SQL Server Stored Procedure Kullanımı

İlk olarak Stored Procedure hakkında bilgi vereceğim daha sonra ise örnekle stoured procedure create etmeyi göstereceğim.
Stored Procedure en basit manasıyla database‘de saklanan Sql ifadeleridir. Veritabanlarında Stoured Procedure önemli kılan etken ise sql sorgunun sadece bir kez derlenmesidir. Daha da açacak olursam eğer bir sql sorgu cümlesini bir programdan direk çalıştırırsam her çalıştırmada sql sorgu derlenecek ve buda zaman kaybına sebep olacaktır. Ayrıca Stored Procedure server üzerinde saklandığı için bu da database’in daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

Stoured Procedure Nasıl Oluşturulur?

Şimdi de bir sql sorgunun nasıl bir procedure olarak yazılacağını inceleyelim. Sql Server programını açtıktan sonra Database içinden her hangi birini açıyoruz. İzleyeceğimiz yol şu şekilde olmalı. Databases>örnek proje >Programmability>Stoured Procedure’e sağ tıklayıp New  Stoured Procedure seçeneğine tıklıyoruz.

stouredprocedure 2 1 1 1

Bu işlemi yaptıktan sonra ekranda yeni bir sayfa açılır. Procedureleri buraya yazacağız. Açılan ekranda ilk olarak açıklama kısımlarını temizleyelim.
Aşağıdaki kısım hariç diğer bütün kısımları silebilirsiniz.

SET ANSI_NULLS ON
GO
SET QUOTED_IDENTIFIER ON
GO
CREATE PROCEDURE
BEGIN
SET NOCOUNT ON
END
GO

Create Procedure kısmına projemizin adını yazacağız genelde sp şeklinde başlar. Mesela ben projemin adını spKisi olarak belirleyeceğim. Daha sonra hemen altına dışarıdan alınacak olan parametre isimleri yazılır. Mesela ben bu projede bir program yardımıyla kişilerin ad ve soyad bilgilerini alacağımdan @Adi ve @Soyadi olmak üzere iki parametre belirttim. Veri tiplerini seçerken ise Database de hangi tabloya kaydedilecek ise oradaki veri tipleri ile aynısı seçilir. Begin ve End arasına ise sql sorgu yazılır. Aşağıda yazılmış halini görebilirsiniz.

SET ANSI_NULLS ON
GO
SET QUOTED_IDENTIFIER ON
GO
CREATE PROCEDURE spKisi
@Adi nvarchar(50),
@Soyadi nvarchar(50)
AS
BEGIN
insert into kisi (Adi,SoyAdi) values (@Adi,@Soyadi)
END

Burada değinilecek diğer şeyler ise parametrelerin sonuna virgül konulur fakat son parametre hariç!
İşlemin tamam olduğunu düşünüyorsanız Execute ederek Create işlemini tamamlayabilirsiniz.
Not: Bir kez execute yaptıktan sonra Soldaki menünün ilgili database içindeki stoured procedure içinde oluşacaktır. Düzeltme yapmak için Databases>örnek proje >Programmability>Stoured Procedure altında ilgili Procedure sağ tıklayıp Modify diyerek güncellemeler yapabiliriz.

 

Yorumlarınızı Bekliyorum...