma başlıyorum. Sql Server setup dosyasını çalıştırdıktan sonra eğer karşınıza bir uyumluluk sorunu geliyor ise bu durum fazla önemsenecek bir şey değil. Çünkü muhtemelen sizde benim gibi 64 bit işletim sistemine sahipsiniz. Program Çalıştır diyerek yolunuza devam edebilirsiniz.

Biraz bekledikten sonra karşınıza aşağıdaki kısmın gelmesi gerekir. Bu kısımda ise Installation sekmesini açın ve En üsteki seçeneği çalıştırın.

sql server , sql programlama , localhost ile sql server , management studio

Eğer kurulum kısmında şuana kadar ilerlemeyi başardıysanız. Sizi bekleyen olası kurulum sırası ise şu şekilde;

sql server , sql programlama , localhost ile sql server , management studio

Artık Sql Server programının kurulumuna resmen başlamış bulunuyoruz. Program kurulumu boyunca 10 işlem  sırası gerçekleşecek bu kısımlardan en önemlisi ise bence ilki olan Setup Support Rules. Çünkü burada programın kurulumu için bir sıkıntı olup olmadığı inceleniyor. Eğer bu kısımı geçmeyi başardıysanız gerisi çocuk oyuncağı fakat burada sıkıntı yaşıyorsanız üstte verdiğim tavsiyeler dahilinde yeni çözümler arayışına girebilirsiniz. Tabi ki de benden de yardım isteyebilirsiniz. 

Product Key ve Lisans Terms ise her programda olan ve programın kurulumu için gerekli işlemlerdir. İlk olarak bir ürün anahtarı girin (bu otomatik yazılı da gelebilir.) ve daha sonra lisans şartlarını kabul edin.
Feature Selection ile kurulmasını istediğiniz dosyaları seçerek kurabilirsiniz. Ben bu işlemde Select All diyorum. Çünkü yarın neye ihtiyacım olacağını bilmiyorum ve gelecekte tekrar güncelleme ile uğraşmakta istemiyorum. Fakat siz size neler lazım biliyor iseniz sadece o seçenekleri de seçebilirsiniz. Aşağıdaki görsel ile ne demek istediğimi daha net anlayacaksınızdır.

sql server , sql programlama , localhost ile sql server , management studio

Bu adım ile birlikte yeni kurulum seçenekleri gelecektir. İşte bu işlemler ile veritabanımızı (yani database) oluşturuyoruz. Bu adımlarda hata almamaya dikkat!! Next seçenekleri ile devam edin ve Server Configuration seçeneğine geldiğinizde ise karşınıza gelen ekranda Account Name seçeneğini resimdeki gibi ayarlayın ve Next seçeneği ile kuruluma devam edin.

sql server , sql programlama , localhost ile sql server , management studio
Bundan sonraki adımda ise gelen sayfa da Add Current User butonuna tıklayın ve zaten otomatik olarak açık oturum orada gözükecektir. Ardından Next ile kuruluma devam ediyoruz.
Yeni sayfada tekrar Add Current User butonuna tıklıyoruz ve Next ile kuruluma devam ediyoruz.

Tüm bu işlemler tamam ise karşımıza aşağıdaki gibi bir seçenek belirecektir.

sql server , sql programlama , localhost ile sql server , management studio

Bu kısıma biraz değinecek olursam ilk seçenek ile normal kurulum ve konfigurasyon ayarlarını yapmış olursunuz.
İkinci seçenek ile SharePoint ile bütünleştirilmiş olarak kurabilirsiniz. Fakat bu işlem daha çok kurumsal işlemler için kullanılır. Eğer tam olarak anlamak isterseniz. SharePoint teknolojisini araştırmanızı tavsiye ederim.
Son seçenek ile olası bir hata veya sorun durumu olduğunda rapor servisine herhangi bir bilgi iletilmez.
Bu adımlardan dilediğinizi seçmek size kalmış fakat ben ilk seçenek ile yoluma devam ediyorum.

Bu adımdan sonra database kurulum seçeneklerini geçmiş oluyorsunuz ve herşey yolunda gittiğine göre artık sonun başlangıcına gelmiş bulunuyorsunuz!
Yukarıda belirttiğim 10 kurulum adımında kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Error and Usage Repording kısmında yer alan iki farklı seçenek ile olası kullanıcı sorunları için Microsoft’a bir rapor gönderilmesi istenip istenmediği soruluyor burada karar sizin.
Installation Rules seçeneği yine kritik adımlardan biri kurulum için sorun olup olmadığı tespit ediliyor. Eğer bu adımı sorunsuz geçerseniz yolunuza devam edebilirsiniz. Eğer sorun varsa çözmeniz gerekmektedir. Ama en üsteki tavsiyeler doğrultusunda hareket ederseniz hata ile karşılaşılacağını sanmıyorum. Aşağıda benim bilgisayarımın sonucunu görebilirsiniz. :)) Eğer sorun yoksa Next ile kuruluma devam edebilirsiniz.

sql server kurulumu 6

Sanırım bir program kurulumunun daha sonuna geldik! Karşınıza gelen Installation Progress sayfasında Install butonuna basarak kurulumun başlata bilirsiniz. Artık bu kısımda biz kullanıcılara düşen ise sabırlı bir şekilde beklemek. Bu bekleme size uzun gelebilir fakat bundan sonraki adımda Close diyerek programın kurulumu bitmiş oluyor ve Sql server ile yeni çalışmalara başlayabilirsiniz.

Son olarak ise, eğer kurulum dosyanızda Sql Server Management Studio kurulmamış ise Microsoft Download Center dan bu dosyayı indirerek Sql Server’ı kullanabilirsiniz. Bu program olmadan Sql Server ile uygulama yapmak mümkün olsa da database uygulamalarını yönetmek bu program ile hem daha kolay hem de daha kullanışlı olacaktır. Buradan programı indirebilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki linki kullanarak Teknokoliker’deki Sql dili ile olan uygulamalara ulaşabilirsiniz. Bu uygulamaları kullanarak bilgilerinizi tazeleyebilir ve artırabilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyorum...