İnternete Dosya Yedekleme

Bilgisayarlar var olduğundan beri bilgisayar teknolojisindeki en büyük sorunumuz kuşkusuz veri depolama olmuştur. Bununla ilgili çeşitli önlemler alınmış ama insanoğlunun verileri kaybetmeme isteğinden dolayı bunlar hep yetersiz gelmiş ve yeni uygulamalara geçilmiştir. Özellikle İnternet yaygınlaşması ile veri depolama işleminde de online bazı çözümler üretilmiştir. Bunlardan en yaygın olanları dosya upload siteleridir. Upload sitelerini iki gruba ayıra biliriz. İlki dosya paylaşım siteleri bunları internet üzerinden dosya paylaşmak istediğimizde sıkca kullanırız. Mesela HotFile bunlara bir örnektir. Fakat ben sizlere bu yazıda ikinci tür upload sitelerinden yani internet üzerinden dosya yedekleme sitelerinden bahsedeceğim. Online backup olarakta bilinmektedir. Bu işi üstlenen firmalara baktığınızda ise microsoft, google gibi dev firmaları göre bilirsiniz.

Peki bu siteler bizim ne işimize yarar?
eğer aklınızda böyle bir soru varsa bir kaç madde ile açıklayalım.
1. Bu siteler sayesinde sabit diskinizdeki veri yoğunluğunu düşürebilirsiniz. Bu sayede sabit diskinizde daha boş alanlar sağlayarak daha etkin ve verimli kullanabilirsiniz.
2. Sabit diskinizin bozulma ihtimaline karşı veya gizli tutmak istediğiniz verilerinizi güvenle saklayabilirsiniz. Bırakın verilerinizi online depolama siteleri korusun.
3. İş grubunuz, takım arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle güvenli bir şekilde dosyalarınızı paylaşın.
4. Kişisel bilgisayarınız yanınızda yokken de dosyalarınıza ulaşabilir ve güvenle kullanabilirsiniz.

Farklı özelliklere sahip çeşitli online dosya yükleme siteleri aşağıda sıralanmıştır. Dilediğinizi kullanmak sizin elinizde.

SkyDrive

skydrive 1 1
SkyDrive, Microsoft’a ait veri depolama sitesi live messenger ile geliştirilmiş ve en eski depolama sitelerinden biridir. Özellikle bizlere sunduğu ücretsiz 25GB lık alan gerçekten harika. Burada dosyaları başkalarıyla paylaşabilir veya özel dosyalarınızı gizli tutarak saklayabilirsiniz. SkyDrive ile dosya yedeklemek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey hotmail.com sitesinden giriş yapmak ve sağ üst köşedeki SkyDrive bağlantısına tıklamak. Daha sonra sadece yedeklemek istediğiniz dosyaları seçip yüklemek kalıyor.

Google Drive

googledrive 1 1

Google bulut depolama işine drive ile gerçekten hızlı ve güzel bir giriş yaptı. Hepinize incelemenizi öneririm çünkü oldukça geniş bir ağa sahip örneğin pdf, resim, video gibi dosyaları rahatlıkla yükleyebilir ve paylaşıp yorumlarda bulunabilirsiniz. Güzel yanlarından biri de dosyalarınızı bulmak Google dosya arama özelliği ile gerçekten de çok rahat.
Google Drive da ücretsiz olarak 5GB a kadar depolama yapabilirsiniz. Daha fazlası için ise aylık bir ücret ödemeniz gerekecek.
Drive ile dosya yüklemek için tek yapmanız gereken bir gmail hesabı edinmek ve drive.google.com adresinden giriş yapmak.

Dropbox

Dropbox 2 1 1 1Veri depolamada işleminde önemli yer edinmiş kaliteli sitelerden biri de kuşkusuz dropbox. Bizlere sunduğu güzel özellikleri ise şöyle sıralamak mümkün;
Bizlere dosya ve resim yüklemenin yanında script barındırma hakkıda tanımaktadır. Java script kodlarınızı buraya ekleyerek güvenli bir şekilde siteleriniz de çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca yükleme sonrası size verdiği linki kopyalayarak insanlarla paylaşabilirsiniz. 2GB a kadar ücretsiz depolama imkanı sunmaktadır. Drive gibi aylık ek ücret ödeyerek bu alanı genişletmek mümkün. Dropbox’ı kullana bilmek için e-posta adresiniz ile kayıt yapmanız gerekmektedir. Kötü yanı ise İngilizce olarak kullanmanız gerekmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyorum...