Photoshop ile Fotoğraf Renk Değiştirme İşlemi

Dijital dünyada gördüğünüz şeylerin sizce ne kadarı gerçektir. İnternet de gördüğümüz her şey doğru mu? Tabi ki de hayır! Özellikle bu teknoloji dijital fotoğrafçılık üzerine ise hayal gücünüze göre her şeyi yapmak mümkün. Zaten günümüzde film ve dizilerde öyle sahneler çekiliyor ki bunların nasıl yapıldığı hep merak konusudur. Tabi ki de hepsi hayal gücü ve tasarım programları ile yapmak mümkündür.
Bu yazıda photoshop programı ile resim içindeki bir nesnenin rengini değiştirmeyi bir diğer ifadeyle Photoshop ile manipülasyon işlemini göstereceğim. Bu yöntemi kullanarak ister bir arabanın rengini, ister bir elbisenin, hatta bir mekanın rengini kısacası dilediğiniz her şeyin Photoshop kullanarak nesnelerin rengini değiştirebilirsiniz.

Photoshop Renk Değiştirme

Ben ise bu yazı da biraz daha imkanları zorlayarak daha farklı bir resimi düzenlemeye çalışacağım. Photoshopla renk değiştirme işlemini yapacağım resmin gerçek halini yukarıda görmektesiniz.

Bildiğimiz gibi yaya geçitleri bazı yerlerde sarı renkte de olabilmektedir. Yukarıdaki resme bir kaç işlem uygulayarak resmimde yer alan beyaz renkteki yaya geçidi çizgilerini sarı rengi ile değiştireceğim.
Evet şimdi photoshop ile resimde istediğimiz alanın rengini değiştirmek için yapmamız gereken işlemleri teker teker açıklayayım.

Değiştirmek İstenilen Alan Seçilir

Eğer biraz Photoshop ile resim düzenleme bilginiz var ise, ilk olarak rengini değiştirmek istediğimiz alanı seçmemiz gerektiğini tahmin etmişsinizdir. Ben Magnetic Lasso Tool’u seçerek rengini değiştirmek istediğim alanı seçtim. Siz isterseniz diğer Lasso Tool seçeneklerini kullanabilirsiniz. Hangisi ile daha iyi seçim yapabiliyorsanız o aracı kullanabilirsiniz.
photoshop renk degistirme2 1 1
Photoshop ile düzenleme yapmak istediğimiz alanı seçmek için Lasso Tool araçlarını kullanmamız gerekmektedir. Eğer resim düzenleme işinde yeni iseniz Lasso Tool’u kullanmayı öğrenmek için Bu araç ile ilgili önceden hazırladığım yazımı inceleyebilirsiniz.
Rengini değiştirmek istediğimiz alanı Lasso Tool aracı ile seçtikten sonra 2. Adıma geçebiliriz artık.

Layer Kullanarak İşlemleri Ayırın

Bu adımda yapacağımız her şeyi yeni bir layer açarak bu layer üzerinde yapmalıyız. Yeni layer oluşturmayı bilmeyenler için bu işlemi aşağıdaki resim ile gösterdim.

photoshop create new layer 1 1Ayrıca Layer>New>Layer adımını izleyerek veya Shift+Ctrl+N kısayolu ile de yeni bir layer oluşturmak mümkün.

Seçili Alanın Rengini Değiştirin

Yeni layer oluşturulduktan sonra Tool (Araçlar) menüsünden  Paint Bucket Tool aracını seçin ve sonrasında renk paletinde set foreground color kısmına tıklayarak sarı rengini seçiyorum. Seçme işlemi de bittikten sonra Paint Bucket Tool ile Lasso Tool ile seçtiğim alana tıklıyorum.

photoshop renk degistirme3 1 1

Seçili alanı sarı rengine dönüştürdükten sonra yapmamız gereken son bir adım kaldı. Resme dikkat edilerek bakılırsa hiçte gerçekçi durmadığı görülmektedir. Sıradaki adım ile resmi gerçekçi bir hale getirelim.

Rengi Değişen Alanı Düzenleme

Bu adım ile resmi son şekline getirmiş olacağız. Resmi gerçekçi bir hale sokmak için aşağıda gösterdiğim adımları izleyin.
photoshop renk degistirme4 1 1

Resmin görüntü şeklini Multiply yapın ve Opacity değerini ise %100 den aşağı indirin en gerçekçi halini yakaladığınıza inandığınız bir değerde bırakın. Resmin görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

photoshop renk degistirme5 1 1

Görüntüye dikkat ettiğimiz zaman gerçekten de oldukça gerçekçi duruyor! Son olarak ise ben diğer çizginin rengini de beyazdan sarıya dönüştüreceğim. Eğer ihtiyaç olur ise tüm yaya geçidi alanı aynı yöntem ile beyaz renkten sarıya dönüştürülebilir.

photoshop renk degistirme6 1 1
Yazının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu adımları uygulayarak istediğiniz her resimin rengini değiştirebilirsiniz. Ayrıca yine bu yöntem ile çeşitli resimler de ekleyebilirsiniz. Örneğin;
Arabanızın üzerine bir ejderha resmi ekleyebilirsiniz. Tasarım işinde en önemli şartlardan biride hayal etme gücüdür. Hayal gücünüz ne kadar iyi ise tasarım işinde o kadar iyi olabilirsiniz. Şimdi biraz düşünün ve sizde buna benzer farklı bir resim üzerinde resmin rengini değiştirmeyi deneyin.
Ben her zaman yardıma hazırım tabi ki. Takıldığınız her noktayı yorum kısmını kullanarak sorabilirsiniz.

Bir Cevap

  1. lamiye Eylül 22, 2015

Yorumlarınızı Bekliyorum...