Elektrik Enerjisi Tasarrufu ile Faturaları Düşürme

Bu yazıyı yazmak istememin sebebi yazın gelmesi ile artan elektrik kullanımı. Özellikle yaz aylarında elektrik tüketimi artmakta ve kabarık faturalarla karşı karşıya kalmaktayız. Peki elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız? diye düşünüyorsanız. Elektrik tüketiminizi bir kaç basit tedbir ile düşürebilirsiniz. Daha önce bu konu ile ilgili yazdığım başka bir yazımı da incelerseniz daha iyi olacağını düşünüyorum.

Tasarruf kelimesi genellikle yanlış anlaşılıyor. Bundan dolayı ilk olarak bazı terimlerin anlamlarını açıklayacağım.

Enerji Nedir?

Eğer fizik dersi ile birazcık bile ilginiz varsa enerji hakkında şu tanımı bilirsiniz.

“Enerji yoktan var edilemez. Var olan bir enerji yok edilemez.”

yani sürekli bir enerji dönüşümü vardır. Eğer herhangi bir madde ihtiyacı olan enerjiye sahip olamazsa yapması gereken bir işi yapamaz. Yada tamamlayamaz. Elektrik içinde bu geçerlidir. Bunu söylememin bir sebebi var. Fakat yazının devamında açıklayacağım.

Enerji Tasarrufu Nedir?

Tasarruf denildiğinde aklımıza ilk şu gelir.

“Sırf biraz daha paraya sahip olmak için konforumuz için gerekli bir takım şeylerden vazgeçmek”

Açıkçası hiçbir insanoğlu, verimliliği yada konforu düşürmek istemez. Ama benim bu yazıda anlatacaklarım konforunuzu yani enerji verimliliğini hiç bir şekilde olumsuz etkilemeyecek. Sadece aynı konforu daha ucuza nasıl sahip olabileceğinizi anlatacağım.

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Bu başlıkla birlikte tasarruf için yapılması gereken bazı basit ama önemli bilgileri paylaşacağım.

Elektrik Sayacınız “Akıllı” Olsun

Akıllı elektrik sayaçları, herkesin bildiği hususlardan biridir. Hatta halk arasında pek çok isme sahiplerdir. Dijital sayaç, akıllı sayaç, tasarruflu sayaç ve elektronik saat gibi isimlerle de tanınmaktadır.

Bu cihazları bu kadar değerli kılan sebep puant tarifesidir. Bu tarife ile günün bazı saatlerinde harçlığımız elektriğe daha az para öderiz. Aşağıdan akıllı sayaç tarifesindeki fiyat farklarını inceleyebilirsiniz.

Akıllı Sayaç Tarife Saatleri ve Ücreti

Gündüz: Saat 06:00 – 17:00   23,23 kuruş
Puant : Saat 17:00 – 22:00      38,57 kuruş
Gece : Saat 22:00 -06:00        12,17 kuruş

Normal Sayaç Tarife Ücreti 24,89 kuruş

* Bu tarife fiyatı Tedaş AŞ’nin web sitesinden alınan temmuz 2013 mesken tarife bedelidir. 

Size Uygun Elektrik Tarifesini Seçin

Yukarıda belirtiğimiz saatler ve ücretlerine göre elektrik tarifesini seçmelisiniz. Mesela ev işlerinizi genellikle gece yapıyor yada yapabilecekseniz akıllı saat uygulamasını seçebilirsiniz. Fakat ev işlerini gece yapamayacaksanız normal tarifeyi seçmeniz daha mantıklı olacaktır.

Eğer bir iş yeri veya dükkan sahibiyseniz ve sürekli çalışan makineleriniz varsa (buzdolabı gibi) akıllı sayaç tarifesi mantıklı olabilir. Fakat gece çalışan hiçbir makine veya cihaz yoksa ve puant tarifesinde çalışmaya devam ediyorsanız normal tarife ile devam etmeniz en mantıklısı olacaktır.

Son olarak, akıllı sayaca sahip olsanız bile tarifeyi seçmeniz ve ilgili kuruma iletmeniz gerektiğini hatırlatayım.

Aydınlatmada Enerji Tasarrufu Yapın

Aydınlatma, kullanıcılar tarafından çok fazla önemsenme de çok dikkat edilmesi gerekmekte. Çünkü normal şartlarda bir evde en az 5-6 lamba bulunur. Bu lambalardaki 1 ampulün 60W enerji harcadığını varsayacak olursak ortalama olarak aydınlatma için harcanan elektrik miktarı 300W-360W olur. Bu miktar bir buzdolabının yaklaşık olarak  enerji sarfiyatının yarısıdır.

Tasarruflu Ampul Kullanın

Evet kesinlikle tasarruflu lamba kullanın çünkü 15W gücündeki tasarruflu ampulün ışık miktarı ile  60W lık normal ampulün ışık miktarı birbiri ile aynı olmasına karşın tasarruflu ampul 4 kat daha az enerji tüketir. Bu şekilde evinizde en az 225W enerji tasarrufu sağlarsınız. Ayrıca tasarruflu ampuller akkor filamanlı ampule göre daha uzun ömürlüdür. Ampuller tasarruflu olsa da kullanacağımız zamanı iyi ayarlamalıyız. Boşuna lambaların yanması cebimize yansıyacağını unutmamalıyız.

Burada sadece basit bir evin tasarrufunu yaptık. Bir dükkanın yada bir işletmenin tasarrufu oldukça yüksek olacaktır.

Son olarak, belki ortamına göre led aydınlatmaya giderek daha da tasarruf edilebilir. Bu konuda bir uzmana danışmak sizin için en doğrusu olacaktır.

tasarruflulamba 1 1

Elektronik Aletlerin Gizli Enerji Tüketmesine İzin Vermeyin

Elektronik eşyalar kullanılmasa bile fişte kaldığı sürece enerji tüketmeye devam edecektir. Doğal olarak cebinizin den kullanmadığınız enerjinin parası çıkacaktır. Mümkün olduğunca elektronik eşyaları kullanmayın ve işi bittiğinde fişini çekerek boşa enerji tüketmesini engelleyin. Bu işlem faturanızı gerçekten çok etkileyecektir.

Gizli elektrik tüketen eşyalara örnek olarak müzik çalar, televizyon,bilgisayar, uydu cihazı, mutfak robotları gibi cihazları verebiliriz.

Bir başka tasarruf yöntemi ise müzik çalar, televizyon,bilgisayar gibi cihazların ses seviyelerin kısık tutmayı da ekleyebiliriz. Yüksek ses daha fazla elektrik demektir.

Biraz da Keyiflerden Tasarruf Edebiliriz

Belki de en zor olan kısmı bu ama yazın klima ve vantilatör gibi serinletme cihazlarını kışın ise elektrikli ısıtıcılar gibi cihazları kullanmayalım yada düşük seviyede tutalım.

Yani demek istediğim, iktisat çok önemli boşa harcadığımız her kaynak bizim cebimizden çıkmakta. Bu kaynakların yok olmasına sebep olmaktayız. Bundan dolayı sadece elektrik değil diğer kaynaklarla ilgili tasarruf yöntemlerini internet de araştırıp bulabilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyorum...