Link Kısaltma Siteleri ile Url Kısaltma Yöntemi

Bu yazıda sizlere en kullanışlı ve en çok tercih edilen Url kısaltma sitelerini tanıtacağım. Fakat bu siteleri tanıtmaya başlamadan önce bir kaç konuya değinmek istiyorum.

Link (URL) Nedir?

Herkesin bildiği üzere internet de gezinti yapmak istediğimizde her zaman için bir URL(diğer adı ise Link)’ye ihtiyaç duyarız. Bu url adresleri olmadan internet de dolaşmak imkansızdır. Yani bu linkler bir nevi internet de gitmek istediğimiz sayfaların adresleri veya kimlikleridir. Bir Url ile birden fazla sayfaya bağlanmak mümkün değildir. Her sayfanın kendine ait bir link adresi vardır.

Url Kısaltma Siteleri Ne İçin Kullanılır?

Sosyal ağlar hayatımızın içine girdiğinden beri internet alanında hiç bir şey yerinde durmuyor ve her şey sürekli bir değişim içine girmiştir. Url (Link) kısaltma servisleri de sosyal ağlar yaygınlaştıktan sonra hayatımıza giren yeni kavramlardan biri oldu. Kısa linkler gerçek anlamda ilgili sayfanın adresine yönlendirme yapan birer ek adreslerdir. Özellikle Twitter’ın 140 karakter sınırlaması ile gerçek anlamda kullanılmaya başlandı. Genellikle orijinal linki 15 karaktere düşürmektedir. Linki kısaltması dışında sosyal ağlar üzerinde vazgeçilmesi imkansız hale gelmesinin bir başka sebebi daha vardır. Sosyal medya sitelerinin ortaya çıkmasıyla birlikte site yöneticilerini ilgilendiren iki önemli kavram ortaya çıktı. Bunlar;

1. Yönetilen sitenin ilgili sayfasına sosyal ağlardan gelen kullanıcı sayısının tespiti
2. Yönetilen sitenin sosyal ağlardaki sayfa linklerin ayrıntılı analizi (hangi siteden kullanıcı geldiği, Kullandığı işletim sistemi, Kullandığı tarayıcı gibi.)
Ayrıca;
Özellikle Twitter’ın 140 karakter kısıtlamasından dolayı  Twitter kullanıcıları tarafından  url kısaltma servisleri çok sık şekilde kullanılmaktadır.

Bu kısaltma siteleri linklerinizi yaklaşık 15 karaktere düşürmektedir. Yani aşağıdaki gibi bir linki
http://www.teknokoliker.com/2012/04/ttnet-genc-yeteneklerin-yannda.html
Url kısaltma servislerinden birini kullanarak aşağıdaki gibi kısaltılabilir.  http://goo.gl/8mDCT

Popüler Link (URL) Kısaltma Servisleri

İnternet de pek çok url kısaltma servisi bulunmaktadır. Ben bu yazıda en çok kullanılan servisler ve özelliklerinden bahsedeceğim. Bu servislerden herhangi biri ile herhangi bir linki kısaltarak sosyal ağlarda yada internet üzerinde dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Link kısaltmak için kullanılan bu siteler tamamen ücretsizdir.

Bu siteleri kullanmak ise oldukça basittir. Yapmanız gereken işlem sadece şu,
Herhangi bir web sitesinin bir sayfasının url adresini kopyalayın ve aşağıdaki url kısaltma sitelerinden birine giderek metin kutusuna kopyaladığınız link adresini yapıştırın. Son olarak ise link kısaltma butonuna basın ve kısa linkiniz hazırlandı. Bu linki Facebook, Twitter gibi istediğiniz tüm sosyal ağlarda kullanabilirsiniz. Otomatik olarak sayfanıza yönlendirirken ayrıca bu linklerden sayfaya gelen kullanıcıların da analizini yapabilirsiniz.

 Bitly Link Kısaltma Servisi

bitly logo2 1 1

Bitly, internette en çok kullanılan link kısaltma sitesi olduğu gibi benimde duyduğum ve ilk kullandığım link kısaltma servisidir. Bundan dolayı, Bitly kısaltma servisini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ayrıca bu siteye kullanmak için üye olmanıza bile gerek yok fakat kısaltılan link adresine gelen ziyaretçileri kontrol ederek sayfanın trafik analizini yapmak istiyorsanız bitly sitesine üye olarak kullanmanız gerekiyor. Üyelik işlemi ile uğraşmak istemiyorsanız kısa yoldan kullanabilmek için diğer alternatif yollar ise Facebook veya Twitter hesabınızı bitly uygulaması ile birlikte kullanarak da siteye üyeli giriş yapabilirsiniz. Ayrıca Bitly servisinin özel url kısaltma sistemi de var. Bu sayede sizin belirleyeceğiniz isimde link kısaltması yapabilirsiniz.

GOO.GL URL Shortener

shorten google map URL 1 1

Adından da anlaşılacağı gibi arama devi Google’a ait link kısaltma servisidir. Google, web üzerinde link kısaltma servislerine olan ihtiyacı fark ederek goo.gl link kısaltma servisini çok yeni bir tarihte duyurdu. Kendim, Google’a ait pek çok diğer uygulama ve servislerini kullandığım için link kısaltma işlemi yapacağım zaman bu işlemi bağlı Gmail hesabım ile goo.gl servisini kullanarak yapıyorum. En az Bitly kadar kaliteli ve bitly de olan tüm özellikleri barındıran bir sistem Google tarafından kurulmuştur. Eğer bir gmail hesabınız varsa giriş yaparak Url kısaltmaya başlayabilir ve elde ettiğiniz kısa linkleri paylaşabilirsiniz. Analiz yapmak isterseniz de Gmail hesabınıza giriş yaptıktan sonra goo.gl adresine giderek kısa linklerin analizini ve performans grafiklerini göre bilir ve kullanabilirsiniz.

Diğer Popüler Link Kısaltma Servisleri

UFA.LT
Bu servisi ise diğerleri gibi aynı amaçla kullanabilirsiniz. Eğer analizleri görmek ve linkleri saklamak istiyorsanız üye olmanız lazım.

İS.GD ve TİGG
Bu iki siteyi birlikte tanıtacağım çünkü bu iki sitenin ortak özelliği var. Bu ortak özelliği ise üyelik sistemlerinin olmayışı. Yani bu servisler ile sadece sayfaların linklerini kısalta bilirsiniz. Fakat elde edilen bu kısa linklerin analizi için saklanmaz ve daha sonra kullanmak için adresleri kaydetmez.

Diğer popüler üç servis ile bu yazıya son veriyorum. Şimdilik sizlere önerebileceğim en iyi ve kullanışlı link kısaltma siteleri bunlar. Bu siteler hakkında görüşlerinizi yada sormak istediklerinizi yorum sayfası ile belirtebilirsiniz.

Yorumlar (13)

 1. süreyya Yetgin Temmuz 20, 2012
 2. sadık bozkurt Temmuz 22, 2012
 3. Anonymous Ekim 31, 2012
 4. Yasin ERSOY Ocak 19, 2014
 5. eprex Ocak 19, 2014
 6. mehmet Ocak 5, 2015
 7. Karr.ga Şubat 8, 2015
 8. adem Ocak 22, 2017
 9. Etkisizeleman Ağustos 22, 2017
 10. Azeee Eylül 1, 2017
 11. hasan Ocak 21, 2018
 12. Sercan Haziran 11, 2018
 13. ahmet Ağustos 28, 2019

Yorumlarınızı Bekliyorum...