Dosyalarınızı PDF Formatında Hazırlayın

Eğer yaptığınız bir çalışma dosyanızı PDF dosyası olarak hazırlamak istiyorsanız. Bu işlemi internetten çeşitli yazılımlar bularak yapabilirsiniz. Ben bu farklı program seçeneklerinden sadece Adobe Bridge programını anlatacağım. Adobe Bridge’yi temel olarak tanıtan bir yazıyı daha önce yazmıştım. Adobe Bridge hakkında daha fazla bilgi öğrenmek isterseniz. İlgili yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ben bu kısımı geçerek direk PDF dokümanı hazırlamaya başlamayı düşünüyorum.

Eğer hazırladığınız bir sunumu veya görsel içerikli çalışmalarınızı insanlarla paylaşmak istiyorsanız seçebileceğiniz en kullanışlı formatlardan biri de PDF dir. Bu formatı aşağıda belirteceğim sebeplerden ötürü kullanmak isteyebilirsiniz.

PDF Formatı Nedir?

PDF nin Diğer Dosya Türlerine Göre Fakları Nelerdir?
Bu kısımda ne tür durumlarda PDF formatını tercih edebileceğinizi izah edeceğim. Zira PDF formatının diğer formatlara göre çok büyük üstünlükleri olduğunu söyleyebiliriz. Aşağıdaki sebeplerden dolayı bu formatta dokümanlar hazırlayabilir veya mevcut dokümanlarınızı PDF formata dönüştürmek isteyebilirsiniz.

 Sunum,resim gibi dokümanların farklı platformlarda (Windows,Linux,Mac OS) da kusursuz şekilde açılmasını istiyorsanız.

Eğer bir dokümanın yazıcıdan baskısını almak istiyorsanız. Standartlara uygun çıktı almanın en kolay yollarından biride PDF dokümanın çıktısını almaktır. Boyutları ayarlayarak kaliteli ve düzgün çıktılar alabilirsiniz.

– İçeriğin korunmasını istiyor olabilirsiniz. Şifreleme özelliği ile yazıcıda basılmasını ve dijital ortamda kopyalanmasını engelleyebilirsiniz.

– İçeriğin boyutunu küçültmek istiyorsanız da PDF formatına dönüştürmek mantıklı olabilir. Çünkü bu format orjinal dosyanın boyutunu da düşürecektir.

– İçeriği değiştirmek veya düzenlemek için Adobe Illustrator programı ile kolayca tasarım yapabilirsiniz.

Artık PDF Dökümanı Hazırlama İşlemine Başlayalım!
Bu işlemi yapabilmek için öncelikle Adobe Bridge programına ihtiyaç var. İlgili programı bilgisayarınıza kurarak aşağıda anlatacağım işlemleri yapabilirsiniz.

İlk olarak Bridge programında PDF formatına dönüştürmek istediğiniz dosya veya dosya gruplarını seçiyoruz. Ardından resimde de gördüğünüz gibi menü çubuğundan Output imlecine tıklayarak Output to Web or PDF seçeneğine tıklıyoruz.

bridge pdf olusturma 1 1
Bu adımı eğer doğru bir şekilde tamamlamayı başarmış isek karşımıza aşağıdaki resme benzer şekilde bir sayfa gelecektir.

bridge pdf programı 2 1 1 1

Resimi biraz incelemiş iseniz sağ taraftaki OUTPUT penceresi dikkatinizi çekmiştir. İşte Bridge de bu pencere ile dosyalarınızı PDF formatına dönüştürebilirsiniz. Şimdi de bu pencereyi ayrıntısı ile inceleyelim.
Document Sekmesi
Bu kısımda resimden de görüldüğü üzere hazırlanacak olan dosyanın sayfa özellikleri yer almaktadır.
Page Present ile sayfanızın baskı türünü, Size ile boyutunu ayarlayabilirsiniz. Ayrıca eğer bu PDF dosyasını sizin istediğiniz kişiler dışında açılmasını istemiyor iseniz Open Password kısmını aktif etmeniz yeterli olacaktır. Permissions Password ile de dosyanın yazıcıdan basılmasını engelleyebilirsiniz.

bridge pdf hazırlama programı 1 1

 
Layout Sekmesi
Burada da sayfa ayarlarına devam ediyoruz. Layout ile PDF dosyası sayfasındaki satır ve sütün ayarlarını yapabilirsiniz. Örneğin bir sayfada iki resimi yan yana göstermek isterseniz. resimdeki Columns değerini 2 yaparsanız iki resimi yan yana yerleştirmiş olursunuz. Use Auto-Spacing seçeneğini aktif ederek boşlukların otomatik yapılmasını sağlayabilirsiniz. veya Repeat One Photo per Page seçeneği ile bir sayfada sadece tek resim olmasını sağlayabilirsiniz. Image Placement içindeki seçenekleri değiştirerek satır (Row) veya sütunları (Columns) ayarlayabilirsiniz.

bridge pdf hazırlama programı 1 2 1 1

Overlays Sekmesi
Formatını değiştirmek istediğimiz dosya için sayfa numarası eklemek için kullanılan kısımdır. Page Number ile sayfa numarası ayarlarını yapabilirsiniz. İsteğinize göre üstte veya altta numaralandırma yapmak mümkün. Resimde yer alan diğer bir seçenek ise Filename ile eklenen dosya veya resimlerin dosya adları görünümü ayarlanması için kullanılmaktadır. Eğer PDF sunumun da resimlerin adlarının da yazmasını istiyor iseniz bu seçenek seçili olmalı diğer durumlarda kapada bilirsiniz.

bridge pdf hazırlama programı 1 3 1 1

Header ve Footer Sekmeleri
Bu iki sekmeyi özellikleri bakımından aynı oldukları için birleştirerek anlatacağım. Bu kısım ile sunumun alt ve üst kısımına metin ekleyebilirsiniz. PDF sunumuna, Header ile üst kısma Footer ile alt kısma metin eklenmekte bu işlemi yapabilmek için resimde de görüldüğü gibi Add ile başlayan kısımlarını seçerek aktif etmeniz gerekmektedir.
bridge pdf hazırlama programı 1 4 2 1 1 1
Playback Sekmesi
Bu sekmedeki özellikler ile PDF sunum sayfalarına hareketlik kazandırabilirsiniz. Bu kısımın içinde olan özellikler ise kısaca şöyle sıralanabilir. Open in Full Screen Mode ile sunumun direk tam ekran olarak açılmasını sağlayabilirsiniz. Bir alttaki seçenek ile sayfalar arası geçişleri otomatik hale getirebilirsiniz. Transition seçeneğini ise slayt geçişlerine efektler eklemek için kullanabilirsiniz.

bridge pdf hazırlama programı 1 5 1 1

 
Watermark Sekmesi
Son sekme olarak Watermark bulunmaktadır. Bu kısımı ise sayfaya filigran eklemek için kullanılmaktadır. Add Watermark seçeneğini işaretledikten sonra bu kısım aktif olacaktır. Bu kısımda bir metin veya resim ekleyebilirsiniz. Sunuma bu şekilde görsel veya metinsel arka veya ön plan ekleyebilirsiniz.

bridge pdf hazırlama programı 1 6 1 1

Bu işlemleri yaptıktan sonra istediğiniz PDF sunumunu hazırlamak artık çocuk oyuncağı. Son olarak ise bu dosyayı kaydetme işlemini yaptıktan sonra Adobe Reader ile çalıştırıp sunumu incelemek kalıyor. Eğer Save demeden önce View PDF After Save seçeneğini aktif ederseniz. Kaydetme tamamlandıktan hemen sonra dosya otomatik olarak açılacaktır.

Pdf dosyasını kaydetme 1 1

Son olarak sizlere kendi hazırladığım tek sayfalık dosyayı paylaşmak istiyorum.
devre bridge 1 1

Bridge ile Hazırlanmış PDF sayfası

devre bridge 1 aciklamasi 1 1

Hazırlanan PDF sayfasının Açıklaması


Alttaki resimde ise Bridge programında yaptığım işlemleri özetlemeye çalıştım.

Ayrıca Bridge programına ek olarak Adobe Illustrator ile yapmış olduğunuz PDF dosyalarını düzenleyebilirsiniz. Bu yazıda bu konuya değinmeyeceğim. En güzel ve en basit yoldan PDF dosyalar hazırlamanın yolu olan Bridge programını anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Anlamadığınız veya takıldığınız kısımları yorum kısmında belirtirseniz birlikte sorunu çözebiliriz.

Bir Cevap

  1. Şahin Şubat 15, 2013

Yorumlarınızı Bekliyorum...