C# Windows Phone İçin Uygulama Geliştirme

Microsoft firmasının 2012 senesinde Windows Phone işletim sistemine önem verdiğini biliyoruz. Bunun en büyük sebebi geçtiğimiz yıllarda rakiplerinden oldukça geri kalmış olması. Ben de bu yazıda Visual Studio ile Windows Phone işletim sistemli telefonlar için nasıl mobil uygulama geliştirebileceğimiz hakkında basit ama önemli bilgiler vereceğim.

İlk olarak Visual Studio programınızda Windows Phone SDK dosyası yüklü olması gerek. Bu dosyanın yüklü olup olmadığını anlamak için şu adımları izleyin. File > New Project > Visual C# eğer bu konumda Silverlight for Windows Phone seçeneğini görüyor iseniz uygulama dosyaları mevcuttur. Eğer yok ise buradan indirebilirsiniz.Bu sayfada ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. İndirme işlemini başlatmak için sağ taraftaki Get SDK butonuna tıklamanız gerekmektedir. Dosyayı indirdikten sonra çalıştırın ve kurulumun tamamlanması sonrasında kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eğer bu adımı geçmeyi başardıysanız bir diğer adıma geçebiliriz. Eğer sorun yaşıyor iseniz yorum sayfasına sorununuzu açıklarsanız karşılıklı çözmeye çalışırız.
Program yazmaya başlamadan şunu da belirteyim ki programı yazdıktan sonra programı çalıştırabilmek için Windows Phone işletim sistemli telefona yada bir emulator programına ihtiyacınız olacak. Emulator programı sayesinde uygulama geliştirmek için telefon kullanmak zorunda değilsiniz. Bu program bilgisayar ortamında size sanal telefon vermektedir.

windows phone 1 emulator 1 159x300 1 1 1
Kurulum bitti ve sıkıntı yok ise artık program yazmaya başlayabiliriz. Daha önce C# dili ile windows uygulamaları geliştirmiş bir kişi rahat bir şekilde basit windows phone uygulamaları yapabilir. Programlama işine yatkın ve araştırma yapmayı seven bir kişi kendisini bu konuda rahat bir şekilde geliştirebilir.Windows Phone Emulator‘ü buradan indirebilirsiniz. Bu sayfada emulator ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. İndirme işlemini başlatmak için sağ taraftaki Get SDK butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Yapacağım bu örnek benim için ilk denemem olmasa da bu konuda oldukça yeniyim. Bu yazıda ki amacım ise, insanları windows phone için yazılım geliştirmeye özendirmek ve bu sürece zorlanmadan başlamalarını sağlamak. Umarım bu amacımda başarıya ulaşmış olurum.

İşte Windows Phone ile İlk Uygulama

Bu ilk uygulamada sürükle bırak yöntemi ile elemanları taşıdıktan sonra kod ekranına geçerek basit bir uygulama yaptım.

Görsel Kısmı:

anasayfa mainpage 1 1

Yukarıdaki ki kısımda da gördüğünüz gibi textblock, radiobutton ekledim. Bunları biraz süslemek amacı ile kırmızı kısmı canvas yaptım ve properties (F4) ile özelliklerini değiştirerek böyle bir görüntü aldım. Üst ve alttaki Textblockları ise border ile süsledim ve yine properties (F4) ile özelliklerini değiştirerek resimde gördüğünüz son haline ulaştım.

Kod Kısmı:

private void ContentPanel_Loaded(object sender, RoutedEventArgs e)
{
textBlock1.Text = “Sözleşme şartlarını kabul ediyormusunuz?”;
textBlock2.Text = “Üyelik kurallarımız şunlardır”;
textBlock3.Text = “1. Gürültü Yapma.”;
textBlock4.Text = “2. Yaramazlık Yapma.”;
textBlock5.Text = “3. İlk İki maddeyi unutma”;
}

private void radioButton1_Checked(object sender, RoutedEventArgs e)
{
MessageBox.Show(“Tebrikler üye oldunuz”);
}

private void radioButton2_Checked(object sender, RoutedEventArgs e)
{
MessageBox.Show(“Tekrar görüşmek üzere”);
}

Böylelikle ilk programı yazmış olduk. Bir sonraki yazımda windows phone ile sayfalar arası geçişi (yayınlandı: Link: http://www.teknokoliker.com/2012/09/csharp-windows-phone-sayfalar-arasi-gecis.html )göstereceğim. Eğer bu uygulamayı incelemek isterseniz buradan indirebilirsiniz. Bu program Windows Phone 7.1 sürümüne uyumlu olarak ayarlandı. Alt sürümler de çalışmayabilir.

Yorumlar (6)

  1. Ayça Şubat 3, 2014
    • Sadık Bozkurt Şubat 3, 2014
  2. ALİ Temmuz 24, 2014
    • Sadık Bozkurt Ağustos 7, 2014
  3. Ozan kesici Mart 20, 2015
  4. Yasin Ekim 23, 2016

Yorumlarınızı Bekliyorum...