Robotus Ofisi Ziyaretim

Yaptığım iki günlük İstanbul seyahatime başlamadan önce Isparta da kafamda bir program haritası oluşturmuştum. Bu programımdan biride Perpa Ticaret Merkezine gitmekti.

Perpa iş merkezi
Perpa Ticaret Merkezi Ana Giriş Kapısı

Perpaya gitmek nereden çıktı diye düşünenlere kısaca bu fikrin nereden geldiğini anlatayım. Robotlar ile uğraşmaya Üniversite 1. sınıfta başlamıştım. Bu uğraşa ilk başladığımda bana yardım eden bir kaç kişi vardı. Bunların bir kısmı 2009 Sdü Teknoloji kulübü yönetiminde olan arkadaşlardı. Bir diğer kişi ise Fırat Faris Dede idi. Nasıl oldu bu iş derseniz tabiki de web siteleri ve yazdığı yazılar ile her zaman bana destek oldu. Yine bu yıllarda Robotus adlı sitesinin mail grubuna abone olmuştum. Yakın zaman önce gönderdiği mail ile de şirketini tüm mail grubuna duyurdu.
Perpa ismini ilk defa gelen bu mailde görmüştüm. Perpa nasıl  bir yer diye merak ettim ve internetten fotoğraflarına bakmaya başladım. Fotoğraflarını görünce kendi kendime bu binayı muhakkak gitmeliyim diye düşündüm. Tabiki de gitmişken Robotus‘u ve Fırat Dede’yi de ziyaret ettim.

İlk olarak Perpa’ya gidişimi anlatarak perpa iş merkezinin nasıl bir yer olduğunu anlatmak istiyorum. Bulunması kolay bir yer. Çünkü İstanbul’da da olsa Perpa kadar büyük bir iş merkezi  fazla yok. Metrobus’ten indikten sonra yolda biri ile konuşarak Perpa’ya gittik. Bu kişi bana kapının önüne gelince arkadaşını ara seni kapıdan alsın. Yoksa bulamazsın dedi. Ben ise pek aldırış etmeyerek ana kapıdan girdim. İlk başta elektronikçiler falan vardı. İlgimi çeken dükkanların içine girerek sohbet ettim. Daha sonra içeride turlamaya başladım. İçeride olmayan sektör yok gibiydi. Daha sonra vaktimin dar olmasından dolayı dolaşmak yerine Robotus‘u bulmaya karar verdim. Ama adamın dediği gibi bulmak o kadar kolay olmadı. Zaten ana girişi bile 8. kattan başlayan bir binada 9. katını bulmak ne kadar kolay olabilir ki? Oradan birine sorarak 9. kata ulaştım. Asıl sıkıntı ise bu sırada başladı. 1521 nolu dükkanı aramaya başladım. Görünüşte kolay gibi gelebilir ama dükkan numarası 1300 olan sırasından giderken bir anda kendimi 1200 numaralı dükkanlarda buluyordum. Hatta biraz sonra sürekli aynı yerde dönüp durduğumu fark ettim. Yine yardım alarak 1500’lü sıraya ulaştım. Bundan sonrasını zaten anlatmaya gerek yok sanırım.

318971 388658414536549 932225305 n
Robotus Ofisi ve Çalışanları

Robotus ofisini bulmanın hazzıyla ilerlemeye devam ettim. Karşımda Fırat Dede ve Ali Taşan vardı. Sağ olsunlar ofise girmem ile sıcak bir karşılama yaptılar. Bir bardakta çaylarını içtim. Zaten mailde çaya davet etmişlerdi. :))

Resimde de gördüğünüz üzere hoş bir ofis tasarımı yapmışlar. Sumo için bir motorun gücünü denemek için ofis kısmından, atölye kısmına geçtik. Atölye kısmından da bahsedecek olursam ise bildiğiniz atölye işte. :)) Fakat bu Atölye içinde sıradan çalışmalar yerine, kaliteli ve güzel çalışmalar yapılacağı kesin. Hatta atölye içinde benim de oldukça ilgimi çeken ve Fırat Dede’nin tasarladığı bir motor sürücüde gördüm. Şuan satışa sunulmamış ama siz isterseniz diğer motor sürücülerine dcmotorkontrol adlı sitesinden göz atabilirsiniz.
Daha sonra tekrar ofise geçerek sohbet ettik. Yapılan bu sohbet tabi ki de robotlar üzerine oldu. Ben sordum onlar cevapladı. Hatta sohbetin sonunda çizgi izleyen robot için iki tane logo tekerde aldım.
Elektronik ve robot konularında bizlerden (en azından benden 🙂 ) çok daha iyi oldukları kesin. Çünkü böyle bir işe kalkışmak her şeyden ziyade bilgi ve tecrübe ister. Zaten ofislerini açmadan önce de internetten malzeme ve teknik destek vererek robotculara destek oluyorlardı. Şimdi ise tamamen işleri bu oldu. Bence Türkiye’de özellikle öğrencilere en kapsamlı robot desteği veren kişilerde onlardır. Çünkü İstanbul’da bile yaşıyor olsanız. Robot yapacak malzemeyi bulmak bazen sıkıntı olabiliyor. Bu gibi durumlarda ise sizin dilinizden anlayan birilerini bulmanız işinizi kolaylaştıracaktır.
Yazıyı bitirirken size kolay yoldan Robotus’a ulaşmanın yolunu anlatayım. Bunu için iki farklı yöntemi kullanabilirsiniz.
İlk yöntem şu,  Perpa Ticaret Merkezi’ne gidin ve B bloka ait girişi bulun (ana girişin solunda kalıyor) ve bir kat yukarı çıkın. Bir üst kata ulaştıktan sonra yol boyunca iki kez sağa dönün ve Robotus tam karşınızda.
Robotus’a ulaşmanın ikinci ve en kolay yolu ise; http://www.robotus.net sitesini ziyaret edin.
Ofiste çekildiğimiz diğer fotoğrafları görmek için Teknokoliker’in Facebook’taki Fotoğraf Albümünü ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyorum...