Pagerank Değerini Etkileyen Faktörler

Sitesi olup ta Google Pagerankın ne olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Google, bildiğim kadarıyla Pagerank algoritmalarını tam olarak açıklamasa da bilinen bazı şeyler var.Sitem ilk defa Şubat 2012 de olan güncellemeye ile değerlendirildi. Pagerank güncellemesi şubat ayının ilk haftası başlamış ama haberim yoktu. İnternette dolaşırken güncellemeyi duyunca bende sitemin değerine bakmak için prcchecker sitesine gittim. Sorgulama sonunda ise gözlerime inanamadım. Teknokolikerin PR değeri 4 olmuştu. Bu benim için büyük başarıydı fakat şaşırdım çünkü ben pagerank değerini yükseltmek için büyük bir çalışma yapmamıştım. Peki neden sitemin PR değeri 4 olmuştu. Bunu araştırmak için internette dolaşmaya başladım. PR değerini etkileyecek çok şey yaptığımın farkına o zaman vardım. Sanırım çok fazla araştırdım :)) ben de pagerank hakkında bir yazı yazmaya karar verdim.

Pagerank kısacası Google’un internet deki web sayfalarının önemini 0 dan 10’a kadar rakamsal olarak simgeleyen sistemin adıdır. Web sitenizin her sayfasının bir PR değeri vardır.

Peki Google Pagerank değerini etkileyen faktörler nelerdir.
PR değerini o sayfaya gelen linkler belirler. Hatta Google bir formül bile oluşturmuş bunun için ama ben buna değinmeyeceğim. Siz merak ediyorsanız buradan bakabilirsiniz.

Sayfaya gelen linkleri artırarak sitenizin pagerankını artıra bilirsiniz bunu ise pek çok yolu var. İşte burada benim sitemin PR değerinin neden daha ilk güncellemede 4 değerine çıktığı belli oluyor. İşte sebebleri;
1. Siteme şöyle bir göz atarsanız sosyal medyaya ne kadar önem verdiğim ortada linklerin artmasına en büyük faktörlerden biri sosyal medyadır. Yeni kişilere ulaşabileceğiniz gibi yeni back linkler de kazana bilirsiniz.

2. Hürriyetin geliştirdiği sistem olan Bumerang eğer bir web siteniz varsa kesinlikle bu sisteme üye olmalısınız. Eğer internette Pagerank ile alakalı biraz araştırma yaparsanız göreceksiniz ki bumeranga üye siteler,üye olmayan sitelerden çok iyi durumda. Eğer bumerang sistemine dahil değilseniz buradan üye olabilirsiniz.
Bumerang üyeliği bittikten sora içeriklerinizi yazarkafe.com da paylaşın çünkü hem bir backlink kazanacaksınız hem de insanlar sizin yazılarınızı sosyal medyada veya kendi sitesinde paylaşırsa daha fazla backlink kazanma fırsatı kazanmış oluyorsunuz.

3.hurriyet.com.tr de belirli bir kural içinde bumerang üye siteler tanıtılmaktadır. Ben bu kısma çok önem vermiştim yani muhakkak sitem hurriyet.com.tr sitesinde günlük belirli sayıda tanıtılıyordu. Sizde bu hususa önem gösterin.

4. Web sitelere yorum bırakıyordum. Özellikle web sitelerinde dolaşırken yorum kısmına bakın. Eğer web site yazabiliyorsanız kaçırmayın derim. ama bu hususta şuna dikkat edin diğer yorumları inceleyin. Yorum bırakanlar arasında web sitesi gözüken yorumlar var mı? eğer o siteden bir link oluşmayacaksa bu sizin için sadece zaman kaybıdır. Örnek verecek olursam http://blog.ehocam.com sitesinde yorum bıraktığınızda isim yazısı sitenize yönlenecek şekildedir. Bu tür sitelere yorum bırakın. Hatta bana bu siteden çok güzel geri dönütlerde oldu.

5. Yorum bıraktığınız sitelerin kendi sitenizin içerikleri ile alakalı olmasına önem verin.

6. Başka sitelerde misafir yazılar yazın. Burada sitenizin linkini paylaşarak backlink kazanabilirsiniz.

7. Kendi sayfalarım arasında çok sık link veren biriyimdir bu işlem de en büyük faktördür. Çünkü PR değeri bütün web sayfalarını kapsar. Yani illa tutup başka siteden link alacağız diye bir kural yok kendi sayfalarımız arasında kendi sayfalarımızın linklerini paylaşarak o sayfanın PR değerini artırabiliriz.

8. Web sitemizin PR değerini yükseltirken en çok anasayfayı önemseriz bunun için de web sitenizin her sayfasında gözüken logoyu anasayfaya yönlendirecek şekilde ayarlamak en mantıklısıdır.

Yazımı sonlandırırken bir kaç tavsiye de bulunmak istiyorum.
Backlink iyidir ama fazla kafanızı takmayın çünkü yanlış bir adım PR değerini düşürebilir bundan şikayetci pek çok kişi biliyorum.
Fazla backlink alacağım diye sitenize içerik yollamayı aksatmayın google arama sonuçlarına bakarken içeriğin sıklığına ve özgünlüğünü de incelediğini unutmayın.

Dışarıdan link almayla uğraşmak yerine sosyal medyayı(facebook,twitter,google+ vb.) ve Bumerangın yazarkafe.com  sitesini ve sitenizin için de birbiriyle alakalı sayfalarınızda(burası önemli link değiştirdiğiniz sayfalar bir biriyle ilişkili olması en iyisidir.)  link değişimlerini yapın. Dışarıyla uğraşmaktan çok ama çok iyi bu sistem ile benim sitemin PR değeri yaklaşık 4 ayda 0 dan 4’e yükseldi. Peki bu ne işe yaradı diye sorarsanız sitemin PR değeri 0 iken ortalama 40-50 kişi  ziyaret ediyordu şimdi ise ortalama 100-150 kişi ziyaret ediyor.

Hepimize bu zorlu yolda başarılar diliyorum. Takıldığınız noktaları yorum kısmında sorabilirsiniz. Ayrıca sitenizin PR değerini yorum kısmında paylaşırsanız sevinirim.

Yorumlar (2)

  1. ilker Ağustos 14, 2012
  2. Gonca Oluk Ocak 3, 2014

Yorumlarınızı Bekliyorum...