E-Ticaret’in Dahileri NG Afyonda Buluştu

İnternet ve e-ticaret ile ilgili biriyseniz ve Anadolu şehirlerinden birinde yaşıyorsanız bu zirve de kesinlikle yer almalıydınız. Çünkü E-ticaret denilince aklımıza gelebilecek ve Türkiye pazarında önemli bir yer edinmiş şirketlerin kurucuları ve genel müdürleri Afyon NG Otel’de girişimci ve öğrenciler ile buluştu.

Kimlerdi Bu E-Ticaretin Dahileri?

Anadolu’ya e-ticareti tüm yönleri ile anlatmak için gelen üstad niteliğindeki bıı insanların isimlerini zaten pek çoğumuz daha önceden duymuşuzdur. Şimdi Program akışına göre bu değerli kişileri  program akışı sırasına göre tanıtacağım.

Sunucu

Reyhan Baylan – Stilsos Kurucusu ve Genel Müdürü

E-ticarette Girişimcilik ve Yemek Sepeti

Nevzat Aydın – Yemeksepeti.com (Kurucusu)

İnternet’te Riskler ve Fırsatlar

Burak Ertaş – Sahibinden.com (Genel Müdür)
Sait Kayahan – Bilyoner.com (Genel Müdür)
Yusuf Azoz – Kariyer.net (Genel Müdür)

Fraud & E-ticarette Edeme Sistemleri ve Güvenlik

Kıvanç Onan – Paypal Türkiye Direktörü
Bora Gemicioğlu – Gemicioğlu Hukuk Bürosu

E-Ticarette Alternatif Modeller

Mehmet İnhan – İdefix
Onur Aydın – Groupon
Zeynep Dura – Limango

E-Ticarette Başarılı Exit Yöntemleri

Ferda Kertmelioğlu – Mobilera
Serkan Sevim – Medianova
Çağlar Erol – enuygun.com

Moderatörler

Arda Kutsal – Webrazzi
Timur Sırt – Sabah gazetesi teknoloji editörü ve yazarı
Celal Toprak – Bugün gazetesi Ekonomi müdürü

E-Ticaretin Dahileri Anadolu’da Zirvesi Etkinliğin’de Konuşulanlar

Etkinlik boyunca internet ve e-ticaret üzerine oldukça önemli konuşmalar geçti. Bence bu etkinliğin en önemli kısmı ise konuşmacılara sorulan sorulardı. Çünkü dinleyicilerin e-ticarete bakış açılarını değiştirecek asıl konuşmalar bu sorular ile gerçekleşti ve asıl önemlisi kafalardaki soru işaretleri kaldırılmış oldu.
Genel olarak bakarsak zirve’de bunlar yaşandı. Şimdi ise, aşağıda bu oturum sırasında konuşulan konulardan kısaca bahsedeceğim.
İlk olarak;
Zirvenin açılış konuşmasını yapan NG Otel İcra Kurulu başkanı Hediye Güral Gür Dünya’da ve Türkiye’de e-ticaretin geldiği noktadan bahsetti. Konuşmasında şunlara değindi
Toplam ticarette e-ticaret üzerinden yapılan satışların Amerika’da %30, Avrupa’da %20 ve Türkiye’de %1 seviyesinde ve Türkiye’nin 30 milyonu aşan internet kullanıcısı ile e-ticaret pazar potansiyeli olarak Dünya üzerinde 12. sırada olduğunu ve Türkiye’de her 5 internet kullanıcısından 1’inin internet aracılığı ile ürün satın aldığını söyledi.1. Oturumda;
Nevzat Aydın, Yemeksepeti’nin kuruluş hikayesini ve bu süreç te çektikleri sıkıntılara değindi. Ayrıca e-ticaret işine girmek isteyenlere bu süreçte nelere dikkat etmeleri gerektiği konularına değindi. Ayrıca, internette bir fikrin gerçekleştirilmesi için pazar araştırmasının ve kurgulamanın çok önemli olduğundan bahsetti.
Nevzat Aydın, günümüz insanının en büyük sıkıntısı kendilerine vakit ayıramayacak kadar yoğun olmalarını söyleyerek, girişimcilik yapacaklara bu sıkıntıya çözüm üretecek fikirler üzerine gitmelerinin faydalı olacağını söyledi.2. Oturumda ise; 
Konuşmacılar kendi şirketleri üzerinden e-ticarette oluşabilecek sorunlardan ve bu sorunların nasıl çözüldüğü konusunda bilgiler verdiler. Ayrıca, müşteri memnuniyetinin çok önemli olduğunu ve bu konuya ayrıca dikkat edilmesi gerektiğine değindiler.

3. Oturumda ise;
İnternet’in ve e-ticaretin güvenliği üzerine oldu. Burada Paypal ve Gemicioğlu Hukuk Bürosundan iki önemli kişiden bilgiler alındı. Türkiye’de e-ticaret sorunlarının nasıl çözüldüğü ve Paypal’ı diğer sistemlerden ayıran özellikler üzerine duruldu. Son olarak ise, evde ödeme sisteminin güvenliliği üzerine gelen soruya Kıvanç Onan bu sistemin tüm dünyada farklı şekillerde de olsa olduğunu ve Paypal’ın da bunun üzerine çalışmalar yaptığını fakat ilerleyen yıllarda evde elden ödeme sisteminin daha farklı şekilde uygulanacağını düşündüğünü söyledi.
Bu oturumda ise, en önemli sonuç ben çe sayın Onan’ın da dediği gibi alışverişin sonunda müşteriden parayı ona bunu hissettirmeden alındığında müşterinin işlemin sonunda daha mutlu olduğuydu.

4. Oturumda ise;
İnternet’te ki diğer alternatif modeller arasında olan İdefix, Limango ve Groupon yetkilileri vardı. Bu oturumda dinleyiciler internetten ürün alma ve ödeme konularında bilgi aldılar. Özellikle İdefix ile internette kitap sektörüne değinildi. Limango ve Groupon konuşmalarında ise private shopping ve bu sektörün zorluklarına değinildi. Gelen bir soru üzerine Zeynep Dura Limango’dan en çok ayakkabı satın alındığını söylerken, Dura, “Bana bir kaç yıl öncesine kadar internetten ayakkabı almak saçmalık geliyordu ama şuan ciddi manada satışların olduğunu söyledi.

5. Oturumda ise;
İnternet’te e-ticaret girişiminde bulunmuş ve başarıya yakaladıktan sonra, ürünlerini satarak başarılı exit yapmış üç girişimci vardı. Soru-Cevap olarak geçen bu kısımda internette başarıyı yakalama ve devamlılık ve rakipler ile mücadele gibi önemli konulara değinildi.

Sonuç Olarak;
NG Otel gibi bir yerde ağırlanmanın ve e-ticarette çıkış yapmış yapmış kişilerle görüşmek ve onlara sorular sorarak e-ticareti daha yakından tanımanın mutluluğu ile zirveden ayrıldık. Konuşmacıların, dinleyicilere söyledikleri ortak nokta ise şuydu;
Kendinize inanın, fırsatları değerlendirin ve başarıyı yakalamak için geri adım atmadan tutkulu bir şekilde çalışın.” oldu.
Ayrıca etkinlik boyunca yaşananların tamamını #eticaretindahileriNGAfyonda hastagı ile twitterdan takip edildi.

Bu zirvenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum…

Yorumlarınızı Bekliyorum...