Oracle Create Table Komutu

Eğer veritabanlarına çok uzak değilseniz create komutunun ne anlama geldiğini biliyor olmalısınız. Create komutu yeni tablo oluşturma yada yeni tablo yaratma işlemi olarak bilinmektedir. Burada veritabanı kalitesi için bir önemli nokta ise create işlemini yaparken çok dikkatli olunmalı yeni tablolar gerektiği durumda yaratılmalı.
Create işlemindeki bir diğer husus ise kullanıcıların (user) ilgili programda create fonksiyonunun kullanımı aktif olmalıdır. Aksi taktirde create işlemi yapamazlar. Bundan ötürü kullanıcı profiliniz de bu işlemin aktif olması gerekmektedir. Bu işlemi şu şekilde yapabilirsiniz.

Başlat > Tüm Programlar > Oracle Database 10g(veya başka bir sürüm) Express Edition > Go To Database Home Page adımlarını izledikten sonra açılan sayfadan Home > Administration > Manage Database > Users seçeneklerini takip edin ve oradaki seçeneklerden create table’ı bulun ve aktif edin.

createtable 1 1

Eğer aktif ise zaten sıkıntı etmenize gerek yok demektir.

Şimdi gelelim create komutunu nasıl kullanabileceğimize bunu elimden geldiğince sizlere açık bir şekilde anlatmayı deneyeceğim. İlk olarak bir syntax ile başlayalım.

Create Table Syntax

CREATE TABLE [Tablo Adı]
(
Sütun_Adı1
Sütun_Adı2

)

Artık örnekler ile tablo oluşturalım.

Örnek:

CREATE TABLE Firma (
id number,
adi varchar(50),
adresi varchar(50),
eklenme_tarihi date default sysdate,
yetkili_kisi varchar(50)
)

İlk örnek olarak böyle bir tablo oluşturdum. Id, adi, adresi, ekleme_tarihi ve yetkili_kisi isimli 5 sütundan oluşan tablo oluşturdum.

Örnek 2:
Bu örnekte ise yukarıdaki oluşturduğum tabloyu içindeki verilerle birlikte yeni bir tabloya kopyalayacağım. Yazdığım Sql sorgu ise şöyle; Yani id değeri 120’den küçük bütün değerler Firma_Kopya adlı tabloya kopyalanacaktır.

CREATE TABLE Firma_Kopya
AS (select * from Firma where id120>

create table kopya 1 1

Bu şekilde create işlemini verilerin sizin için önemli ve kaybetmemeli iseniz üzerinde çalışma yaparken kopyasını alarak orijinal tabloyu koruyabilirsiniz.
Bu şekilde Sql sorgular ile yeni tablolar yaratmak mümkün ileri ki günlerde örnekleri artıracağım şimdilik bu kadar!

Yorumlarınızı Bekliyorum...