Resim ve Fotoğraf Boyutu Küçültme

İnternetin çağımızın en gerekli aracı haline gelmesi ile vazgeçilemez oldu. Fakat internet ilk kurulduğu andan itibaren web’i eşsiz bir kütüphane haline getirmek için yapılması gereken bir şey vardı içerikle doldurmak. Yıllar içinde bu sorunda büyük ölçüde gideriliş olsa da bundan sonra farklı problemler baş göstermeye başladı. Bunlardan en önemlisi ise depolama alanlarının girilen veri kapasitesini karşılamasını sağlamak ama biraz düşünürseniz özellikle son yıllarda resim ve video çekimlerindeki kalitenin yükselmesinden dolayı bir fotoğrafın boyutu bile en az 25 Mb civarı oluyor. İşte artan veri boyutu yüzünden serverlar güçlendirilse de bir diğer çözüm yöntemi de fotoğraf yada resimlerin boyutunu küçültmek oldu.

Resim boyutu küçültme işlemi ile web sitelerini barındıran server disklerinde önemli tasarruf sağlanması sağlanmıştır. Tabiki de bu işlemi yapmak içinde başka bir şeyler geliştirildi. Boyuttan tasarruf edilmesi için web için uyarlanmış iki farklı resim formatı belirlenmiştir. Bunlar png ve jpeg formatlarıdır. Bu iki format diğer standart format boyutlarına göre mb olarak daha az yer kaplar.

Yazının devam eden kısmında internet üzerinden online olarak resim boyutunu değiştirme ve photoshop programı kullanarak resim boyutunu düşürme olmak üzere iki farklı alternatif ile resim boyutu küçültme işlemini öğrenebilirsiniz.

Photoshop ile Resim ve Fotoğrafların Boyutunu Küçültme

Adobe Photoshop programını pek çok grafiksel işlemlerde kullanabileceğimiz gibi görsellerin boyutunu ayarlama işleminde de kullanılabilecek kaliteli programlardan biridir. Eğer bilgisayarınızda Photoshop mevcut ise bir kaç basit adımla resim boyutunu küçülte bilirsiniz. Ayrıca resmin kalitesini artıracak bazı ayarlar da yapabilirsiniz. Uygulamamız gereken sadece bir kaç basit adımı da aşağıda anlattım.

Çalışmaya başlamak için yapılması gereken ilk adım tabiki de görseli Photoshop ekranında açmaktır. Eğer görseli artık photoshop ekranında görebiliyorsanız. Yapmanız gereken bir sonraki işleme geçebilirsiniz.

save 1 1Üst menü gurubunu içinde en başta yer alan file (dosya) sekmesine tıklayarak Save for Web – Devices seçeneğine tıklayarak yeni bir üst sayfanın açılmasını sağlayın. Yada en basitinden Alt + Shift + Ctrl + S kısa yolunu kullanarak da direk ilgili ekranı açabilirsiniz. Tercih size kalış.

Eğer üsteki adımı doğru izlediyseniz karşınıza aşağıdaki görselde ki yapıya benzer yeni bir ekranın açılmış olması gerekir. Sol üst köşesinde Save for Web – Devices yazdığını görürsünüz.

Artık resmin boyutunu küçültmek için neler yapmamız gerektiğini anlatayım. bir alt resimde gördüldüğü gibi Photoshop da Save for Web & Devices ekranını 5 kısıma ayırdım. Şimdi bu kısımları ve özelliklerini inceleyelim.

save 1fordevices 2 1 1 1

Resim Alanı: Ayarlama yapmak istediğimiz görselin yansıtıldığı çalışma ekranıdır.

Resim Görünümü: Bu kısım gördüğünüz gibi bir tab menü tarzında yer almakta. Resmi nasıl görmek istiyorsak (orjinal,optimize,ikili veya dörtlü) ona göre resim ekranına buradan yansıtabiliriz. Bu görüntüler yardımıyla yaptığınız işlemlerin resimi nasıl etkilediğini inceleyebilirsiniz.

Diolog Box Menüsü

Bu alanın adını ingilizce kullanmamın sebebi tam olarak türkçeye çevirememiş olmam. Fakat türkçe olarakta adına araçlar menüsü diyebiliriz. Bu kısımda ise aşağıdaki araçlar yer almaktadır.

Hand Tool: Kısa yolu H harfidir. Şeklinden de anlaşılacağı üzere resmin istediğimiz kısmına mouse yardımıyla gitmek için kullanırız.

Slice Select Tool: Photoshop çalışma ekranında resmi tasarlarken eğer slice tool ile dilimleme yaptıysanız bu aracı kullanarak bu alanın yerini değiştirebilirsiniz.

Zoom Tool: Adı üstünde zaten bu araç sayesi ile resimdeki herhangi bir alanı yakınlaştırabiliriz. Kısa yolu Z harfidir.

Eyedropper Color: Bu araç renk paneli şeklindedir. Eyedropper aracı görselde kullanılmış ise rengini belirlemek için kullanılan renk paletidir.

Toogle Slaces Visibility : Slice dilimlerini gizlemeye veya aktif etmeye sağlayan araç.

Ön İzleme Paneli

nizleme 1

Bu işlemin ekrandaki adından da anlaşılacağı üzere bu işlemlerin yapılarak resim boyutunun ayarlanmasının sebeplerinden biri de bu işlemin web sayfaları için ayarlanıyor olması. Bundan dolayı bu kısımda herhangi bir internet tarayıcı ile görseli web ortamında da ön izleyebilirsiniz. Ön izlemeyi başlatmak için yandaki resimde görülen kısıma gelerek tarayıcıyı çalıştırmak gerekir. Eğer bu alanda seçili bir tarayıcı programı seçilmemiş ise açılır menüdeki other seçeneğini kullanarak bir tarayıcı seçmeniz gerekir.

Düzenleme Paneli 

Son kısım ise düzenleme paneli. Tabiki de bu panel işlemin asıl başladığı kısım artık resmimizin boyutunu küçültmeye ve düzenlemeye sıra geldi. Bu kısım sağ üst köşede yer alır ve Image Size seçeneği aktif olarak açılır. Alttaki görsel de görüldüğü gibi ilk bölümde resmin orjinal boyutu gözükmektedir.

Resim boyutunu küçültmek için ise New Size kısmından genişlik ve yükseklik değerlerini girdikten sonra Apply butonuna tıkladıktan sonra  görsel yeni boyutu ile resim alanında gözükecektir. İstediğiniz boyutu yakalayana kadar deneme yapabilirsiniz.

imagesize 1 1

Boyutunu ayarladıktan sonra hemen alttaki menüleri kullanarak resmin görsel özellikleri de ayarlanabilir. Burada istediğiniz kalitedeki resmi yakalayana kadar size bu alanı kurcalamak kalıyor. Ben sizlere ipucu olarak şunu söyleyeyim. Eğer resminizde canlılık ön planda olsun istiyorsanız JPEG formatını tercih edin. Fakat resimle daha değişik şeyler yapmak istiyorsanız GIF ve PNG formatlarına da bir göz atın derim.

ustkısım 1 1

 

Son olarak; Birkaç ipucu verecek olursam bu işlemleri yaparak resim boyutu küçüldüğünde fiziksel boyutu da azalmış olur. Yani resim veya fotoğraf mb olarak küçülmüş de olur.

Ayrıca Bu tarz çalışmalarda resmin boyutunu tasarım sırasında elle değiştirmek yerine resmin tasarımını bitirdikten sonra kaydetme işleminde Save for Web & Devices bölümünü kullanmaktır. Çünkü resim formatlarını yüksek tutarak kaliteli görseller tasarlayabilir ve ardından bu yöntemle boyutunu küçülttüğünüz zaman görselin kalitesi düşmeden daha kaliteli resimler elde etmiş oluruz.

Online olarak Fotoğraf Boyutu Küçültme

Bu kısımda ise fotoğraf boyutlandırma ile ilgili 2 güzel site paylaşacağım. Ayrıca bu iki sitenin dışında daha kolay ve pratik olarak fotoğraflarınızı boyutunu ayarlayabileceğiniz 2 site daha vereceğim.

JPEGmini

İsminden de anlaşılacağı gibi sadece Jpeg formatına sahip görselleri boyutlandırmak için kullanabileceğimiz bir sitedir. Sadece Jpeg olması hoşunuza gitmemiş olabilir fakat bu site resimlerin mb olarak küçültülmesi için oldukça idealdir. İşlemi başlatmak için yapmanız gereken tek şey siteye gitmek ve Try It Now butonuna tıklayarak görseli seçmek sonrasında JPEGmini sizin için fotoğrafın boyutunu küçültecektir. Fakat işin en güzel yanı resim ve fotoğraflarda hiç bir bozulmanın olmaması.

Bu sitedeki bir diğer sorun ise kısmen ücretli olmasıdır. Aslında ücretsiz olarak sadece 1.4 oranında bir boyut düşmesi oluyor. Fakat bu oran bile web sitesi sahiplerinin görsellerini sıkıştırarak boyutunu azaltma amaçlı kullanabilir.

TinyPNG

Bu sitede sadece PNG formatlı görsellerin boyutunu küçültme işlemini yapabileceğiniz diğer alternatif sitedir. Eğer PNG formatlı bir görselin boyutunu küçültmek istiyorsanız kullanabilirsiniz. Bu sitede JPEGmini gibi resim ve fotoğrafların kapladığı alanlarda tasarruf sağlamak amaçlı kullanabilir.

Bu sitenin en güzel yanı ise bir pandanın size eşlik etmesi ve bu eşlik için hiçbir ücret talep etmemesidir. Ayrıca ne kadarlık bir tasarruf sağlandığını da öğrenebilirsiniz.

Yorumlar (2)

  1. Anonymous Nisan 5, 2012
  2. GLB32 Haziran 19, 2012

Yorumlarınızı Bekliyorum...