SQL Server da Tablo Oluşturma

Bundan önceki yazımda Ado.Netten bahsetmiştik. Ado.Net ile artık bir veri tabanıyla işlemler yapmanın zamanı geldi. İlk örneğimi Sql serverdan veri işlemleri  yapacağız. C# da Sql ile işlemler yapmadan önce ilk olarak Sql server da tablo nasıl oluşturulur ve Set Primary key nasıl atanır ona bakalım.

database

Sql server programını artık açma vakti geldi. Yeni bir Database oluşturmak için Sol kısımdaki Object Explorer dan Database’e sağ tıklayarak New DataBase diyorum.
Gelen Ekranda Database adını yazıyoruz ben Database adını “proje” yazdım. Daha sonra OK tuşuna basıyoruz. Bu işlemden sonra sıra yeni oluşturduğumuz database de tablo oluşturmaya geldi.
Yine Soldaki  Object Explorer dan Tables‘a sağ tıklayarak New Tables diyoruz gelen ekranda aşağıdaki resimdeki işlemleri yapıyoruz.

tablodizayn

Bu adımda son olarak Id sütununun ilk kısmına sağ tıklayarak set Primary Key seçeneğine tıklıyoruz. üsteki resimde gördüğünüz gibi bir anahtar işareti gelecektir.

primarykey

Şimdi sıra geldi Id sütununu otomatik artan sayı yapmaya. Id satırını seçtikten sonra hemen altında yer alan Column Properties ekranından Table Designer Ana başlığında yer alan Identity Specification başlığı altındaki (Is Identity) seçeneğini yes yaptığımızda otomatik artımlı sayı yapmış oluyoruz.

columnproperites

Hemen alt kısmında yer alan  Identity Incerement seçeneğiyle Artım miktarını  Identity Seed ile hangi değerden başlayacağını seçebiliriz  Yani Database’e her yeni değer girildiğinde Id sütunu kendine otomatik olarak değerini atayacaktır. Resimden de anlayacağınız gibi otomatik artımlı kısım ola Id sütunu daha açık renk ile gösterilmiş

dentity

Yorumlar (2)

  1. oguz Ocak 30, 2015
  2. oznr Ağustos 7, 2017

Yorumlarınızı Bekliyorum...