Photoshop Mirror (Aynalama) İşlemi

Geçenlerde photoshop ‘ta bir çalışma yaparken mirror(aynalama) işlemi lazım olmuştu. Bu konunun sitemde olmadığından bu çalışmayı anlatma ihtiyacı hissettim.

Photoshop programımızı açalım,
Ben bu işlemi bir kardelen resmine uygulamıştım ve burada da o resmi kullanacağım.

photoshop mirror ornek
layer

File>Open diyerek resmimizi photoshop çalışma ekranında açıyoruz. Resmimizi yeni bir layer içinde olmasına dikkat edin.

Bundan sonra ise aynalama işleminin nasıl ve hangi yönde olacağını belirliyoruz. Bu adım için View> New Guide seçeneğini seçelim. Gelen ekranda hangi yönde(Yatay-Dikey) aynalama yapmak istediğimizi seçelim. Ben bu çalışmada vertical (yatay) ı seçeceğim. Position değerini ise 50% olarak giriyorum. Bu girdiğim değerle çalışma sayfamın tam orta kısmı referans alarak aynalama yaptıracağım.

guide

Gördüğünüz gibi tam ortada bir çizgi belirdi.

photoshop mirror ornek1

Bu adımda ise Ctrl + J kısayolunu kullanarak Layer 1 den bir tane kopya oluşturdum.

layer1

Araçlar menüsünden taşıma aracını(Move Tool) seçiniz. Kısayolu V Taşıma aracı aktif olduktan sonra resmi aynalamak istediğiniz yere doğru sürükleyin. Ben sol tarafa doğru yansıtmak istediğimden ötürü sola doğru sürüklüyorum.

photoshop mirror ornek1

Ctrl + T kısayolunu kullanarak free transform özelliğini aktif ediyoruz. Burada bir merkez noktası çıktı. Bu merkez noktasını resimde mirror işleminin gerçekleşmesini istediğimiz yeri seçiyoruz. Son olarak ise, Edit>Transform>Flip Horizontal adımlarını takip edin.Seçili Layerdeki kardelen resmi ters döndü.

fliphor

View>Clear Guide adımlarını izleyerek ortadaki çizgiyi yok edebilirsiniz.

İşte bu kadar yorumlarınızı bekliyorum.

Yorumlarınızı Bekliyorum...