Google Özelliklerini Keşfedin

Günümüzde google bilmeyen olmadığı gibi kullanmayan da yoktur sanıyorum. Ama her zaman kullandığınız bu site hakkında ne biliyorsunuz? veya Google ‘u ne kadar etkili kullanıyorsunuz?  Bu yazıda google hakkında bilmediğiniz bazı özelliklerden bahsedeceğim.

Google Özellikleri

1. Hesap Makinesi
Bu yazıyı okuyan insanların kaçı google ‘un bu özelliğini biliyor acaba merak ediyorum ama bilmeyenler için söyleyeyim ki google çok iyi arama yapabildiği gibi matematiksel işlemleri de yapabilmektedir. Yani eğer bir matematiksel işlem yapmanız gerekiyorsa google ‘u kullanabilirsiniz.

google 1hesapmak 1 1

Google bu konuda esprili de davranmış. Google ‘a İngilizce olarak en yalnız sayıyı sormaya ne dersiniz bakalım size ne cevap verecek. Bunun için arama çubuğuna the lonliest number yazın ve enter tuşuna basın.
2. Zihinsel Arama
Bu biraz ilginç gelebilir. Bunun için fazla konuşmaya gerek yok. Bu sistemin adı Google MentalPlex inceleme yapmak istiyorsanız linke tıklamanız yeterli. Bunun için sitedeki hareketli resme odaklanın ve aratmak istediğiniz şeyi düşünmeniz yeterli. Bu google şakası tabiki de google sizlere burada güzel cevaplar veriyor 😀 Sizde arkadaşlarınızı kandırabilirsiniz 🙂
3. Google un Desteklediği Diller
Google dünyada kullanılan pek çok dil seçeneğine sahip bizlerin daha adını bile duymadığımız bazı dilleri biliyor. Mesela Korsan dilini seçerek bu dili kullanabilmeniz mümkün. Bunun için Google Pirate yazdıktan sonra ilk sayfaya tıklamanız yeterli Google ‘u artık korsan dilinde kullanabilirsiniz. Ayrıca bunları da deneye bilirsiniz. Google Bork, Google Elmer Fudd, Google Klingon
 
4. Google Earth Oyunu
 
Tüm dünyayı görebildiğimiz google eartın içinde bir oyun olduğunu biliyormuydunuz? Eğer bu oyunu oynamak istiyorsanız Eartha girdikten sonra CTRL + ALT + A tuşlarına basmanız yeterli daha sonra açılan uçak simülasyon oyununun keyfini çıkarın.
5. Dosya Uzantısı Seçin
Eğer bir konu hakkında araştırma yapıyorsanız veya bir slayt hazırlamanız lazım tekrardan yeni bir slayt hazırlamak yerine hazır sunumlar bulabilirsiniz. Yapmanız gereken google ‘a hangi uzantı formatında dosya istediğinizi belirtmek. Örnek verecek olursam mesela Sony Xperia filetype: pdf diyerek aratırsanız ilk önce pdf formatındaki siteleri çıkaracaktır. ppt,doc,swf gibi diğer türleri de aratabilirsiniz.
6. Kelimeleriniz Yazdığınız Gibi Aransın.
 
Pek çok insanın şikayet ettiği şeylerden biride aradığınız birden fazla kelimenin sizin yazdığınız sırada aranmasını istiyorsanız arama çubuğuna kelimeleri ile yazmanız yeterli olacaktır. “google bilinmeyen özellikleri” gibi

google 1 1

7. Sayısal Bir Aralık Belirleyin.
 
Google aramalarını bu şekilde de kısaltmak mümkün aradığınız bir şeyin tarihini biliyorsanız o tarihler arasında arama yapabilirsiniz. Mesela türkiye amerika gerginliği 2010..2011 sayısal ifadeler arasında iki nokta bırakarak aramanızı özelleştirebilirsiniz.
6. iGoogle özelliklerini keşfedin
 
iGoogle içinde hayatınızı kolaylaştıracak herşey var diyebilirim. igoogle için tek yapmanız gereken bir gmail hesabı almak. Daha sonra kendi kişisel sayfanızda Haber, Hava Durumu, Süper Lig Fikstürü, Diziler, E-Posta kontrolü gibi pek çok şeyi bir sayfadan halledebilirsiniz. Gmail hesabınızı aldıktan sonra ürünler kısmından iGoogle a tıklayıp bu sayfayı ve tüm özelliklerini kullanmanız mümkün.
igoogle 1 1

Yorumlarınızı Bekliyorum...