Facebook Vs Diğer Sosyal Ağ Uygulamaları

İnsanlığın sosyal ağlar ile olan macerası Facebook ile başladı diyebiliriz. Sonrasında karşımıza daha da farklı bir şekilde hizmet veren yeni ağlar ile karşılaştık. Bu sosyal ağlar hiç kuşkusuz Facebook’u her seferinde zora soktu. Ama bence bu durumlarda Facebook yetkilileri o kadar dikkatli hareket ettiler ki bence Facebook’a rakip olacak dediğimiz diğer bütün sosyal ağlar sadece kendilerini değil Facebook’un da çıtasını yükseltiler.

Bu yazıyı yazmak istememin sebebi Facebook Graph Search uygulamasını duyurması ile bu konu ile ilgili pek çok yazılar yazıldı. Ayrıca kimileri Facebook’u başarılı bulurken kimileri ise Facebook’u ciddi manada kötü buluyorlar.

Peki Facebook Ne Kadar Başarılı?

Bence böyle bir soruya cevap vermek oldukça güç çünkü sosyal ağlar sürekli değişiyor. Bu değişikliklere ve rakiplere karşılık verebildiği sürece Facebook başarılı bir şekilde işlemeye devam edecektir. Yazının devamında sizlere kendi gözümden Facebook’u diğer sosyal medya sitelerine göre kıyaslayacağım.

Facebook vs Twitter

Bence en ağır darbeyi Twitter ile aldı. Çünkü; özellikle Twitter’ın patlama yaptığı dönemde ünlüler ve hayranları ilgilerini Twitter’a kaydırdılar. Ayrıca arkadaşlık yerine takip etme gibi farklı bir uygulama ile çıkınca kuşkusuz Facebook yaralandı.
Facebook tarafında ise, basit rss sistemleri kaldırılarak takip et, abone ol gibi eklentiler ile karşılık verildi.
Şuan için Facebook ve Twitter çok farklı yönlerde gidiyorlar diye düşünüyorum. Rakipler fakat birbirlerini yok eden değil çıkardığı uygulamalar ile bir birilerinin gelişmesine sebep olan ciddi bir rakipler.

Facebook vs Linkedin

Şimdi biraz düşünelim! Gününüzün belirli bir kısmını bir sitede geçiriyorsunuz? Peki bu site (yani Facebook) size neler katıyor?
Bu soru ile Facebook zarardan başka bir şey değil diye düşünüyorsanız Facebook’u daha iyi anlamanızı öneririm. İnternetteki sevdiğim herşeyin bir ekranda olması benim hoşuma gidiyor! Ama Genel olarak Facebook kariyerimizi planlamada ve iyi bir kariyer yapmada başarılı bir uygulama değil. Yani kısaca Linkedin gibi bir sosyal ağ lazımdı.
Rakip olarak düşünürsek belki facebook kariyer odaklı bir çalışmada yaparak Linkedin ve buna benzer rakipleri ile bir mücadeleye girebilir. Belki de daha uzun bir müddet profesyonel bir kariyer desteği için Linkedin’i de kullanmaya devam edeceğiz.

Facebook vs Pinterest

Pinterest, Twitter gibi Facebook’u en çok zorlayan ağlardan biri oldu. Çünkü  kullanıcılar resimlerini Facebook’ta güzel güzel yüklerken bir anda fotoğraflar üzerine sosyal ağlar çıkmaya başladı. Ne gerek vardı ki? demeyin çünkü resim bir sanattır! ve hem maddi hem de manevi anlamda değerli eserlerdir. Bu alanda Pinterest en çok hoşuma giden site ise Pinterest.
Facebook tarafında ise, Instagram satın alınarak sosyal ağ sektöründe resim alanında  daha da güçlü olarak yola devam edildi.

Facebook vs Google

Eğer internet de herkesin ilgi odağı olacak bir siteniz olacak ve Google ile rakip olmayacaksınız! Bu imkansız 🙂
Diğer sosyal ağ kıyaslamalarında diğer siteler hep Facebook’a rakip olmuşlardı. Bu kısımda ise Facebook’un rakip olarak çıkacak ve rakip gerçekten de büyük.

Facebook vs Youtube

Video alanında Youtube ile kıyasıya bir mücadele oldu ve bu mücadele hala devam ediyor. 2012 istatislikleri ise Facebook’un video alanında Youtube’un gerisinde olduğunu gösteriyor. Yani Google rakibini alt etmiş gibi duruyor.

Facebook vs Google Plus

Plus ile bu sefer Google, Facebook’a rakip oldu. Kimileri Plus için, iş görmüyor deseler de bence Google, bu uygulama ile çok iyi yerlere geldi ve gelecek. Bu kısımda mücadele devam edecek. Çünkü Plus, Facebook’a sıradan bir rakip değil. Aramaları ve internet üzerindeki kişileri (özellikle site yazarlarını) düzenleyen harika bir sosyal ağ! Ayrıca Google uygulamalarını daha kolay kullanabilirsiniz ve özellikle arama sonuçlarınızı daha da iyi bir hale sokmak istiyorsanız Google‘ı kendi sosyal ağı olan Plus ile enteğre edmelisiniz!

Facebook kanadı ise, Plus’a gönderme yaparak yazının ilk başında da belirttiğim Graph Search‘ı duyurdu. Bu uygulamayı şuan biz kullanamıyor olsak ta yakında bizler de Facebook üzerinde aramalarımızı Graph Search ile yapabileceğiz.

Facebook vs Diğerleri

Facebook firması sadece yukarıdaki firmalar ve uygulamalar ile bir yarış içine girmedi. Ayrıca Microsoft’un Live Messenger ına rakip oldu. Görünen o ki Microsoft Live Messenger ile yarışmaktan vazgeçti. Fakat ciddi bir uygulama ile yakında karşımızda olacaklar.

Ayrıca, Yahoo! ve benzeri sitelere de ciddi zarar verdiğini söylesem her halde abartmış olmam…

Kısaca Facebook’un diğer sosyal ağlarla olan mücadelesinden bahsettim. Kimi zaman başarılı kimi zaman başarısız da olmuş olsalar Facebook şuan için sosyal ağlar içinde vazgeçilemez uygulamalardan biri olacak gibi duruyor. Bakalım zaman ne gösterecek!!

Yorumlar (3)

  1. Ferhat Bayram Ocak 29, 2013

Yorumlarınızı Bekliyorum...