Google Artık Sorulara Cevap Verecek

Google artık sıradan bir arama motoru olmaktan çıkıyor. Arama piyasasınında google’a bing ile rakip olmayı çalışan microsoft‘un çalışmaları google yöneticilerini de harekete geçirdi. Googlebir kaç ay sonra soruları da algılayacak ve ona göre en uygun cevapları biz kullanıcılarına sunacak. Yapılacak olan bu sistem ile arama sonuclarını %10 ile %20 arasında etkilemesi bekleniyor. Haberin ayrıntıları ise şöyle;

Wall Street Journalın haberine göre, arama devi birkaç ay sonra hayata geçireceği değişiklikle beraber soruları anlayacak ve soruyla ilgili web sitelerinin üzerinde sorunun cevabını verecek. Anlamsal arama veya semantik arama olarak ta bilinen yeni sistem, ne yazdığınızı anlıyor ve ona göre tepki veriyor. Günümüzde arama motorları yazdığınız kelimeleri sitelerin içinde arayarak size en uygun sonucu getiriyorlar. Fakat yeni sistemle beraber, Google kelimelerin ötesine geçecek ve ne dediğimizi anlayacak ve bize cevap verecek. Aslında bu sistem yaklaşık iki senedir geliştiriliyor ve bir süredir de kısmen kullanılıyor: Google’a bir matematik işlemi sorduğunuzda ya da İstanbuldaki saatin kaç olduğunu sorduğunuzda (İngilizce) size cevabı verebiliyor. Bu yeniliği gerçekleştirebilmek için Google anlamsal arama için, iki senedir veritabanına bilgiler yüklüyor.

Bununla ilgili örnek verecek olursak. Mesela Google’a Tarih de bugün? diye bir soru sorduğunuz da bunun cevabını size verebilecek.
Yada Windows 8 beta sürüm çıkış tarihi? gibi bir soru sorduğunuz da google size 29 şubat 2012 cevabını verebilecek.

Yorumlarınızı Bekliyorum...