USB 3.0 Portu ve USB 3.0 Genel Özellikleri

Bilgisayarlar, ilk icat edildiğinden beri dış çevresi ile haberleşme ağı olan cihazlar olmuşlardır. Bunun en büyük sebebi ise bilgisayar işlemcilerinin sahip olduğu aritmetiksel işlem yapabilme özelliğidir. Bu mükemmel özelliklerinden dolayı bilgisayarlar bir anda birden çok işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir ve denetleyebilirler. İlk  Bilgisayardan beri çeşitli haberleşme portları kullanılmıştır. Bu portlar genel olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlar,

Paralel Port: Bir anda 8 bitlik bir veriyi yollayabilen port türüdür. Her bir bit paralel port uçları tarafından ayrı ayrı olarak bir anda iletilir. Paralel port özellikle önemli veri transferi işlemlerinde veri kaybını önlemek amacıyla yaygın olarak kullanılır.

Seri Port: Seri port ise gönderilen tüm veriyi tek bit olarak sıra ile yollar. Bu işlem sürecinde gecikme yaşanabileceği gibi veri kaybında transfer işlemi başarısız olmuş olur. Seri porta en eski örnek RS 232 protokolüdür. Ayrıca seri port olarak pek çok protokoller mevcuttur. USB portları da birer seri haberleşme türüdür. Aşağıda USB ile ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.

Kısaca USB Nedir?

USB, Universal Serial Bus kelimelerinin kısaltılmış halidir. Eğer elektronik konular hakkında biraz bilginiz de varsa Serial kelimesinden anlaşılacağı üzere seri haberleşme yapabilen bir veri iletişim portudur. Seri haberleşme yöntemi ile çalışmasına karşın eski sistem olan seri porta nazaran daha hızlı ve güvenli veri transferi yapabildiği için günümüzde seri port önemini kaybetmiş ve seri portun yerini yine bir tür seri haberleşme yapan sistem olan USB portu almıştır.

USB Portları Nasıl Çalışır?

Günümüzde USB portunun diğer veri iletişim sistemlerinin yerine tercih edilmesinin en büyük sebebi ise tak çalıştır (plug and play) sistemli olmalarıdır. Yani bunun anlamı kısaca şu, Eğer aldığınız bir ürün USB portu ile çalışıyor ise USB kablosunu bilgisayardaki porta taktıktan sonra ürünü direk kullanmaya başlayabilirsiniz ve Ürünü etkinleştirmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmanıza da gerek yoktur. Kendisi otomatik olarak kurulacak ve çalışır hale gelecektir. Bu cihazlara örnek verecek olursak ise, yazıcıları ve flash bellekleri göstere biliriz.

USB Sistemleri Hakkında Genel Bilgi

USB, ilk çıktığı andan itibaren insanlar üzerinde önemli yer edindi. İlk olarak 12 Mbit/sn hız ile USB 1.0 ve 1.1 daha sonrada USB 1 den 40 kat daha yüksek bant genişliğine sahip olarak 480 Mbit/sn hız ile USB 2.0 hayatımıza girdi.  Yakın bir tarih de ise USB 3.0 bir alt modeli olan USB 2.0 dan yaklaşık 10 kat daha hızlı olarak (yani 4,80 Gbit/sn hız ile) piyasalarda yer edinmeye başladı. Bilgisayarınızda USB 3.0 portu olduğunu düşünürsek ve USB 3.0 özellikli bir ürününüz olduğunu düşünürsek hiçte küçümsenmeyecek bir rakam. Yani eğer USB 3.0 uyumlu bir hard disk veya flash diske sahipseniz USB 2.0 özellikli bir üründen tam on kat daha hızlı bir şekilde kopyalama ve yazma işlemi yapabileceksiniz. Sizce de bu durum harika değil mi?

Bu yazının devamında ise  USB 3.0 hakkında aklınızda takılı olup cevabını bulmak isteyebileceğiniz sorular üzerinde duracağım. Bu sorular,

1. USB 3.0 Nedir? veya Ne Değildir?

Yukarıda da belirttiğim gibi USB 3.0 hali hazırda olup ve şuan bütün bilgisayarlarda yer alan USB 2.0 portunun gelişmiş ve son halidir. Bu yeni port USB 3.0 Super Speed adı ile tanıtılmış ve piyasada bu ad ile tanınmaktadır. Ayrıca bu sistemler hız bakımından USB 2.0 dan 10 kat yüksek hızda olduğu gibi daha az enerji ile çalışması için bilgisayarla haberleşerek Port üzerindeki takılı ürünün boşta olup kullanılmadığı zamanlarda kendini devre dışı bırakarak elektrik tasarrufu sağlayan ekonomik cihazlardır.

2.USB 3.0’ın Diğer Portlar ile Uyumu

Sanırım en önemli ve en merak edilen konulardan biride bu yeni nesil USB portunun diğer USB portları ve bu port sistemleri ile uyumlu cihazların çalışması için uyumlu olup olmadığıdır. Bu konuda ise en güzel olanı ise USB 3.0 portlarının diğer eski USB portları için geliştirilmiş cihazlarla uyumlu olmasıdır diyebilirim. Yani eğer bilgisayarınızdaki USB portu 3.0 teknolojisi ile üretilmiş ise diğer eski modelleri de çalıştırabilecek yapıdadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise kasanızdaki USB portunun 3.0 ile uyumlu olup olmadığını anlamak için bilgisayar kasasının USB portlarının arkasında veya yanında yer alan sembole bakmanız yeterlidir. USB 3.0’ın sembolü aşağıdaki gibidir. Yani herhangi bir USB portunda aşağıdaki sembol yer alıyor ise bilgisayarınızın bu portu 3.0 ile uyumludur.usb30 1 1

3. USB 3.0’ı Destekleyen İşletim Sistemleri

Yeni nesil teknoloji her zaman için büyük firmalar tarafından desteklenir. USB 3.0 uyumlu cihazlar dünya üzerinde sıkça kullanılan tüm işletim sistemleri tarafından desteklenmektedir. Eğer Bilgisayarınızdaki portlardan herhangi biri USB 3.0 ile uyumlu ise Windows Vista ve Windows 7 ile kullanabilirsiniz. Tabi ki Microsoft‘un yeni işletim sistemi olan Windows 8 ile de kullanıla bilecek. Windows’un yanı sıra Linux ve Mac sistemlerinde de kullanabilirsiniz.

4. USB 3.0’ın Kablo Yapısı ve Kullanılma Biçimi

Yeni nesil USB portunun hız, ekonomiklik ve yüksek teknolojisinden uzunca bahsettim. Peki bu port sistemini diğer USB sistemlerinden  ayıran fark nedir?
Elbette bahsettiğimiz bu farklara neden olacak bir değişiklik olması gerekmektedir. USB 3.0 Portu ve bu portla uyumlu çalışan cihazlarda göze çarpan en büyük farklardan biri de bu sistemlerin kabloları. Bu kabloda 2.0 dan farklı olarak yeni teller mevcut olduğu gibi elektronik sistemlerin en büyük sorunu olan dış ortamdaki elektronik gürültüden etkilenme problemini en aza indirmek için özel bir kılıf kullanılmasıdır.

5. USB 3.0 Portuna Eklenen Diğer Farklı Özellikler

4.8 Gbps ile yüksek aktarım hızı
* Geliştirilmiş veri yolu gücü
* Çift veri aktarım hızı
* Yeni konnektör ve kablo yapısı
* Aynı anda 127 USB 3.0 cihaz bağlantısı

Yorumlar (2)

  1. Mustafa Aralık 23, 2012
    • sadık bozkurt Aralık 23, 2012

Yorumlarınızı Bekliyorum...