Yeni Web Browser, Yandex Tarayıcı Özellikleri

Yandex’in web browser çıkardığını duyunca teknoloji konularında yazı yazan bir blog yazarı olarak kendi kendime heyecanlandım. Hatta indirirken twitter da duyurmuştum. Daha sonra ise nasıl bir yazı yazacağım diye düşünmeye başladım. Bir kaç yazı inceledim ama daha sonra aklımdan geçenleri yazarak Yandex Browser’ı sizlere anlatmaya karar verdim.

İşte Yandex Browser Hakkındaki Görüşlerim

Bilişim devleri yine birbirleri ile yarışmaya devam ediyor. Bu yarışmaya teknoloji piyasasına hızlı bir şekilde dahil olan Yandex‘te kendi tarayıcısını biz kullanıcılara sunarak bu yarışmada adını tekrar hissettirdi. Aslına bakacak olursak rekabet ortamlarından hoşlanan bir kişi olarak Yandex Browserın, tarayıcı piyasasını hareketlendireceğini düşünüyorum. Yandex Browser hakkındaki görüşlerimi soracak olursanız, ben Yandex web tarayıcısını beğendim. En azından İnternet Explorer’dan çok ama çok hızlı ve kaliteli. Google Chrome ile kıyaslayacak olursak denk tutulabilir. Ama benim favori tarayıcım hale Chrome. Firefox’a göre kıyaslanacak olursa da Mozilla’nın işi artık daha zor. Hatta rahatlıkla şunu diyebilirim ki Chrome dan sonra kullandığım browser olan Firefox, yerini Yandex Browser’a bıraktı. Yandex Browser’ı incelediğim de Google Chrome ile görsel olarak pek bir fark göremedim ama içine girdikçe farkları ön plana çıkmaya başladı. Şimdi birazda Yandex Browser hakkındaki ilk görüşlerimi  sizlere anlatmak istiyorum.

Bazı internet sitelerin de hızı ile övüldüğünü gördüğümden ilk olarak dikkatimi hızına çevirmiştim. Aslına bakacak olursak Yandex browser’ın hızına söylenecek bir laf bulamıyorum. Ama diğer tarayıcılardan hızlı olduğunu iddia edebilmek için programsal testler yapılmalı. Bir de  çerez olarak boş olması hızını etkiliyor olabilir. Bence hız için profesyonel incelemeleri beklemek lazım.

Tasarım olarak incelediğimde ise ilk olarak Chrome ile farkını aramaya başladım. Zaten pek de bir farkı yok bunu sebebi ise her iki tarayıcının da Chromium tabanlı olması.İlk farkı ise mouse’u tarayıcı sayfasının üzerinde gezdirdiğim de keşfettim. Adres Çubuğuna metin yazmak istediğimde açılan sekmede ilk farkı yakaladım. Karşıma Tableau ismini verdikleri hızlı ulaşım menüsü belirdi. Aslında hoşta olmuş diyebilirim.

yandex tableau 1 1

Gördüğüm diğer özelliği ise adres çubuğundaki görülen yazı idi. Diğer web tarayıcılarda gördüğümüz ilgili sayfanın url adresi yerine adres çubuğunda konu başlığı yer alıyor. Aşağıdaki resim ile demek istediğimi anlayacaksınız

.

yandex adres cubugu 1 1

Son olarak ise değinmek istediğim konu ise logosu, görsel olarak çok hoşuma gitti ve sanırım beyaz küreyi saran Y harfi ile iddialarını görsel olarak da belirtiyorlar.

Settings ile etkin arama motorunu ve diğer özelliklerini değiştirebilirsiniz.

Yandex Browser şuan 6 dil ile sunuldu. Şuan ise Türkçe dili mevcut değil. Eğer sizde Yandex Browser’ı denemek isterseniz buradan indirebilirsiniz.

Yandex Browser ile ilgili görüşlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

Yorumlar (2)

  1. Serkan Murat KIRIKCI Ekim 5, 2012
  2. sadık bozkurt Ekim 5, 2012

Yorumlarınızı Bekliyorum...