Adobe Bridge ile Dosyalarınıza Hükmedin

Eğer bilgisayarınızı dağınık bir şekilde kullanıyorsanız bridgeyi kullanmanızı tavsiye ederim. Dosyalarınızı çok rahat bir şekilde kullanabilmenin en keyifli ve kolay yollarından biridir. Benim sık kullandığım bir programdır çünkü genelde aradığım bir dosyayı bulamam ve programı kullanarak istediğim dosyaya ulaşmaya çalışırım.

Adobe Bridge resim, fotoğraf gibi dosyalarımızı düzgün bir şekilde sıralamamızı ve kontrol edebilmemizi sağlayan bir ara yüzdür. Dosyalarımızı bir ön izleme ile görebiliriz ve türüne göre veya anahtar kelimesine göre kısaltmalar yaparak daha rahat işlem yapabiliriz.
Özellikle Photoshop Programını kullanırken resim ve fotoğraflara ulaşmamızı hızlandıran bir programdır.

Photoshop programını kullanırken bir dosya lazım olduğunda Menu çubuğu altında bulunan go to Bridge Düğmesine basarak bridge ye geçiş yapabilirsiniz. Aşağıdaki resimde sarı renkli kısımda go to Bridge düğmesini görüyorsunuz.

photoshopbiridge

Ayrıca Adobe CS6 sürümünde InDesign, Photoshop ve Photoshop Extended programlarında Mini Bridge paneli yerleştirmiş. Bu panel sayesinde dosya ararken bir başka programa geçmek yerine çalıştığınız program içinde Mini Bridge panelini açarak mevcut tüm dosyalarınıza erişebilirsiniz. Aradığınız dosyayı bulduğunuzda ise size sadece o dosyayı çalışma ekranınıza sürüklemek kalıyor.

mini bridge

Yazının bundan sonraki kısmında ise Bridge programını kullanarak ne tür çalışmalar yapabiliriz.

Programa photoshop programından değilde bilgisayarınızdan ulaşacaksınız Başlat>Adobe>Adobe Bridge Adımlarını takip etmelisiniz. Gelelim programın  kullanımına Aşağıda Adobe Bridge CS3 sürümünden bir görüntü görüyorsunuz. Bridge programı temel olarak aşağıda belirttiğim yapıda gözükmektedir.

bridge

Ben anlatımıma bu resimden gideceğim. Adobe Bridgeyi ekran görünümü olarak 6 kısıma ayırdım. Aşağıda bu kısımları sizlere açıklayacağım.

Menü Çubuğu: Menü çubuğu neredeyse bütün programlarda yer alan bir alandır programa ait bütün şeylere ulaşabileceğimiz kısma verilen addır. Kolay anlaşıla bilecek bir menu çubuğu olduğu için çok fazla ayrıntıya girmiyorum. Zaten diğer programlardan bildiğimiz şeyler siz ufak bir inceleme yaparsanız zaten anlarsınız.

Paneller: Bu kısım ile bilgisayarımızda olan dosyalara ulaştığımız kısımdır. Resim , fotoğraf , word belgesi , PDF belgeleri gibi tüm dosyalara kolay yoldan ulaşabilirsiniz. Filter kısmında ise dosyaların türlerine göre daraltma(filtreleme) yaparak aradığınız dokümana daha kolay yoldan ulaşabilirsiniz.

Seçili Alan Ön İzlemesi: Panel kısmında seçtiğiniz klasörün veya bir diskin dosyalarının sıralandığı kısımdır.

Seçili Dosya Ön İzlemesi: Seçili alan ön izleme kısmında seçtiğimiz dosya bu kısımda ön izleme bir görünümle bize gösterilir.

Seçili Dosya Ön İzlemesi: Seçtiğimiz dosyanın türü , boyutu gibi bilgilerinin sıralandığı kısımdır.

Görünüm Düğmeleri: Bridge programını klasiklik ten çıkarıp kaliteli bir yapı olmasını sağlayan en büyük eklentilerden birisidir. Dosyalarınızı tek bir şekilde değilde daha farklı bir ön izleme ile görme fırsatı vermektedir. Yapmanız gereken 1-2-3 yazan kısımlara tıklamak. Bu yazıların yanındaki çubukla ekrandaki boyutunu ayarlayabilirsiniz.

Aşağıda kendime ait özelleştirilmiş ekran görüyorsunuz.

birge1

Yorumlarınızı Bekliyorum...